Մեր պատմական հայրենիքի տարածքում պահպանված հայկական էթնիկ մշակութային ժառանգության մնացորդները վերհանելու, հետազոտելու և ներկայացնելու նպատակով «Երկիր» միության նախաձեռնությամբ 2010 թվականի նոյեմբերին վաստակաշատ երաժիշտ, բլուլահար Նորայր Քարտաշյանի ղեկավարությամբ ձևավորվեց հայկական ավանդական նվագարանների և երաժշտական ժառանգության պահպանման, ուսումնասիրման և տարածման «Նորայր Քարտաշյան և ՎԱՆ նախագիծ» երաժիշտների խումբը: Խումբը միավորում է երիտասարդ երաժիշտների, որոնք վարպետանում են հայկական ավանդական նվագարանների, երգ երաժշտության ուսումնասիրության և կատարման մեջ. պրոֆեսիոնալների ներկայացմամբ հնչեցվում է ֆոլկլորային երաժշտություն: Խմբում նվագում են ինչպես արդի գործածության մեջ գտնվող (թառ, քամանչա, շվի, դուդուկ, բլուլ, պկու, զուռնա, ուդ, քանոն, դափ, դհոլ, կոպալ դհոլ), այնպես էլ մոռացության մատնված և այժմ խմբի կողմից վերականգնված և ձեռք բերված (հայկական երկփողանի պարկապզուկ, համշենական պարկապզուկ) հայկական ավանդական նվագարաններ:
Խմբի երգացանկում ընդգրկված են հայկական ժողովրդական ստեղծագործություններ («Համշենաշարան», «Մալաթիա», «Անի», Մուշի, Սասունի երգեր ու մեղեդիներ, և այլն), որոնք ունեն ժամանակակից մշակումներ և գործիքավորում, ինչը դրանք ավելի ընկալելի ու ընդունելի է դարձնում երիտասարդության շրջանակներում:
2009 թվականին թողարկվել է «Ծառաստան» ձայնասկավառակը՝ որպես մանկությունից հաճախ լսվող ձայն, որն անկեղծությամբ փոխանցվում է մարդկանց հաղորդագրության տեսքով, որ սա է Հայաստանը՝ մեր երկիրը: Նորայր Քարտաշյանը հիշում է. «մանկությանս հուշերում կա ﬕ անտառ՝ ﬕ ծառաստան, որտեղ ծառերը շատ հին են և հաստաբուն՝ աﬔն ﬔկը նման դարերի խորքից եկող ﬕ Գերդաստանի, որը բերում է նախնյաց հոտն ու կարոտը»։ Չէ՞ որ մենք ﬕ օղակ ենք անցյալի և ապագայի ﬕջև, որը փոխանցում է անցյալի երգը ապագային. ահա և կյանքի իրական իմաստն ու առաքելությունը։
2010-15 թթ. ընթացքում խումբը պատմական հայրենիքի մի շարք քաղաքներում (Արաբկիր, Մալաթիա, Խարբերդ, Դերսիմ, Դիարբեքիր, Վան) և Համշենում բազմաթիվ միջոցառումներ է իրականացրել (Էթնոերաժշտական ուսումնասիրություններ, փոխադարձ վարպետության դասընթացներ): Մասնակցել է Արգուվանի (Մալաթիա) և Մնձուրի (Դերսիմ) փառատոններին: Հայ և օտարազգի հանդիսատեսի առջև համերգային ծրագրերով հանդես է եկել Երևանում, ինչպես նաև Ստամբուլում, Դիարբեքիրում և Վանում: «Նորայր Քարտաշյան և ՎԱՆ նախագիծ» խումբը, «Հրանտ Դինք» հիմնադրամի հրավերով, Ստամբուլում մասնակցել է «Հրանտ Դինք» ամենամյա միջազգային մրցանակաբաշխության հանդիսությանը:

С целью выявления, исследования и представления сохраненного на нашей исторической родине остатков армянского этнического культурного наследия по инициативе союза «Еркир» в ноябре 2010 года под руководством заслуженного музыканта Норайра Карташяна была сформирована группа музыкантов «Норайр Карташян и проект Ван», сохраняющая и распространяющая армянские традиционные инструменты и музыкальное наследие. Группа объединяет молодых музыкантов, которые осваивают традиционные армянские музыкальные инструменты и в присутствие профессионалов исполняют фольклорную музыку. В группе играют как на инструментах современного использования (тар, каманча, дудук, блул (свирель), зурна, пку (рожок), уд, канон, дгол), так и на армянских национальных инструментах, ныне преданных забвению (армянская двуствольная волынка, амшенская волынка). Репертуар включает армянские народные произведения («Амшенашаран», «Малатия», «Ани», песни и мелодии Муша, Сасуна), которые имеют современную аранжировку и инструментовку, что делает их более понятными и приемлемыми в кругу молодежи.
В 2009 году был выпущен диск «Царастан» - как голос звучащий из детства, который искренне передается людям в виде сообщения о том, что Армения – это наша страна. Норайр Карташян вспоминает: «В моих детских воспоминаниях есть лес – царастан, где деревья очень старые и ветвистые, каждый из них несет в себя запах и тоску своего рода, шедшего из глубины веков». Мы же являемся связующим звеном между прошлым и настоящим, которое передает песню прошлого будущему. Это и является реальным смыслом и миссией жизни. В 2010-15 гг. группа осуществила ряд мероприятий (этно-музыкальные исследования, уроки взаимного обучения) в городах исторической родины (Арабкир, Малатия, Харберд, Дерсим, Диарбекир, ван) и Амшене. Принимала участие в фестивалях Аргувана (Малатия) и Мндзура (Дерсим). Группа с концертными программами выступала перед армянским и зарубежным зрителем как в Ереване, так и в Стамбуле, Диарбекире и Ване. Группа «Норайр Карташян и проект Ван», по приглашению фонда «Грант Динк» принимала участие в церемонии награждения международной ежегодной преми «Грант Динк».