Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարարության և Երևանի պետական համալսարանի նախաձեռնությամբ սույն թվականի հուլիսի 21-ին ԵՊՀ մշակույթի պալատում տեղի ունեցավ «Սփյուռք» ամառային դպրոցի «Սփյուռքի լրագրողներ», «Ազգային երգի ու պարի խմբավարների, պարուսույցների վարպետություն» և «Սփյուռքահայ երիտասարդ առաջնորդներ» թեմատիկ ուղղությունների բացման արարողությունը: Նշենք, որ ամառային դպրոցը արդեն հինգերորդ տարին անընդմեջ իրականացվում է Հայաստանում: Ամառային դպրոցին մասնակցում են աշխարհի 13 երկրներից (Վրաստան, Ուկրաինա, Ռուսաստան, Բելառուս, Իրան, Բելգիա, Գերմանիա, Ֆրանսիա, Քուվեյթ, Լիբանան, Սիրիա, ԱՄՆ, Ղազախստան) շուրջ 77 մասնակից:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գագիկ Գյանջումյանը, ով նախ մասնակիցներին փոխանցեց Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը, այնուհետև կարևորեց արդեն 5-րդ տարին անընդմեջ երիտասարդների ակտիվ մասնակցությունը և շնորհավորեց մասնակիցներին ծրագրի մեկնարկի կապակցությամբ:
ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանն էլ ԵՊՀ-ի ղեկավարության անունից շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ ՍՆ համագործակցության համար, իսկ մասնակիցներին մաղթեց ակտիվ և արդյունավետ աշխատանք:
Այնուհետև «Սփյուռք» ամառային դպրոցի ղեկավար Կամո Աթայանը իր խոսքում նշեց, որ նմանատիպ ծրագրերը կարևոր են հատկապես նրանով, որ դրանք հնարավորություն են տալիս մասնակիցներին խորացնել մասնագիտական գիտելիքները, տեսնել ու ճանաչել հայրենիքը, ձեռք բերել մասնագիտական նոր հմտություններ: Ըստ նրա՝ ծրագիրը հնարավորություն է տալիս ձեռք բերել նոր ծանոթություններ և սկսել համագործակցել միմյանց հետ աշխարհի տարբեր ծայրերում:
Բացմանը եզրափակիչ խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դեկան Նաղաշ Մարտիրոսյանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին, ով 2010 թ. Արցախում անցկացված Լրագրողների համահայկական 5-րդ համաժողովի ընթացքում առաջարկեց «Սփյուռք» ամառային դպրոցի ստեղծման գաղափարը, որից հետո խոսքը վերածվեց գործի: Քննարկվեց ամբողջ ծրագիրը, հավանության արժանացավ ու միանգամից մի քանի ուղղությամբ կյանքի կոչվեց: Ն. Մարտիրոսյանը մասնակիցներին հորդորեց հայրենիքից տանել միայն լավը, դրականը և առաջին իսկ օրվանից անցնել ակտիվ լրագրողական աշխատանք կատարելուն ու կիսվել ստացված տպավորություններով:

По инициативе Министерства Диаспоры Армении и Ереванского государственного университета 21 июля 2015 года в зале Культуры ЕГУ состоялась церемония открытия летней школы «Диаспора». Напомним, что летняя школа уже пятый год подряд осуществляется в Армении. В летней школы с тематическими отделениями «Журналисты диаспоры», «Мастерство хормейстеров и хореографов национальной песни и танцев» и «Молодые лидеры из диаспоры» принимают участие 77 участников из 13 стран (Грузия, Украина, Россия, Белоруссия, Иран, Бельгия, Германия, Франция, Кувейт, Ливан, Сирия, США, Казахстан). На мероприятии выступил начальник отдела общеармянских программ Министерства диаспоры Армении Гагик Гянджумян, который передал присутствующим приветственное слово министра Диаспоры Грануш Акопян, затем он отметил важность активное участие молодежи 5-й год подряд и поздравил участников по случаю начала программы.
Заместитель директора Института арменоведческих исследований ЕГУ Мгер Оганнисян  от имени ЕГУ выразил благодарность Министерству Диаспоры Армении за сотрудничество, а участникам пожелал плодотворной и активной работы.
Затем руководитель летней школы «Диаспора» Камо Атаян в своем слове отметил, что подобные программы важны тем, что они дают участникам возможность углубить профессиональные знания, увидеть и узнать родину, приобрести новые профессиональные навыки. По его словам, программа дает возможность приобрести новых знакомых и сотрудничать друг с другом в различных уголках мира.
В завершение выступил декан факультета журналистики ЕГУ Нагаш Мартиросян. Он выразил благодарность министру Диаспору Армении Грануш Акопян, которая в 2010 году во время 5-й всеармянской конференции журналистов в Арцахе подала идею о создании летней школы «Диаспора», после чего она воплатилась в жизнь. Была рассмотрена полная программа, утверждена и реализована в нескольких направлениях. Мартиросян призвал участников забрать от родины только хорошее, позитивное и с первого дня начать журналистскую работу и делиться полученными впечатлениями.