2015 թ. մարտի 23-28-ը Հռոմում Իտալիայի Սոցիոլոգիական ասոցիացիայի, Հռոմի Սապենցիայի համալսարանի և Հռոմում Հայաստանի դեսպանության համատեղ ջանքերով իրականացվեց միջազգային գիտաժողով՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին: Ծրագրում ներգրավված են եղել ինչպես գիտական զեկուցումներ, այնպես էլ կինոցուցադրություններ, ցուցահանդեսներ, հանդիպումներ, քննարկումներ և համաժողովներ «Պատմություն և պատմություններ» «Կրոն և հասարակություն», «Հայերն Իտալիայում» և այլ խորագրերով: Գիտաժողովին զեկուցումներով հանդես են եկել տարբեր երկրների ներկայացուցիչներ, այդ թվում նաև պատվիրակություն Հայաստանից: Հռոմի Սապենցիայի համալսարանի հրավերով գիտաժողովին մասնակցել են նաև ԵՊՀ Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի դեկան, փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արթուր Մկրտիչյանը և Կիրառական սոցիոլոգիայի ամբիոն վարիչ Արթուր Աթանեսյանը: Արթուր Աթանեսյանը մարտի 24-ին հանդես է եկել «Հայոց ցեղասպանության հիշողության մշակույթը և քաղաքականությունը» զեկուցմամբ: Ա. Աթանեսյանի խոսքով զեկուցման մեջ փորձ է կատարվել ներկայացնել միջազգային փորձը, մասնավորապես Իսրայելի արժեքավոր փորձը` կապված Հոլոքոստի հիշողության կառուցման, կառավարման և համապատասխան քաղաքականության վերաբերյալ: Նաև տեսական ուսումնասիրություններ և համեմատական վերլուծություններ է կատարվել, թե հայ հասարակությունը այսօր ինչ դիրքորոշում և մոտեցում ունի Հայոց ցեղասպանությանը հիշելու, հիշատակելու վերաբերյալ:
Այնուհետև Հռոմի կենտրոնական թանգարանում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված «Հայաստան. տապանի ժողովուրդ» խորագրով լուսանկարների ցուցադրություն:

23-28 марта 2015 года в Риме, благодаря совместным усилиям Социологической ассоциации Италии, Римского университета Сапиенца и Посольства Армении в Риме была организована международная конференция, посвященная 100-летию Геноцида армян. В программе были представлены научные доклады, а также кинопоказы, выставки, встречи, обсуждения и конференции по темам «История и истории», «Релиния и общество», «Армяне в Италии».
На конференции с докладами выступили представители различных стран, в том числе делегация из Армении. По приглашению Римского университета Сапиенца в конференции приняли участие декан факультета Социологии ЕГУ, доктор философских наук, профессор Артур Мкртчян и заведующий кафедрой Прикладной социологии Артур Атанесян. Артур Атанесян 24 марта выступил с докладом «Культура памяти Геноцида армян и политика». По словам А.Атанесяна в докладе была сделана попытка представить международный опыт, в частности ценный опыт Израеля в отношении строения памяти Холокоста, управления и соответствующей политики. Также были сделаны теоретические исследования и сравнительный анализ, какую именно позицию сейчас проявляет армянское общество и подход в вопросе памяти, упоминания Геноцида армян. Затем в Центральном музее Рима состоялся показ фотографий под названием «Армения. Народ ковчега», посвященный памяти жертв Геноцида армян.