Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարարության և Երևանի պետական համալսարանի համատեղ նախաձեռնությամբ սույն թվականի հուլիսի 4-ից ԵՊՀ մեծ դահլիճում մեկնարկեց հինգերորդ «Սփյուռք» ամառային դպրոցը: Այս տարի դպրոցի շրջանակներում կգործեն հինգ թեմատիկ ուղղություններ՝ «Լրագրողների վերապատրաստում», «Հայոց լեզվի արագացված ուսուցում», «Հայոց լեզվի և պատմության, կրթական վերապատրաստում», «Երիտաասարդ առաջնորդների և համայնքային գործի կազմակերպիչներ», «Ազգային երգի և պարի վարպետություն»: Նշենք, որ այս տարի դպրոցին մասնակցում են 25 երկրներից շուրջ 140 մասնակիցներ: Մասնակիցները բացի տեսական և գործնական դասերից կունենան նաև մի շարք մշակութային միջոցառումներ, այցելություններ ՀՀ տարբեր տեսարժան վայրեր, թանգարաններ: Նախատեսված է հանդիպումների շարք ՀՀ պետական, հասարակական, մշակութային գործիչների, հոգևոր այրերի հետ:
Հուլիսի 6-ին կայացած բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը, ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, դասընթացի կազմակերպիչներ, դասախոսներ և այլք:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հ. Հակոբյանը: Ողջունելով ներկաներին, ծրագրի մասնակիցներին, կազմակերպիչներին, դասախոսական կազմին՝ նախարարը նախ շնորհավորեց «Սփյուռք» ամառային դպրոցի 5-րդ հոբելյանական տարին՝ նշելով. «Անչափ հպարտ եմ և ուրախ, որ հատկապես Հայաստանի և Արցախի անկախության 25-րդ հոբելյանական տարում մենք նորից պատիվ ունենք հյուրընկալելու մեր հայրենակիցներին: Շնորհակալ եմ Սփյուռքի տարբեր համայնքներից եկած մեր մասնակիցներին, ովքեր, կարևորելով կրթությունը, նոր գիտելիք ստանալու համար եկել են Հայաստան, եկել են նոր գիտելիքով վերազինվելու՝ մատաղ սերնդին փոխանցելու համար: Դուք մեր 5-ամյա դպրոցի կենսագրության մի մասն եք կազմում: Դուք ձեր ներկայությամբ հարստացնում և հյուսում եք նրա կենսագրությունը: Շնորհավորում եմ բոլորիս և մաղթում երկար տարիների մեծ ու բեղուն աշխատանքային ճանաչողական տարիներ: Ուզում եմ, որ բոլորս աշխատենք և սովորենք մեծ նվիրումով»,- նշեց Հ. Հակոբյանը:
Նախարարը նաև իր երախտիքի խոսքը հղեց համայն Սփյուռքին, որը ապրիլյան ծանր օրերին համախմբվեց, կիսեց բոլորի ապրումները, ցավը և իր ուժերի ներածին չափով թիկունք կանգնեց Արցախին, հայոց բանակին:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ նաև ՀՀ Կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը: Նա իր երախտիքի խոսքը հայտնեց և՛ նախարարությանը, և՛ ԵՊՀ-ին, ովքեր ջանք ու եռանդ չեն խնայում Սփյուռքի հայության մոտ հայապահպանության, մայրենի լեզվի անաղարտ պահելու գործում աջակցելու համար: Շնորհակալություն հայտնեց մասնակիցներից, ովքեր մեծ ոգևորությամբ են մասնակցում այս ծրագրին՝ փորձելով ստացված գիտելիքները տանել իրենց երկրների հայկական համայնքներ: «Ինձ համար այս նախաձեռնությունը կարևոր է նրանով, որ յուրաքանչյուր տարի ամռանը հայրենիք–Սփյուռք կապերի էլ ավելի ամրապնդման առիթ ենք ունենում. Ստեղծվում են պայմաններ տարբեր երկրների հայ երիտասարդության ակտիվ շփումների, հետագա համագործակցության համար: Ի վերջո, բոլորս էլ գիտենք, որ Սփյուռքը ձևավորվել և պահպանվում է 3 կարևոր հիմքերի վրա՝ դպրոց, համայնք և եկեղեցի: Այս ծրագիրը հնարավորություն է տալիս մեզ ավելի մոտիկից հասկանալ յուրաքանչյուր համայնքի յուրահատկությունները, խնդիրները, մտավոր ներուժը և այս ճանապարհով փորձում ենք գնահատել նրանց գործունեությունը»,- նշեց Մկրտչյանը:
Լևոն Մկրտչյանը նաև շեշտեց ևս մեկ կարևոր հանգամանք. տարեց տարի ավելի է ակտիվանում հայկական համայնքը նման ծրագրերի մասնակցելու առումով: Ըստ նրա՝ 2016 թ. վերապատրաստվելու նպատակով աշխարհի գրեթե բոլոր երկրներից մեծ թվով ուսուցիչներ են եկել Հայաստան՝ կարևորելով հատկապես պոլսահայ համայնքի ակտիվությունը:
Իր հերթին ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ Սփյուռքի նախարարությանը՝ «Սփյուռք» ամառային դպրոցը ԵՊՀ-ի հետ համատեղ իրականացնելու համար: «Երբ 5 տարի առաջ Սփյուռքի նախարարության հետ սկսեցին այս ծրագիրը, շատերը թերահավատորեն էին մոտենում այս ամենին: Բայց շնորհիվ մեր բոլորի ջանքերի այսօր այն վստահաբար կայացել է: Դուք տեսնում եք՝ տարեց տարի թե՛ կազմակերպչական, թե՛ մասնակիցների քանակի առումով դպրոցը ինչպիսի ակտիվություն և առաջադիմություն է գրանցել»: Պարոն Սիմոնյանը նաև անդրադարձավ Սփյուռքում հայ ինքնության պահպանության խնդիրներին՝ փաստելով, որ ամառային դպրոցի հետապնդում է հայ ինքնությունը ուժեղացնելու նպատակ:
Միջոցառման պաշտոնական արարողությանը հաջորդեց համերգ, որը կազմակերպել էր ԵՊՀ Մշակույթի կենտրոնը: Ելույթ ունեցան կենտրոնի սաները, ինչպես նաև Կարին ավանդական երգի-պարի ակումբը՝ Գագիկ Գինոսյանի ղեկավարությամբ, և այլք:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян Министр Образования и науки РА Левон Мкртчян Ректор ЕГУ Арам Симонян
