Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարարության և Երևանի պետական համալսարանի համատեղ նախաձեռնությամբ սույն թվականի հուլիսի 4-ից ԵՊՀ մեծ դահլիճում մեկնարկեց հինգերորդ «Սփյուռք» ամառային դպրոցը: Այս տարի դպրոցի շրջանակներում կգործեն հինգ թեմատիկ ուղղություններ՝ «Լրագրողների վերապատրաստում», «Հայոց լեզվի արագացված ուսուցում», «Հայոց լեզվի և պատմության, կրթական վերապատրաստում», «Երիտաասարդ առաջնորդների և համայնքային գործի կազմակերպիչներ», «Ազգային երգի և պարի վարպետություն»: Նշենք, որ այս տարի դպրոցին մասնակցում են 25 երկրներից շուրջ 140 մասնակիցներ: Մասնակիցները բացի տեսական և գործնական դասերից կունենան նաև մի շարք մշակութային միջոցառումներ, այցելություններ ՀՀ տարբեր տեսարժան վայրեր, թանգարաններ: Նախատեսված է հանդիպումների շարք ՀՀ պետական, հասարակական, մշակութային գործիչների, հոգևոր այրերի հետ:
Հուլիսի 6-ին կայացած բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը, ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, դասընթացի կազմակերպիչներ, դասախոսներ և այլք:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հ. Հակոբյանը: Ողջունելով ներկաներին, ծրագրի մասնակիցներին, կազմակերպիչներին, դասախոսական կազմին՝ նախարարը նախ շնորհավորեց «Սփյուռք» ամառային դպրոցի 5-րդ հոբելյանական տարին՝ նշելով. «Անչափ հպարտ եմ և ուրախ, որ հատկապես Հայաստանի և Արցախի անկախության 25-րդ հոբելյանական տարում մենք նորից պատիվ ունենք հյուրընկալելու մեր հայրենակիցներին: Շնորհակալ եմ Սփյուռքի տարբեր համայնքներից եկած մեր մասնակիցներին, ովքեր, կարևորելով կրթությունը, նոր գիտելիք ստանալու համար եկել են Հայաստան, եկել են նոր գիտելիքով վերազինվելու՝ մատաղ սերնդին փոխանցելու համար: Դուք մեր 5-ամյա դպրոցի կենսագրության մի մասն եք կազմում: Դուք ձեր ներկայությամբ հարստացնում և հյուսում եք նրա կենսագրությունը: Շնորհավորում եմ բոլորիս և մաղթում երկար տարիների մեծ ու բեղուն աշխատանքային ճանաչողական տարիներ: Ուզում եմ, որ բոլորս աշխատենք և սովորենք մեծ նվիրումով»,- նշեց Հ. Հակոբյանը:
Նախարարը նաև իր երախտիքի խոսքը հղեց համայն Սփյուռքին, որը ապրիլյան ծանր օրերին համախմբվեց, կիսեց բոլորի ապրումները, ցավը և իր ուժերի ներածին չափով թիկունք կանգնեց Արցախին, հայոց բանակին:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ նաև ՀՀ Կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը: Նա իր երախտիքի խոսքը հայտնեց և՛ նախարարությանը, և՛ ԵՊՀ-ին, ովքեր ջանք ու եռանդ չեն խնայում Սփյուռքի հայության մոտ հայապահպանության, մայրենի լեզվի անաղարտ պահելու գործում աջակցելու համար: Շնորհակալություն հայտնեց մասնակիցներից, ովքեր մեծ ոգևորությամբ են մասնակցում այս ծրագրին՝ փորձելով ստացված գիտելիքները տանել իրենց երկրների հայկական համայնքներ: «Ինձ համար այս նախաձեռնությունը կարևոր է նրանով, որ յուրաքանչյուր տարի ամռանը հայրենիք–Սփյուռք կապերի էլ ավելի ամրապնդման առիթ ենք ունենում. Ստեղծվում են պայմաններ տարբեր երկրների հայ երիտասարդության ակտիվ շփումների, հետագա համագործակցության համար: Ի վերջո, բոլորս էլ գիտենք, որ Սփյուռքը ձևավորվել և պահպանվում է 3 կարևոր հիմքերի վրա՝ դպրոց, համայնք և եկեղեցի: Այս ծրագիրը հնարավորություն է տալիս մեզ ավելի մոտիկից հասկանալ յուրաքանչյուր համայնքի յուրահատկությունները, խնդիրները, մտավոր ներուժը և այս ճանապարհով փորձում ենք գնահատել նրանց գործունեությունը»,- նշեց Մկրտչյանը:
Լևոն Մկրտչյանը նաև շեշտեց ևս մեկ կարևոր հանգամանք. տարեց տարի ավելի է ակտիվանում հայկական համայնքը նման ծրագրերի մասնակցելու առումով: Ըստ նրա՝ 2016 թ. վերապատրաստվելու նպատակով աշխարհի գրեթե բոլոր երկրներից մեծ թվով ուսուցիչներ են եկել Հայաստան՝ կարևորելով հատկապես պոլսահայ համայնքի ակտիվությունը:
Իր հերթին ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ Սփյուռքի նախարարությանը՝ «Սփյուռք» ամառային դպրոցը ԵՊՀ-ի հետ համատեղ իրականացնելու համար: «Երբ 5 տարի առաջ Սփյուռքի նախարարության հետ սկսեցին այս ծրագիրը, շատերը թերահավատորեն էին մոտենում այս ամենին: Բայց շնորհիվ մեր բոլորի ջանքերի այսօր այն վստահաբար կայացել է: Դուք տեսնում եք՝ տարեց տարի թե՛ կազմակերպչական, թե՛ մասնակիցների քանակի առումով դպրոցը ինչպիսի ակտիվություն և առաջադիմություն է գրանցել»: Պարոն Սիմոնյանը նաև անդրադարձավ Սփյուռքում հայ ինքնության պահպանության խնդիրներին՝ փաստելով, որ ամառային դպրոցի հետապնդում է հայ ինքնությունը ուժեղացնելու նպատակ:
Միջոցառման պաշտոնական արարողությանը հաջորդեց համերգ, որը կազմակերպել էր ԵՊՀ Մշակույթի կենտրոնը: Ելույթ ունեցան կենտրոնի սաները, ինչպես նաև Կարին ավանդական երգի-պարի ակումբը՝ Գագիկ Գինոսյանի ղեկավարությամբ, և այլք:

