2015 թ. ապրիլի 9-ին ԵՊՀ Պալյանների անվան դահլիճում տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված հանրապետական երիտասարդական գիտաժողով: Գիտաժողովը կազմակերպվել էր Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված ԵՊՀ միջոցառումների նախապատրստական աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի աջակցությամբ:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկան ԵՊՀ շրջանավարտների և հասարակայնության հետ կապերի գծով պրոռեկտոր Ռուբեն Մարկոսյանը, ուսանողական գիտական ընկերության նախագահ Միքայել Մալխասյանը, ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Էդիկ Մինասյանը:
«ԵՊՀ-ն ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ իրականացնում է տարաբնույթ միջոցառումներ և այս ամենի հետ մեկտեղ մեծ կարևորություն է տալիս նաև ուսանողական և երիտասարդական գիտաժողովներին: Սա լավագույն նախադրյալն է՝ երիտասարդ սերունդներին թույլ տալու խոսել, ուսումնասիրել, տարբեր տեսանկյուններից վերլուծել ու ներկայացնել Հայոց ցեղասպանության իրողությունը»,-նշեց Ռ.Մարկոսյանը՝ բարի երթ մաղթելով գիտաժողովի մասնակիցներին:
ԵՊՀ ՈՒԳԸ նախագահ Միքայել Մալխասյանն էլ իր հերթին նշեց, որ գիտաժողովին մասնակցելու 100-ից ավելի հայտ են ստացել, սակայն երկար քննարկումների արդյունքում ընտրվել են լավագույն 24 հոդվածները: Հավելենք, որ գիտաժողովը բաղկացած էր երեք նիստերից. առաջինը կրում էր «Հայոց ցեղասպանության իրավական և սոցիալ-հոգեբանական հիմնախնդիրները», երկրորդը՝ «Հայոց ցեղասպանության անդրադարձը մամուլի և գրականության մեջ», և երրորդը՝ «Հայոց ցեղասպանության պատմական հիմնախնդիրները» խորագրերը: Հանրապետական երիտասարդական գիտաժողովի ընթացքում զեկուցումներով հանդես եկան ԵՊՀ իրավագիտության, փիլիսոփայության և հոգեբանության, ռոմանագերմանական բանասիրության, միջազգային հարաբերությունների, հայ բանասիրության, սոցիոլոգիայի, ժուռնալիստիկայի, պատմության, ռուս բանասիրության ֆակուլտետների, հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի ուսանողները: Նիստերը վարեցին համապատասխանաբար նույն ֆակուլտետների դասախոսներից կազմված մասնագիտական հանձնախմբերը:
Զեկուցումներում քննարկվում էին հայերի դեմ իրագործված ցեղասպանության մերժողական քաղաքականության հիմնահարցերը՝ իրավական լույսի ներքո: Ներկայացվեց նաև Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման իրավական ասպեկտների, ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելու և պատժելու մասին ՄԱԿ-ի կողմից առաջ քաշված կոնվենցիաների, ազգային ինքնության ձևավորման գործում ցեղասպանության ազդեցության դերի մասին հոդվածներ: Խնդիրը քննարկվեց նաև հոգեբանության, սոցիալ-մշակութային տեսանկյունից: «Հայոց ցեղասպանության անդրադարձը մամուլում և գրականության մեջ» նիստին ներկայացվեց հայ մեծ գրողների անցած ուղու, Հայոց ցեղասպանության ընթացքում ականատեսների վկայությունների, արևմտահայ գաղթականների խնդրները: Երրորդ նիստը վերաբերում էր Հայոց ցեղասպանության պատմական հիմնախնդիրներին: Այստեղ արդեն ներկայացվեց ցեղասպանության խնդիրը արտասահմանյան պետական և քաղաքական գործիչների կատարած հայանպաստ գործունեության տեսանկյունից, համեմատական վերլուծություն տարվեց Հայոց ցեղասպանոթյան և հրեաների Հոլոքոստի միջև: Քննարկվեց երիտթուրքերի դատավարությունը, Հայոց ցեղասպանության ժխտման իրավական պատասխանատվության ենթարկման առնչությամբ եվրոպական երկրներում տեղի ուեցող գործընթացները և այլն: Գիտաժողովի վերջում մասնակիցները պարգևատրվեցին մասնակցության հավաստագրերով:

9 апреля 2015 года в зале имени Палянов ЕГУ состоялась республиканская молодежная конференция, посвященная 100-летию Геноцида армян. Конференция была организована при поддержке комиссии, координирующей подготовительные работы мероприятий ЕГУ, посвященных 100-летию Геноцида армян. На мероприятии со вступительным словом выступили проректор по вопросам выпускников и связей с общественностью ЕГУ Рубен Маркосян, председатель  Студенческого научного общества Микаэл Малхасян, декан факультета истории Эдик Минасян. «В преддверие 100 –летия  Геноцида армян, ЕГУ организовывает различные мероприятия и наряду с этим также подчеркивает важность студенческих и молодежных конференций. Это лучшая предпосылка для возможности молодого поколения говорить, исследовать, анализировать и представлять факт Геноцида армян с различных точек зрения», - отметил Р.Маркосян, пожелав участникам конференции удачи.
В свою очередь председатель СНО Микаэл Малхасян отметил, что было получено более100 заявок для участия в конференции, однако после длительного отбора были избраны 24 лучшие статьи. Отметим, что конференция состояла из трех заседаний: Первое – «Основные правовые и социально-психологические вопросы Геноцида армян, второе – «Тема Геноцида армян в прессе и литературе», третье – «Исторические вопросы Геноцида армян». Во время республиканской молодежной конференции с докладами выступили студенты юридического факультета, философского, романо-германского, факультетов психологии, международных отношений, армянской филологии, социологии, журналистики, истории, русской филологии, а также Института арменоведческих исследований. Заседания вели специальные комиссии, состоящие из преподавателей соответствующих факультетов. В докладах обсуждались вопросы политики отрицания осуществленного против армян геноцида, в правовом свете. Были представлены также правовые аспекты международного признания Геноцида армян, конвенции ООН о предупреждении и наказания за геноцид, а также роли влияния геноцида на национальную идентичность. Проблема была рассмотрена также с психологической и социально-культурной точки зрения. На заседании «Тема Геноцида армян в прессе и литературе» были представлены пройденные пути армянских великих писателей, свидетельства очевидцев Геноцида, проблемы западно-армянских беженцев. Третье заседание касалось исторических вопросов Геноцида армян. Была представлена проблема геноцида с точки зрения проармянской деятельности зарубежных государственных и политических деятелей, была дана сравнительная характеристика Геноцида армян и Холокоста. Обсудили также судебный процесс младотурок, процессы по криминализации отрицания Геноцида армян в европейских странах и др. В завершение участники конференции были награждены сертификатами участия.