2015 թ. ապրիլի 9-ին ԵՊՀ Պալյանների անվան դահլիճում տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված հանրապետական երիտասարդական գիտաժողով: Գիտաժողովը կազմակերպվել էր Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված ԵՊՀ միջոցառումների նախապատրստական աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի աջակցությամբ:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկան ԵՊՀ շրջանավարտների և հասարակայնության հետ կապերի գծով պրոռեկտոր Ռուբեն Մարկոսյանը, ուսանողական գիտական ընկերության նախագահ Միքայել Մալխասյանը, ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Էդիկ Մինասյանը:
«ԵՊՀ-ն ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ իրականացնում է տարաբնույթ միջոցառումներ և այս ամենի հետ մեկտեղ մեծ կարևորություն է տալիս նաև ուսանողական և երիտասարդական գիտաժողովներին: Սա լավագույն նախադրյալն է՝ երիտասարդ սերունդներին թույլ տալու խոսել, ուսումնասիրել, տարբեր տեսանկյուններից վերլուծել ու ներկայացնել Հայոց ցեղասպանության իրողությունը»,-նշեց Ռ.Մարկոսյանը՝ բարի երթ մաղթելով գիտաժողովի մասնակիցներին:
ԵՊՀ ՈՒԳԸ նախագահ Միքայել Մալխասյանն էլ իր հերթին նշեց, որ գիտաժողովին մասնակցելու 100-ից ավելի հայտ են ստացել, սակայն երկար քննարկումների արդյունքում ընտրվել են լավագույն 24 հոդվածները: Հավելենք, որ գիտաժողովը բաղկացած էր երեք նիստերից. առաջինը կրում էր «Հայոց ցեղասպանության իրավական և սոցիալ-հոգեբանական հիմնախնդիրները», երկրորդը՝ «Հայոց ցեղասպանության անդրադարձը մամուլի և գրականության մեջ», և երրորդը՝ «Հայոց ցեղասպանության պատմական հիմնախնդիրները» խորագրերը: Հանրապետական երիտասարդական գիտաժողովի ընթացքում զեկուցումներով հանդես եկան ԵՊՀ իրավագիտության, փիլիսոփայության և հոգեբանության, ռոմանագերմանական բանասիրության, միջազգային հարաբերությունների, հայ բանասիրության, սոցիոլոգիայի, ժուռնալիստիկայի, պատմության, ռուս բանասիրության ֆակուլտետների, հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի ուսանողները: Նիստերը վարեցին համապատասխանաբար նույն ֆակուլտետների դասախոսներից կազմված մասնագիտական հանձնախմբերը:
Զեկուցումներում քննարկվում էին հայերի դեմ իրագործված ցեղասպանության մերժողական քաղաքականության հիմնահարցերը՝ իրավական լույսի ներքո: Ներկայացվեց նաև Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման իրավական ասպեկտների, ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելու և պատժելու մասին ՄԱԿ-ի կողմից առաջ քաշված կոնվենցիաների, ազգային ինքնության ձևավորման գործում ցեղասպանության ազդեցության դերի մասին հոդվածներ: Խնդիրը քննարկվեց նաև հոգեբանության, սոցիալ-մշակութային տեսանկյունից: «Հայոց ցեղասպանության անդրադարձը մամուլում և գրականության մեջ» նիստին ներկայացվեց հայ մեծ գրողների անցած ուղու, Հայոց ցեղասպանության ընթացքում ականատեսների վկայությունների, արևմտահայ գաղթականների խնդրները: Երրորդ նիստը վերաբերում էր Հայոց ցեղասպանության պատմական հիմնախնդիրներին: Այստեղ արդեն ներկայացվեց ցեղասպանության խնդիրը արտասահմանյան պետական և քաղաքական գործիչների կատարած հայանպաստ գործունեության տեսանկյունից, համեմատական վերլուծություն տարվեց Հայոց ցեղասպանոթյան և հրեաների Հոլոքոստի միջև: Քննարկվեց երիտթուրքերի դատավարությունը, Հայոց ցեղասպանության ժխտման իրավական պատասխանատվության ենթարկման առնչությամբ եվրոպական երկրներում տեղի ուեցող գործընթացները և այլն: Գիտաժողովի վերջում մասնակիցները պարգևատրվեցին մասնակցության հավաստագրերով:

On Aprl 9, 2015 Republican Youth Conference, dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide was held in YSU Hall after Palyans. It was organized by the support of YSU Commission on Coordinating the Events Dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide.
The opening speech was delivered  by YSU Vice-rector on Students, Alumni and Public Relations Ruben Markosyan, YSU SSS Chairman Mikayel Malkhasyan, dean of YSU Faculty of History Edik Minasyan.
“YSU organizes various events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide and student and youth conferences are of special importance too. This is the best method to allow younger generations to speak, study, analyze the Armenian Genocide from different perspectives and represent it”,-noticed R. Markosyan.
YSU SSS chairman Mikayel Malkhasyan  noted they had received 102 applications for the participation in the conference but only 24 of them were selected. The conference was held in 3 sessions: 1.“Legal and socio-psychological problems of the Armenian Genocide”, 2.“The Armenian Genocide in press and literature”, 3. “Historical issues of the Armenian Genocide”.
Students from YSU Faculties of Law, Philosophy and Psychology, Romance-Germanic Philology, International Relations, Armenian Philology, Sociology, Journalism, History, Russian Philology, from the Institute for Armenian Studies delivered their reports in the conference. The sessions were conducted by specialized committees composed of the corresponding faculty lecturers.
The issues of the denial policy of the Armenian genocide were discussed in reports from the legal aspect.  There were also articles on the legal aspects of the international recognition of the Armenian Genocide, the UN Conventions regarding the Prevention and Punishment of the Genocide as a Crime, the role of the Genocide in the formation of the national identity. The issue was also discussed from psychological, socio-cultural perspective.
In the session “Armenian Genocide in press and literature”, the experience of the Armenian great writers, the testimonies of the eye-witnesses, the issues of the Western Armenian refugees were represented. The third session was on the historical issues of the Armenian Genocide. The Armenian Genocide was represented from the viewpoint of the famous foreign state and political figures, the parallels were drawn between the Armenian Genocide and Holocaust. The trial of the Young Turks, process of the legal responsibility for the denial of the Armenian Genocide in European countries, etc were also discussed. At the end of the conference participants received certificates of participation.