Minister of Diaspora, Hranush Hakobyan Minister of Education and Science, Levon Mkrtchyan YSU Rector, Aram Simonyan
Students of YSU Cultural Center National music and dance club, Karin
"Diaspora" summer school was launched for the fifth time on July 4, in YSU big hall by the joint initiative of the RA Ministry of Diaspora and Yerevan State University. Diaspora” Summer School program includes the following 5 courses: “Intensive Armenian Language Course”, “Training course of Armenian Language and History Teachers and Educational Mission Organizers”, “Young Leaders and Community Activities Organizers course”, “Training course for Journalists”, and "National Music and Dance course". It should be noted that this year the school is attended by about 140 participants from 25 countries. Cultural events, visits to historical and cultural sites of Armenia, meetings with state, public, cultural figures and religious leaders will be organized, in addition to the planned theoretical and practical lessons.
RA Minister of Diaspora, Hranush Hakobyan, Minister of Education and Science, Levon Mkrtchyan, YSU Rector, Aram Simonyan and course organizers, teachers and others were present at the opening ceremony that took place on July 6.
The event began with the opening speech of Minister of Diaspora, Hranush Hakobyan. Welcoming those presents, the organizers and teachers, the Minister congratulated the fifth jubilee of "Diaspora" summer school and noted, “I am proud and happy that on the 25th anniversary of the independence of Armenia and Artsakh, we are honored to host our compatriots again. I thank the participants from different communities of Diaspora, who attach great importance to education and arrived in Armenia to receive  knowledge and then transfer it to future generations. You are the part of the history of our 5 year-old school. You enrich it by your presence. I congratulate you all and wish you many years of fruitful work. I wish we all would study and work with great dedication”.
The Minister also expressed gratitude to the entire Diaspora, which came together during those April days, shared the feelings, pain and supported Artsakh, the Armenian army.
A welcoming speech was delivered also by the Minister of Education and Science, Levon Mkrtchyan. He expressed gratitude to the Ministry of Diaspora and Yerevan State University, who make every effort to preserve Armenian identity in the Diaspora, maintain the purity of the native language. He thanked the participants, who enthusiastically participate in this program, trying to transfer the knowledge they gained to their communities. “For me it is a very important initiative, because every year in the summer, we have an opportunity to strengthen the ties between our Motherland and the Diaspora. It creates a great opportunity for Armenian young people from different countries to actively communicate and cooperate. We all know that the Diaspora was formed and supported by three important structures - school, community and church. This program allows us to better understand the specifics of each community, problems, intellectual potential, and try to assess their activities in this way", - said Mkrtchyan.
Levon Mkrtchyan also stressed another important factor - more and more memebers of Armenian communities participate in this program. According to him, in 2016 a large number of teachers arrived in Armenia from around the world to participate in training program and stressed the active participation especially of  Armenian community of Istanbul.
YSU Rector Aram Simonyan, in his turn, thanked the RA Ministry of Diaspora for the implementation of summer school with YSU. "When 5 years ago this project started, many were skeptical about it. But thanks to our joint efforts it is now firmly established. You see the progress of school from an organizational point of view and the increase of number of participants each year. A. Simonyan also touched upon the issues of preservation of Armenian identity in the Diaspora, stressing that the summer school is aimed at strengthening the national identity.
The official ceremony of the event was followed by a concert, which was organized by YSU Cultural Center. The students of the cultural center, as well as the national song and dance ensemble, "Karin" headed by Gagik Ginosyan and others performed at the concert.