Центр культуры ЕГУ Ансамбль Карин
По совместной инициативе Министерства Диаспоры РА и Ереванского государственного университета с 4 июля в большом зале ЕГУ стартовала пятая по счету летняя школа «Диаспора». В этом году в рамках школы будут работать  пять тематических направлений:  «Подготовка журналистов», «Курс ускоренного изучения армянского языка», «Образовательная подготовка армянского языка и истории» , «Молодых лидеров и организаторов деятельности общин", "Мастерство национальной  песни и танца». Отметим, что в этом году в школе принимают участие около 140 участников из 25 стран мира. Помимо теоретических и практических занятий, участники примут участие в целом ряде культурных мероприятий, посещения достопримечательностей Армении, а также музеев. Запланированы встречи с рядом государственных, общественных, культурных деятелей и представителей духовенства.
На торжественной церемонии открытия 6 июля приняли участие министр Диаспоры РА Грануш Акопян, министр Образования и науки Левон Мкртчян, ректор ЕГУ Арам Симонян, а также организаторы курсов, преподаватели и др.
Мероприятие началось со вступительного слова министра Диаспоры РА Грануш Акопян. Приветствуя участников, организаторов и преподавателей, министр поздравила пятый юбилейный год летней школы «Диаспора», отметив: «Я горда и счастлива, что в 25-й юбилейный год независимости Армении и Арцаха мы имеем честь вновь принимать наших соотечественников. Я благодарю наших участников из разных общин Диаспоры, которые отмечая важность образования, приехали в Армению, чтобы получить новые знания, а затем передать их будущим поколениям. Вы являетесь частью нашей биографии 5-летней школы . Вы обогащаете и создаете  ее биографию своим присутствуем. Я поздравляю всех нас и желаю многолетней и плодотворной работы. Я хочу, чтобы мы все учились и работали с большой отдачей», - сказала Г. Акопян.
Министр также выразила слова благодарности всей Диаспоре, которая в сложные апрельские дни объединилась, разделила нашу  переживания, боль по мере своих сил встала на защиту Арцаха и армянской армии.
С приветственном словом выступил также министр Образования и науки Левон Мкртчян. Он выразил благодарность Министерству Диаспоры и ЕГУ, которые прилагают все усилия для в сохранения армянской идентичности в Диаспоре, поддержания чистоты родного языка.Он выразил благодарность участникам, которые с большим энтузиазмом  принимают участие в этой программе, стараясь полученные  знания привезти в армянские общины в своих странах. «Для меня это очень важная инициатива, поскольку каждый год в летний период  у нас есть повод для укрепления связи между Отечеством и Диаспорой. Создаются условия для активного общения армянской молодежи из разных стран, а также их дальнейшего сотрудничества. В конце концов, все мы знаем, что диаспора была сформирована и поддерживается трех важных основах - школа, община и церковь. Эта программа позволяет нам лучше понять специфику каждой общины, задачи, вопросы интеллектуального потенциала, и пытаемся оценивать их деятельность таким образом», - отметил Мкртчян.
Он также подчеркнул еще один важный фактор - c каждым годом все более активно армянские общины принимают участие в таких программах. По его словам, в 2016 году с целью повышения квалификации в Армению прибыло большое количество учителей из разных стран мира, в особенности наиболее активна армянская община Стамбула.
Ректор ЕГУ Арам Симонян, в свою очередь, поблагодарил Министерство Диаспоры РА за совместное с университетом проведение летней школы «Диаспора». «Когда 5 лет назад стартовал этот проект, многие были скептически настроены. Но благодаря  нашим общим усилиям сегодня он уверенно состоялся. Вы видите с каждым годом какой школа отмечает прогресс с организационной точки зрения и по количеству участников». Г-н Симонян также затронул вопросы сохранения армянской идентичности в Диаспоре, подчеркнув, что летняя школа преследует цель укрепления армянской идентичности.
После официальной церемонии  мероприятия состоялся концерт, который был организован Центром культуры ЕГУ. Выступили воспитанники центра, а также клуб национальной песни и танца Карин, под руководством Гагика Гиносяна.