Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանին կից «Շոա» հիմնադրամի ներկայացուցիչները Հայաստանում են: Ապրիլի 20-ին հիմնադրամի ներկայացուցիչները հանդիպում ունեցան Երևանի պետական համալսարանի և Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի ներկայացուցիչների հետ:Հիմնադրամը զբաղվում է Հայոց ցեղասպանությունից, ինչպես նաև Հոլոքոստից տուժածների հետ հարցազրույցների, գրավոր վկայությունների և փաստաթղթերի պահպանմամբ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակում Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի «Շոա» հիմնադրամի Տեսապատմության և կրթության ինստիտուտը պատրաստակամություն է հայտնել Հայոց ցեղասպանության մասին մոտ 400 տեսագրված վկայություն ներկայացնել հայ ժողովրդի դատին և, առհասարակ, իրազեկել հասարակությանը, թե ինչ է տեղի ունեցել 1915 թ. հայերի հետ: «Շոա» հիմնադրամի հետազոտությունների և թղթաբանության բաժնի ղեկավար Կառեն Յունգբլաթը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելու, համագործակցության առաջարկ անելու համար, ներկայացրեց հիմնադրամի կայքը, այնուհետև խոսեց հիմնադրամի գործունեության, վկայությունների հավաքածուի մասին: Կայքում մեծ թվով հարցազրույցներ կան ոչ միայն ցեղասպանություն վերապրած հայերի, այլ նաև օսմանցի թուրքերից տուժած այլ ժողովրդների ներկայացուցիչների՝ հույների, ասորիների ու եզդիների մասին: Նյութերում ընդգրկված են վայրագությունների վկան դարձած քրիստոնյա քարոզիչների ու արաբ բնակիչների, ինչպես նաև վերապրածների ժառանգների ու որոշ գիտնականների հետ հարցազրույցներ: Մեծ թիվ են կազմում Հայոց ցեղասպանության մասին հայերի վկայությունները, որոնք նկարահանել են Մայքլ Հակոբյանը և Հայ կինոյի հիմնադրամը 1972-2004 թվականներին: Ջ. Մայքլ Հակոբյանը 70 փաստագրական ու կրթական ֆիլմերի հեղինակ է, այդ թվում՝ հայերի ու Հայոց ցեղասպանության մասին 17 ֆիլմերի: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին համագործակցության հետագա հեռանկարները: Կարևորվեց վկաների, ականատեսների պատմածների հիման վրա, արխիվային նյութերի համադրումով, գիտական ոլորտներում ուսումնասիրություններ կատարելու և հայ գործընկերների հետ աշխատելու անհրաժեշտությունը:
Այնուհետև Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի Հրեական հետազոտությունների Շապել-Գուերինի անվան պատմության ամբիոնի պրոֆեսոր Վոլֆ Գրուները ներկայացրեց իրենց գործունեության նպատակները: Մասնագիտանալով համեմատական ցեղասպանության ոլորտում՝ նա նաև ընդգրկված է «Շոա» հիմնադրամի աշխատանքներում: Վոլֆ Գրուների հետազոտությունները վերաբերում են Հոլոքոստի, աշխարհում տեղի ունեցած մյուս ցեղասպանությունների, զանգվածային բռնությունների համեմատական պատմությանը, բնակչության դեմ ռասսայական խտրականությանը:
Հիմնադրամի ներկայացուցիչները պատրաստակամություն հայտնեցին առաջիկայում աշխատել հայ պատմաբանների, ցեղասպանագետների հետ, ինչպես նաև փորձի փոխանակում անցկացնել հետագայում իրականացվելիք աշխատանքների ուղղությամբ: Քննարկվեցին ԵՊՀ և Կալիֆորնիայի համալսարանի միջև հետագա համագործակցության հեռանկարները:

В эти дни в Ереване находятся представители Фонда Шоа Университета Южной Калифорнии. 20 апреля члены фонда встретились с представителями Института арменоведческих исследований ЕГУ. Цель была одна – фонд по своей деятельности занимается сохранением интервью, письменных показаний и документов людей, пострадавших от геноцида, а также Холокоста. В преддверие 100 –летия Геноцида армян «Институт визуальной истории и образования» Фонда Шоа Университета Южной Калифорнии выразил готовность представить на суд армянскому народу около 400 видеосвидетельств, и, в общем, осведомить общество о том, что произошло с армянами в 1915 году. Руководитель отдела исследований и документации фонда «Шоа» Карен Юнгблат выразил благодарность за прием и предложение о сотрудничестве. Во-первых он представил сайт фонда, затем рассказал о деятельности фонда и собрании свидетельств. На сайте есть большое количество свидетельств не только армян, переживших геноцид, но и греков, ассирийцев, езидов и других народов, пострадавших от османских турок.
В ходе встречи обсуждались перспективы дальнейшего сотрудничества. Была отмечена важность проведения исследований в научной сфере на основе свидетельств очевидцев в сочетании с архивными материалами и сотрудничества с армянскими партнерами. Затем профессор кафедры Еврейских исследований имени Шапен-Гуерина Университета Южной Калифорнии Вольф Грунер представил цели их деятельности. Специализироваясь в сфере сравнительного геноцида, он также включен в работы фонда «Шоа». Исследования Вольфа Грунера затрагивают Холокост, другие геноциды в мире, сравнительная история массового насилия, расовая дискриминация против населения.Представители фонда выразили готовность в ближайшее время сотрудничать с армянскими историками, геноцидоведами, а также провести обмен опытом в направлении предстоящих работ. Были обсуждены перспективы дальнейшего сотрудничества между ЕГУ и Университетом Калифорнии.