Լիբանանի հայոց թեմի Ազգային առաջնորդարանի և Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության համատեղ ջանքերով սույն թվականի հոկտեմբերի 31-ից նոյեմբերի 7-ը Լիբանան են այցելել Երևանի պետական համալսարանի 9 հոգուց բաղկացած պատվիրակությունը: Ազգային առաջնորդարանի «Երջօ Սամուէլեան-Եռագոյն» սրահում Լիբանանի հայոց թեմի առաջնորդ Շահե եպիսկոպոս Փանոսյանի ջանքերով նոյեմբերի 2-ին տեղի ունեցավ հանդիպում Երևանի պետական համալսարանի պատվիրակության անդամների հետ: Հանդիպմանը ներկա էին լիբանանահայ վարժարանների տնօրեններ, համայնքի պատկան մարմինների ներկայացուցիչներ և այլք:
Հանդիպմանը բացման խոսքով հանդես եկավ Ազգային առաջնորդարանի տեղեկատվական բաժանմունքի պատասխանատու Րաֆֆի Դեմիրճյանը: Նրա խոսքով՝ այս հանդիպումը նպատակ ունի ծանոթանալու ԵՊՀ իրականացված և առաջիկայում իրականացվելիք ծրագրերին: «Մենք ակնկալում ենք, որ այս և հետագա հանդիպումները գործնական կլինեն, կողմերի միջև համագործակցությունը կդառնա մնայուն և տեսականից կանցնի գործնականի»,- եզրափակեց իր խոսքը Ր. Դեմիրճյան:
ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը խոսեց այցի նպատակների մասին: Ներկայացրեց ԵՊՀ կողմից համագործակցության մինչ այժմ կատարված քայլերը, Սփյուռքի տարբեր հայկական համայանքների հետ գործնական կապերը, ինչպես նաև «Ցեղասպանագիտություն» և «Հայագիտություն» մագիստրոսական ծրագրերում սփյուռքահայ ուսանողներին ինտեգրելու խնդիրը: Մ. Հովհաննիսյանն անդրադարձավ երեք տարի առաջ Համազգայինի «Վահէ Սէթեան» հրատարակչատան հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությանը՝ Լիբանանի հայկական դպրոցների համար հայոց պատմության դասագրքեր հրատարակելու և առարկան դասավանդելու աշխատանքների շուրջ: Այնուհետև խոսեց Համազգայինի հետ համագործակցաբար ստեղծված հայագիտության մագիստրոսական, հեռաուսուցման ծրագրերի մասին:
ԵՊՀ հրատարակչատան տնօրեն Կարեն Գրիգորյանը խոսեց 1920 թ-ից մինչ այսօր ԵՊՀ հրատարակչական գործունեության մասին, որի արդյունքում հրատարակվել է շուրջ 5500 գիրք: Համազգայինի «Վահէ Սէթեան» հրատարակչատան հետ համագործակցությանն անդրադառնալիս Գրիգորյանը հաստատեց, որ համաձայնագիր պիտի կնքվի երկու կողմերի միջև, որպեսզի ավելի առարկայական դառնա համագործակցությունը: Գրիգորյանն առանձնացրեց մի քանի կարևոր կետեր առաջիկայում տարվելիք աշխատանքների մասին, այն է՝ Երևանում և Լիբանանում կրթական միացյալ տարբեր ծրագրերի իրականացում, Հայագիտական ուղղվածությամբ կրթական, գիտական, ակադեմիական միացյալ հրատարակությունների, էլեկտրոնային գիրքերի ստեղծում և տարածում: Պատվիրակության անդամ Մարկոս Կեսեյանը իր հերթին խոսեց Սոչիի և մյուս հայ համայնքների միջև ծանոթություն հաստատելու, հետագայում համագործակցելու կարևորության մասին:
Հանդիպմանը եզրափակիչ խոսքով հանդես եկավ Լիբանանի հայոց թեմի առաջնորդ Շահե եպիսկոպոս Փանոսյանը: Նրա խոսքով՝ Սփյուռքի և հայրենիքի միջև կապը բավականին երկար ժամանակ անջատված է եղել, և իրար հետ համագործակցելու փորձը դեռևս քիչ է: Սրբազանը շեշտեց հատկապես մի կարևոր փաստ ևս, որ հայկական համայնքի մեջ ներկայումս նախորդ սերունդների համեմատ հայի հոգին և հայրենական շունչը նվազել է: Հայրենիքի հետ կապն ամրապնդելը և շատացնելը կնպաստի հայրենական ոգու պահպանմանը: «Կմաղթեմ, որ կարողանանք հավաքական գոյության համար լուրջ ծրագրեր մշակել և իրագործել ձեր աջակցությամբ»,-եզրափակեց իր խոսքը սրբազան Շահե եպիսկոպոս Փանոսյանը:

Благодаря совместным усилиям Армянской национальной епархии Ливана и армянского образовательного и культурного союза Амазгаина с 31 октября по 7 ноября Ливан посетила делегация ЕГУ из 9 человек. В зале епархии «Ерджо-Самулян-Ерагойн» предводитель армянской епархии Ливана Шаге епископ Паносян 2 ноября встретился с членами делегации Ереванского государственного университета. На встрече присутствовали директора армянских гимназий, представители местных органов общины и др.
С приветственным словом выступил пресс-секретарь Национальной епархии Раффи Темирчян. По его словам эта встреча была организована для ознакомления с предстоящими и уже осуществленными задачами: «Мы надеемся, что эта и будущие встречи будут носить практический характер, сотрудничество между сторонами будет постоянным и перейдет от теории к практике», - подытожил Темирчян.
Заместитель директора Института арменоведческих исследований Мгер Оганнисян рассказал о целях визита. Он представил шаги ЕГУ,уже предпринятые до сих пор, практические связи с различными армянскими общинами Диаспоры, а также вопрос интеграции студентов из диаспоры в магистерские программы «Геноцидоведение» и «Арменоведение». Оганнисян напомнил о договоренности, приобретенной с издательством «Ваге Сетеян» Амазгаина, о работах по публикации книг по истории Армении и преподавания предмета в армянских школах Ливана. Затем он рассказал об арменоведческой магистерской и программе дистанционного обучения, созданных совместно с Амазгаином.
Директор издательства ЕГУ Карен Григорян рассказал о издательской деятельности ЕГУ с 1920 года и по сей день, в результате которой было опубликовано около 5500 книг. Затронув сотрудничество с издательством «Ваге Сетеян» Григорян подтвердил, что соглашение должно быть заключено между двумя сторонами для более предметного сотрудничества. Григорян отметил несколько важных пунктов о предстоящей работе: осуществление различных образовательных программ в Ереване и Ливане, создание, публикация и распространение образовательных, научных, академических, электронных книг. Член делегации Маркос Кесеян в свою очередь отметил важность установления знакомства с целью дальнейшего сотрудничества между Сочи и другими армянскими общинами.
Епископ Шаге Паносян – предводитель армянской епархии Ливана выступил с заключительным словом. По его словам связь между Диаспорой и родиной была разорвана в течение длительного времени попытки сотрудничать между собой слишком мало. Он подчеркнул особенно один важный факт, что патриотический дух армянской общины упал по сравнению с предыдущими поколениями. Укрепление связи с родиной будет способствовать сохранению патриотического духа: «Хочу пожелать, чтобы вы могли разработать и осуществить серьезные программы для сохранения общей идентичности», - подытожил епископ.