ՀԱՅՈՑ ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ՀԻՄՆԱՀԱՐՑԵՐ
Ծրագրի նպատակն է ապահովել համապատասխան լսարանի համար թեմատիկ մասնագիտական կրթություն՝ կիրառելով հեռաուսուցման և դասական ուսուցման համակցված մեթոդները:
ԼՍԱՐԱՆ
Ծրագրի մասնակիցներ կարող են լինել ՀՀ, ԼՂՀ և Հայ սփյուռքի մեր հայրենակիցները:
Ծրագրի յուրաքանչյուր խմբում կարող է մասնակցել առավելագույնը տասը ուսանող: Յուրաքանչյուր խումբ ունի իր դասախոսը, ով իրականացնում է խորհրդատվական բնույթի աշխատանք:
ԹԵՄԱՆԵՐ
Ծրագիրը բաղկացած է մեկ ճանաչողական, տասը թեմատիկ փուլեր ընդգրկող դասաժամերից, որոնք հավասարաչափ բաշխվում են տասնմեկ շաբաթների միջև:
ՔՆՆԱՇՐՋԱՆ
ա) Երկու ընթացիկ և մեկ ավարտական առցանց քննությունները, որոնք անցկացվում են համապատասխան ձևաչափով, նախապես սահմանված ժամերին: Առաջին ընթացիկ թեստային առցանց քննությունը տեղի է ունենում ուսուցման 7-րդ շաբաթվա ընթացքում, երկրորդ ընթացիկ թեստային առցանց քննությունը տեղի է ունենում 13-րդ շաբաթվա ընթացքում, իսկ ավարտական թեստային առցանց քննությունը տեղի է ունենում 14-րդ շաբաթվա ընթացքում:
բ) Ավարտական աշխատանքի պաշտպանությունն անցկացվում է 15-րդ շաբաթվա ընթացքում` բանավոր ընթացակարգով, նախապես ձևավորված հանձնաժողովի միջոցով, համապատասխան ձևաչափով, նախապես սահմանված ժամերին:

THE ISSUES OF ARMENIAN HISTORY
The objective of the program is to provide appropriate auditorium for the professional education, by combining the methods of distance learning and traditional education.
AUDITORIUM:
The participants of the program could be from the Republic of Armenia, the Republic of Nagorno karabakh and the Armenian Diaspora. Each study group could combine maximum ten students. Each group has its own lecturer who carries out an advisory work.
SUBJECTS:
The program is consisted of one introductory class and ten thematic stages, which are equally devised into eleven weeks.
EXAMS:
a) There are two intermediate exams and one final exam, which are conducted in an appropriate format, within previously scheduled hours. The first intermediate online exam is held during the 7th educational week, the second intermediate online exam is held during the 13th educational week, while the final online exam is held during the 14th educational week.
b) The presentation of the graduation project is held during the 15th educational week, in a verbal procedure, under the supervision of a previously formed committee, within an appropriate format; in scheduled hours.
EVALUATION:
№ |
DESCRIPTION |
SCHEDULE |
QUESTIONS' |
POINT PER QUESTION |
TOTAL |
CREDITS |
1. |
1st intermediate online exam |
7th |
40 |
0.1 |
4 |
1 |
2. |
2nd intermediate online exam |
13th |
3. |
Final |
14th |
100 |
10 |
2 |
4. |
Presentation of graduation project |
15th |
- |
5. |
TOTAL SCORE |
20 |
5 |
SCHEDULE:
The complete duration of the educational program is thirteen week and additional four weeks for summarizing revision.