Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ նախատեսված ծրագրերի շրջանակներում 2014 թվականի հոկտեմբերի 1-ին ՀՀ ԳԱԱ-ում մեկնարկեց հերթական միջազգային գիտաժողով: Գիտաժողովը կրում էր «Առաջին աշխարհամարտը և հայ ժողովուրդը (Պատմություն և արդիական խնդիրներ)» խորագիրը և կազմակերպվել էր Երևանի պետական համալսարանի ու ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի համատեղ նախաձեռնությամբ:
Գիտաժողովին բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ԳԱԱ նախագահ ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը: Ողջույնի իր խոսքը հղեց նաև Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ Արամ Սիմոնյանը: Նրանք կարևորեցին Երևանում մեկնարկած միջազգային գիտաժողովը, քանի որ այն նպատակ ունի լույս սփռել Առաջին աշխարհամարտի տարիներին հայերի դերակատարության, Հայկական հարցի, Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող խնդիրների վրա և երևան բերել  պատմության իրական դեմքերն ու դեպքերը:
Ակադեմիայի տարբեր բաժանմունքներում «Հայերի մասնակցությունը Առաջին աշխարհամարտին», «Հայկական հարցը և դիվանագիտական պայքարն Առաջին աշխարհամարտի տարիներին», «Օսմանյան կայսրության իշխանությունների ցեղասպան քաղաքականությունը», «Հայ ժողովրդի կորուստները Առաջին աշխարհամարտում և դրանց հատուցման խնդիրները» թեմաներով շուրջ 45 գիտական զեկույցներ ներկայացվեցին և քննարկվեցին: Իրական փաստարկների հիման վրա զեկուցումներում ներկայացվեցին թուրքական ժխտողական քաղաքականությունից եկող վտանգները, փաստարկների սնանկության և փակուղի տանող կեղծարարության անհերքելի փաստերը:
ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը ներկայացրեց Առաջին աշխարհամարտի և Հայոց ցեղասպանության իրականացման պատճառների ու հետևանքների մասին զեկույց: Նա հերքում է այն տեսակետը, թե իբր երիտթուրքական կառավարությունը կազմակերպել է հայերի կոտորածը հայ կամավորական շարժումը ճնշելու համար: Մելքոնյանը բերեց բազմաթիվ փաստեր, որոնք ապացուցում են հակառակ իրողությունը: Այն է. կամավորական շարժումը բացարձակապես կապ չունի Հայոց ցեղասպանության իրականացման հետ, և  դա միայն առիթ է եղել հայերի զանգվածային ջարդերն իրականացնելու և հետագայում իրենց համար արդարացում գտնելու համար:
Իր հերթին Ռուբեն Սաֆրաստյանն էլ անդրադարձավ Հայոց ցեղասպանության ծրագրի ձևավորմանը և ներկայացրեց 1910-1915 թթ. թուրքական փաստաթղթերում տեղ գտած իրադարձությունների վերաբերյալ իր վերլուծության արդյունքները: Նա ներկայացրեց երիտթուրքական կուսակցության կողմից նախօրոք ծրագրված և հայերի զանգվածային ցեղասպանության իրականացման համար նախատեսված  ծրագրերը, դրանց իրականացման 10 կարևորագույն կետերը:
Հայոց ցեղասպանության դատապարտման հայցադիմումի պատրաստման ու Միջազգային դատարանին ներկայացման հնարավորությունների ու հեռանկարների մասին էլ խոսեց Արմեն Մարուքյանը: Նա  ներկայացրեց բոլոր հնարավոր իրավական  կետերը, ըստ որոնց հայկական կողմը պետք է առաջնորդվի՝ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման հասնելու համար: Խոսվեց նաև հայ ազգային կուսակցությունների՝ Առաջին աշխարհամարտի տարիներին կատարած գործողությունների, ռուս-թուրքական ռազմաճակատի նշանակության, Արևմտյան Հայաստանի ճակատագրի, հայ գաղթականների մասին:
ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի նիստերի դահլիճում էլ ներկայացվեց Առաջին աշխարհամարտի և Հայոց ցեղասպանության արտացոլումը հայ ու համաշխարհային գեղարվեստական գրականության ու արվեստի մեջ զեկուցումների շարքը:
Երկու օր տևած գիտաժողովը եզրափակվեց լիագումար նիստով: Բաժանմունքների ղեկավարները քննարկեցին զեկույցների արդյունքում հավաքված բոլոր կարևորագույն փաստերը և հետագայում թուրքական կառավարությանը պատասխանատվության կանչելու՝ այս անգամ հայ ժողովրդի կողմից ներկայացվող պահանջները:

В рамках мероприятий, запланированных в преддверии 100-летия Геноцида армян 1 октября 2014 года в НАН РА стартовала очередная международная конференция.  Конференция носит название «Первая мировая война и армянский народ (История и современные задачи)» и была организована по совместной инициативе Ереванского государственного университета и Национальной академии наук РА.
На конференции с вступительном словом выступил президент Национальной академии наук РА академик Радик Мартиросян. Свое приветственное слово направил также ректор Ереванского государственного университета, член-корреспондент НАН РА Арам Симонян. Они подчеркнули важность международной конференции, так как она направлена пролить свет на участие армян в Первой мировой войне, Армянский вопрос, проблемы вокруг Геноцида армян и выявить реальные лица и события истории. В различных отделениях: «Участие армян в Первой мировой войне», «Армянский вопрос и дипломатическая борьба в годы Первой мировой войны», «Политика геноцида властей Османской империи», «Потери армянского народа в Первой мировой войне и вопросы их компенсации», было представлено около 45 научных докладов. В докладах, основанных на реальных аргументах, были представлены опасности, исходящие из турецкой политики отрицания, неопровержимые доказательства фальсификаций, ведущих в тупик.
НАН РА директор Института Истории НАН РА Ашот Мелконян представил доклад о причинах и следствиях Первой мировой войны и Геноцида армян. Он отрицает точку зрения, будто младотурецкое правительство организовало резню армян для подавления армянского добровольческого движения. Мелконян привел многочисленные факты, которые доказывают противоположную реальность. Добровольческое движение не имеет ничего общего с осуществлением Геноцида армян, и это был лишь повод для осуществления массовой резни армян, а также для оправдания себя в дальнейшем.
В свою очередь Рубен Сафрастян коснулся формирования плана Геноцида армян и представил результаты своего анализа событий, нашедших свое отражение в турецких документах 1910-1915 гг. Он представил проекты, заранее запланированные младотурецким правительством для осуществления массовой резни армян, а также 10 важнейших пунктов их реализации. Армен Марукян в свою очередь говорил о подготовке обращения об осуждении Геноцида армян, а также возможностях и перспективах представления его в Международный суд. Он представил все возможные правовые нормы, согласно которым армянская сторона должна руководствоваться для достижения международного признания и осуждения Геноцида армян. Говорилось также и о действиях армянских национальных партий в годы Первой мировой войны, роли русско-турецкого военного фронта, судьбе Западной Армении и армянских беженцах.
В зале заседаний Института востоковедения НАН РА был представлен ряд докладов, посвященный отражению Первой мировой войны и Геноцида армян в армянской и всемирной литературе и искусстве. Двухдневная конференция завершилась пленарным заседанием. Руководители отделений обсудили все важные факты, собранные в результате докладов, и требования армянского народа в этот раз поставленные перед турецким правительством для призыва к ответственности.