ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը և Երևանի պետական համալսարանի Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտը ՀՀ ԿԳՆ Գիտության պետական կոմիտեի գործակցությամբ 2016 թ. օգոստոսի 25-26-ը կազմակերպում են «Հայկական աշխարհը համացանցում» խորագիրը կրող գիտագործնական միջազգային գիտաժողով:
Գիտաժողովը նպատակ ունի փոխճանաչելիության և փոխգործակցության նպատակով քննարկման հրավիրելու հայագիտության՝ հայոց պատմության, լեզվի և գրականության, կրոնական, ինքնության տարաբնույթ խնդիրների շուրջ ՀՀ, ԼՂՀ և Սփյուռքի գիտակրթական, մշակութային, լրատվական, գրադարանային դաշտին առնչվող առաջատար կառույցների, կազմակերպությունների համացանցային հարթակներում ներկայացված կայքերի, սոցիալական ցանցերի և բլոգոլորտի պատասխանատու ներկայացուցիչներին, հնարավորություն ընձեռելու համատեղ ազգօգուտ համացանցային տեղեկատվական նախագծեր ծրագրելու, համացանցային հարթակում հայակենտրոն տեղեկատվական տիրույթի ձևավորմանը նպաստելու:

Министерство диаспоры РА и Институт арменоведческих исследований Ереванского государственного университета при содействии Государственного комитета по науке МОН РА 25-26 августа 2016 года организовывает научно-практическую международную конференцию «Армянский мир в интернете».
Целью конференции является приглашение передовых структур научно-образовательной, культурной, информационной, библиотечной сферы РА, НКР и Диаспоры, сайтов, представленных на интернет-пространствах организаций, представителей социальных сетей и блогосферы для обсуждения различных вопросов по истории Армении, языка и литературы, а также религиозные и вопросы идентичности с целью дальнейшего взаимного ознакомления сотрудничества, а также формирования информационной платформы с армянским центром в интернет-пространстве.