Լիբանանի հայոց թեմի Ազգային առաջնորդարանի և Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության համատեղ ջանքերով սույն թվականի հոկտեմբերի 31-ից նոյեմբերի 7-ը Լիբանան են այցելել Երևանի պետական համալսարանի 9 հոգուց բաղկացած պատվիրակությունը: Ազգային առաջնորդարանի «Երջօ Սամուէլեան-Եռագոյն» սրահում Լիբանանի հայոց թեմի առաջնորդ Շահե եպիսկոպոս Փանոսյանի ջանքերով նոյեմբերի 2-ին տեղի ունեցավ հանդիպում Երևանի պետական համալսարանի պատվիրակության անդամների հետ: Հանդիպմանը ներկա էին լիբանանահայ վարժարանների տնօրեններ, համայնքի պատկան մարմինների ներկայացուցիչներ և այլք:
Հանդիպմանը բացման խոսքով հանդես եկավ Ազգային առաջնորդարանի տեղեկատվական բաժանմունքի պատասխանատու Րաֆֆի Դեմիրճյանը: Նրա խոսքով՝ այս հանդիպումը նպատակ ունի ծանոթանալու ԵՊՀ իրականացված և առաջիկայում իրականացվելիք ծրագրերին: «Մենք ակնկալում ենք, որ այս և հետագա հանդիպումները գործնական կլինեն, կողմերի միջև համագործակցությունը կդառնա մնայուն և տեսականից կանցնի գործնականի»,- եզրափակեց իր խոսքը Ր. Դեմիրճյան:
ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը խոսեց այցի նպատակների մասին: Ներկայացրեց ԵՊՀ կողմից համագործակցության մինչ այժմ կատարված քայլերը, Սփյուռքի տարբեր հայկական համայանքների հետ գործնական կապերը, ինչպես նաև «Ցեղասպանագիտություն» և «Հայագիտություն» մագիստրոսական ծրագրերում սփյուռքահայ ուսանողներին ինտեգրելու խնդիրը: Մ. Հովհաննիսյանն անդրադարձավ երեք տարի առաջ Համազգայինի «Վահէ Սէթեան» հրատարակչատան հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությանը՝ Լիբանանի հայկական դպրոցների համար հայոց պատմության դասագրքեր հրատարակելու և առարկան դասավանդելու աշխատանքների շուրջ: Այնուհետև խոսեց Համազգայինի հետ համագործակցաբար ստեղծված հայագիտության մագիստրոսական, հեռաուսուցման ծրագրերի մասին:
ԵՊՀ հրատարակչատան տնօրեն Կարեն Գրիգորյանը խոսեց 1920 թ-ից մինչ այսօր ԵՊՀ հրատարակչական գործունեության մասին, որի արդյունքում հրատարակվել է շուրջ 5500 գիրք: Համազգայինի «Վահէ Սէթեան» հրատարակչատան հետ համագործակցությանն անդրադառնալիս Գրիգորյանը հաստատեց, որ համաձայնագիր պիտի կնքվի երկու կողմերի միջև, որպեսզի ավելի առարկայական դառնա համագործակցությունը: Գրիգորյանն առանձնացրեց մի քանի կարևոր կետեր առաջիկայում տարվելիք աշխատանքների մասին, այն է՝ Երևանում և Լիբանանում կրթական միացյալ տարբեր ծրագրերի իրականացում, Հայագիտական ուղղվածությամբ կրթական, գիտական, ակադեմիական միացյալ հրատարակությունների, էլեկտրոնային գիրքերի ստեղծում և տարածում: Պատվիրակության անդամ Մարկոս Կեսեյանը իր հերթին խոսեց Սոչիի և մյուս հայ համայնքների միջև ծանոթություն հաստատելու, հետագայում համագործակցելու կարևորության մասին:
Հանդիպմանը եզրափակիչ խոսքով հանդես եկավ Լիբանանի հայոց թեմի առաջնորդ Շահե եպիսկոպոս Փանոսյանը: Նրա խոսքով՝ Սփյուռքի և հայրենիքի միջև կապը բավականին երկար ժամանակ անջատված է եղել, և իրար հետ համագործակցելու փորձը դեռևս քիչ է: Սրբազանը շեշտեց հատկապես մի կարևոր փաստ ևս, որ հայկական համայնքի մեջ ներկայումս նախորդ սերունդների համեմատ հայի հոգին և հայրենական շունչը նվազել է: Հայրենիքի հետ կապն ամրապնդելը և շատացնելը կնպաստի հայրենական ոգու պահպանմանը: «Կմաղթեմ, որ կարողանանք հավաքական գոյության համար լուրջ ծրագրեր մշակել և իրագործել ձեր աջակցությամբ»,-եզրափակեց իր խոսքը սրբազան Շահե եպիսկոպոս Փանոսյանը:

By the joint efforts of the Armenian National Diocese of Lebanon and the Armenian Educational and Cultural Society “Hamazgayin” YSU delegation of 9 people visited Lebanon from 31 October to 7 November. A meeting was organized with the members of the delegation of the Yerevan State University by the efforts of the leader of the Armenian Diocese in Lebanon, Bishop Shahé Panossian In the hall of the diocese "Erdzho-Samuelian-Eraguyn" on November 2. The meeting was attended by Directors of Armenian high schools, representatives of the local communities and others.
Deputy Director of the Institute for Armenian Studies Mher Hovhannisyan spoke about the purpose of the visit. He presented steps already taken by the YSU, the cooperation with various Armenian communities of Diaspora, as well as the question of engaging students from diaspora in the master's programs "Genocide Studies" and "Armenian Studies". Hovhannisyan touched upon the agreement, acquired from the publishing house "Vahe Seteyan" on the publication of books on the history of Armenia and the teaching of that subject in Armenian schools of Lebanon. Then he talked about the master's program “Armenian Studies” and distance learning program, created in cooperation with Hamazkayin.
Director of YSU Publishing House Karen Grigoryan spoke about YSU publishing activities from 1920 to the present day - about 5,500 books were published. Speaking about the cooperation with the publishing house "Vahe Seteyan", Grigoryan confirmed that an agreement should be concluded between the two sides for further substantive cooperation. Grigoryan singled out several important points about the work: the implementation of various educational programs in Armenia and Lebanon, the publication and distribution of educational, scientific, academic, electronic books on Armenian Studies. Member of the delegation Marcos Keseyan, in his turn, noted the importance of further collaboration between Sochi and other Armenian communities.
Bishop Shahé Panossian - the leader of the Armenian Diocese of Lebanon delivered the closing speech. According to him, the ties between the Diaspora and the homeland was cut for a long time and experience of cooperation is too little. He stressed that the patriotic spirit of the Armenian community has decreased as compared to previous generations. Strengthening ties with the homeland will help to preserve the spirit of patriotism: "I wish you to develop and implement serious programs for preserving our common identity", - concluded the bishop.