Ս.թ. ապրիլի 27-ին ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտում տեղի ունեցավ Հռոմի Սապիենցայի համալսարանի քաղաքական գիտությունների, սոցիոլոգիայի և հաղորդակցման ֆակուլտետների պրոֆեսոր, սոցիոլոգիայի իտալական ասոցիացիայի ներկայացուցիչ Մարիա Իմմակոլատա Մաչոտիի «Հայոց ցեղասպանությունը պատմության և հիշողության մեջ» մենագրության հայերեն տարբերակի շնորհանդեսը:Մասնակցում էին անձամբ գրքի հեղինակը, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված ԵՊՀ միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, ՀՀԻ փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը և բաժինների ղեկավարներ Հրաչիկ Բայրամյանը, Վարուժան Պողոսյանը, Վահրամ Պետրոսյանը, ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի սփյուռքագիտության ամբիոնի վարիչ Արման Եղիազարյանը, Սոցիոլոգիական գիտությունների թեկնածու Արամ Վարտիկյանը, տարբեր ֆակուլտետների դասախոսները, ՀՀԻ «Ցեղասպանագիտություն» ու «Հայագիտություն» մագիստրոսական ծրագրերի ուսանողները և այլք:
Բացման խոսք ասելով՝ Մհեր Հովհաննիսյանը նշեց, որ շնորհանդեսը իրականացվում է ԵՊՀ՝ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում: Մ. Հովհաննիսյանը, կարևորելով իտալացի գործընկերների հետ համատեղ աշխատելու անհրաժեշտությունը՝ հատկապես Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ փաստագրական, վերլուծական նյութերի պատրաստման տեսանկյունից, խոսքը փոխանցեց գրքի հեղինակին: Մարիա Մաչոտին իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց ԵՊՀ իր գործընկերներին՝ փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի դեկան Արթուր Մկրտիչյանին, Կիրառական սոցիոլոգիայի ամբիոնի վարիչ Արթուր Աթանեսյանին գրքի հայերեն տարբերակի թարգմանությունը նախաձեռնելու, հրատարակելու և ՀՀԻ հետ համատեղ շնորհանդեսը կազմակերպելու համար:
Նշենք, որ «Հայոց ցեղասպանությունը պատմության և հիշողության մեջ» մենագրությունը լույս է տեսել 2011 թ. Հռոմում: Գիրքն անդրադառնում է Հայոց ցեղասպանությանը նախորդող պատմական որոշ իրադարձություններին, հիմնախնդրի շուրջ մասնագիտական, այդ թվում՝ Իտալիայի հանրության մեջ տեղի ունեցող քաղաքական երկխոսության որոշ առանձնահատկություններին, պատմության և ինքնության, հիշողության վերաբերյալ առկա ու անհրաժեշտ մոտեցումներին:
«Ես վաղուց եմ սկսել հետաքրքրվել առհասարակ ցեղասպանության և, հատկապես, փախստականների վերաբերյալ նյութերի ուսումնասիրմամբ, և սա պատճառ դարձավ խորապես ուսումնասիրելու Հայոց ցեղասպանությունը: Ես սոցիոլոգ եմ, և ինձ համար կարևոր են տարբեր ժողովուրդների, ազգերի սոցիալական կյանքի ուսումնասիրությունը և դրանից բխող տարբեր տեսակի խնդրիների վերլուծությունը: Հայ ժողովրդի տառապանքը չի սկսվել հենց 1915 թ-ից, այն սկսվել է դեռևս դարեր առաջ, ուստի այս պարագայում պետք է խորապես ուսումնասիրվեն երևույթի արմատները: Սոցիոլոգները իրենց մասնագիտական տեսանկյունից կարող են աշխատել տարբեր ճակատներով»,-նշեց Մարիա Իմմակոլատա Մաչոտին: Ցեղասպանության համատեքստում պրոֆեսոր Մաչոտին խոսեց նաև Սփյուռքի դերի, ազդեցության, դրական և բացասկան հետևանքների մասին: Ըստ նրա՝ գերտերությունների ղեկավարները կարող են անել ավելին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում, ինչպես դա արեց Հռոմի պապը, ով չանտեսեց եղելությունը, ով համարձակություն ունեցավ խոսել, բարձրաձայնել և ողջ կաթոլիկ աշխարհին ներկայացնել 1915 թ. սարսափը:
Այնուհետև ԵՊՀ սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի դեկան Արթուր Մկրտիչյանը խոսեց ցեղասպանության վերաբերյալ սոցիոլոգիական մոտեցումների մասին: Առանձնացրեց սոցիոլոգիական և պատմական տեսանկյուններից դեպքերի ուսումնասիրության տարբերությունը: Ըստ Մկրտիչյանի՝ անհրաժեշտ է դեպքերի որակական և խորը ուսումնասիրություն կատարել՝ տարբերակելով հաղորդակցական ու մշակութային հիշողությունները:
Շնորհանդեսի վերջում ոչ միայն հարցեր ուղղվեցին գրքի հեղինակին, այլև ներկաների և բանախոսների միջև ծավալվեց ակտիվ քննարկում:

On April 27, 2015 the presentation of the Armenian version of monograph “The Armenian Genocide in History and Memory” by Professor of faculties of Political Sciences, Sociology and Communication of the Sapienza University of Rome, member of the Italian Association of Sociology, Maria Immacolata Machotti, took place in YSU Institute for Armenian Studies. The author of the book, the Vice director of the Commission on Coordination of YSU events for the commemoration of the 100th Anniversary of the Armenian Genocide, deputy director if YSU Institute for Armenian Studies Mher Hovhannisyan, the head of the departments of IAS, Hrachik Bayramyan, Varuzhan Poghosyan, Vahram Petrosyan, head of the Chair of Diaspora of Faculty of History Arman Yeghiazaryan, Candidate in Sociological Sciences Aram Vartikyan, the professors of different faculties, students of the Master’s programs of IAS - “Genocide Studies” and “Armenian Studies” and others were present at the meeting.
It should be noted that monograph “The Armenian Genocide in History and Memory” was first published in 2011 in Rome. The book touches upon some historical events preceding the genocide, some peculiarities of professional dialogues, including political ones, taking place in the Italian community, as well as upon history and identity, necessary approaches for memory.
“I have been interested in genocide generally and especially in the study of the materials about the refugees and that became the reason for studying also the Armenian Genocide profoundly. I am a sociologist, and it is important for me to study the social life of different people and nations and to analyze the problems originating from them. The sufferings of the Armenians didn’t begin in 1915, it started centuries ago, and thus, the roots of the phenomenon must be studied. Sociologists can work in different fronts thanks to their profession”, - said Maria Immacolata Machotti
Professor spoke about the role of the Diaspora, its positive and negative effects. According to her the Great Powers can do more in the recognition process of the Armenian Genocide, as it was done by Pope who didn’t deny the reality and who had courage to speak and represent the horrors of 1915 to Catholic world.
Then the dean of the YSU faculty of Sociology, Arthur Mkrtchyan, spoke about the sociological approaches of Genocide. He highlighted the difference of study of events from sociological and historical perspective. According to Mkrtchyan, it is necessary to carry out quality and deep investigation, so as to differentiate between communication and cultural memories.
At the end of the presentation questions were addressed to the author and an active discussion took place between presents and speakers.