Սույն թվականի ապրիլի 20-ին Ուրալի դաշնային համալսարանում անցկացվեց կոնֆերանս «XX դարի պատմության դասեր. Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը» խորագրով: Համաժողովը համախմբեց ոչ միայն հայ համայնքի, այլև տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներին։ Ուրալի դաշնային համալսարանը չէր կարող անտարբեր մնալ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նկակմամբ և «Անի-Հայաստան» հայ համայնքի հետ համատեղ կազմակերպեց մեկօրյա գիտաժողով:
Միջոցառմանը մեծ աջակցություն ցուցաբերեց ՈՒԴՀ ռեկտոր Վ․Կոկշարովը: Կազմակերպչական աշխատանքներին աջակցեց Միջազգային կապերի վարչության տնօրեն, պրոֆեսոր Վ․Միխայլենկոն, ինչպես նաև Միջազգային հարաբերությունների պատմության և տեսության պրոֆեսոր Վ․Կամինինան, Արևելագիտության ամբոինի վարիչ, պրոֆեսոր Վ․Կուզմինը։ Վերջինս ոչ միայն լիագումար նիստի համակարգողն էր, այլ նաև ներկայացրեց շատ հետաքրքիր զեկույց Հայոց ցեղասպանության խնդիրների արտացոլման վերաբերյալ։
Իհարկե, գիտաժողովում մեծ ներդրում ունեցավ հայկական համայնքը՝ հանդես գալով զեկույցներով, քննարկումներին մասնակցելով: Այս տիրույթում ուսուցիչների և ուսանողների շրջանակում հետաքրքրություն առաջացրեց ՈՒԴՀ հանրային և քաղաքական գիտությունների ինստիտուտի միջազգային հարաբերությունների վարչության Հայագիտական կենտրոնը` Ա․ Լյամզինի գլխավորությամբ։ Գիտաժողովին, ինտերնետային օնլայն միացմամբ, իր մասնակցությունն ունեցավ նաև Երևանի պետական համալսարանի սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի պրոֆեսոր Արթուր Աթանեսյանը, ով հանդես եկավ ժամանակակից հայ հասարակության մեջ ցեղասպանության հիշողության մոդելների մասին զեկույցով:
Կոնֆերանսի աշխատանքները շարունակվեցին կլոր սեղանի շուրջ: Ոչ միայն հիմնական զեկուցողների, այլև ուսանողների բարձրացրած հարցերը մեծ հետաքրքրություն առաջացրին և քննարկումնների տեղիք տվեցին:
Նշենք նաև՝ իր խոսքով հանդես եկավ ռուս ուղղափառ եկեղեցու քահանա տեր-հայր Սերգիյը։ Ինչպես նաև գիտաժողովին ներկա էր և ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերեց Եկատերինբուրգում Սուրբ Կարապետ եկեղեցու առաջնորդ Արիստակես քահանան։

20 апреля 2015 года в Уральском федеральной университете была проведена конференция на тему «Уроки истории ХХ века: 100-летие геноцида армян в Османской империи». Конференция объединила не только членов армянской диаспоры, но и множество представителей различных народов. Уральский университет не мог пройти мимо этого события и, совместно с обществом армян «Ани-Армения», организовал однодневную научно-практическую конференцию. Большую поддержку в организации мероприятия оказал ректор УрФУ В.А. Кокшаров. Помогал и направлял работу директор департамента международных отношений профессор В.И. Михайленко. Большую научную поддержку мы получили от профессора кафедры ТИМО В.Д. Камынина.
Поддержал мероприятие и зав. кафедрой востоковедения профессор В.А. Кузьмин. Он не только выступил модератором пленарного заседания но и выступил с чрезвычайно интересным докладом об отражении проблематики геноцида армян. Безусловно, большой вклад в конференцию внесла армянская община,  выступая с докладами и принимая участие в обсуждениях.  Важную роль по мобилизации интереса преподавателей и студентов к подготовке докладов на конференцию сыграл Центр Арменоведения ДМО ИСПН УрФУ во главе с А.В. Лямзиным. В конференции через онлайн включение принял участие также профессор факультета социлогии Ереванского государственного университета Артур Атанесян, который выступил с докладом о моделях памяти о геноциде в современном армянском обществе.
Конференция продолжила свою работу вокруг круглого стола. Не только основные доклады, но и вопросы, поднятые студентами вызвали бурный интерес и активную дискуссию. Отметим также, что на конференции выступил также  священник Русской Православной Церкви отец Сергий. На конференции присутствовал  настоятель церкви Сурб Карапет в Екатеринбурге священник Аристакес.