Օգոստոսի 25-ին Երևանի պետական համալսարանի Պալյանների անվան դահլիճում մեկնարկեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության և ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի՝ ՀՀ ԿԳՆ Գիտության պետական կոմիտեի համատեղ գործակցությամբ կազմակերպած «Հայկական աշխարհը համացանցում» խորագիրը կրող գիտագործնական միջազգային գիտաժողովը:
Միջազգային գիտաժողովը բաղկացած է երեք թեմատիկ ուղղություններից.
1.««Հայկական աշխարհը» համացանցի գիտակրթական հարթակում»:
2.«Տեղեկատվական անվտանգության մարտահրավերները համացանցում»:
3.«Սփյուռքը համացանցային հարթակում»:
Գիտաժողովին ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, ՀՀ ԳԱԱ Հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար Յուրի Սուվարյանը, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը:
Բացման խոսքում Հրանուշ Հակոբյանը շնորհակալություն հայտնեց կազմակերպիչներին և բոլոր մասնակցներին, ովքեր պատրաստակամություն հայտնեցին մասնակցել գիտաժողովին, բարձրաձայնել ոլորտում առկա խնդիրների, առաջընթացների, առավելությունների և թերությունների մասին: Նախարարը շեշտեց հատկապես համացանցի կարևորությունը, վերջին տարիներին Հայաստանում արագ տեմպերով զարգացումը, որը Հայաստանի և հայկական սփյուռքի միջև կապող օղակ դարձավ՝ օր-օրի ամրապնդելով կապը և բացելով համատեղ հայանպաստ աշխատանքներ իրակացնելու նոր ուղիներ:
«Ես ամեն առիթով իմ շնորհակալությունն եմ հայտնում համացանց ստեղծողին, ով այսքան հեշտացրեց ողջ ժողովրդի աշխատանքը: Այսօր մենք մեկ րոպեի ընթացքում, մեկ շարժումով ամբողջ աշխարհասփյուռ հայությանը կարողանում ենք փոխանցել, տեղեկացնել անհրաժեշտ տեղեկատվությունը և նրանցից տեղեկություններ ստանալ, կարողանում ենք պայքարել տարիներ շարունակ ամբողջ աշխարհին մատուցած պատմության կեղծարարություններին, չեզոքացնել համացանի բացասական երևույթները: Հույս ունեմ, որ այս գիտաժողովը հնարավորություն կտա մասնակիցների միջև ձեռնարկելու տարբեր տեսակի գործնական քայլեր՝ ի նպաստ մեր հայրենիքի»,- նշեց Հրանուշ Հակոբյանը:
ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, իր հերթին, բարձր գնահատեց համագործակցությունը՝ կարևորելով արծարծվելիք խնդիրների շուրջ համատեղ խոսելը, քննարկելը և լուծման արդյունավետ ուղիները գտնելը: «Ուզում եմ փաստել մի հանգամանք, որ ԵՊՀ-ն հատկապես վերջին տարիներին զգալի աշխատանքներ է տարել այս ուղղությամբ՝ համագործակցելով տարբեր պետական կառույցների, ինստիտուտների հետ: Մեր նպատակը մեր էթնոսի պահպանության խնդիրն է, որը մեր հարևան երկրները՝ Թուրքիան, Ադրբեջանը, փորձում են պետական քաղաքականության միջոցով աղավաղել, ոչնչացնել մեր պատմական արժեքները: Մենք պետք է մտածենք ոչ միայն մեր այսօրվա խնդիրների, այլև մեր ֆիզիկական գոյությունը պահպանելու շուրջ: Իսկ այդ խնդիրը մենք նաև պետք է լուծենք՝ համացանցային հարթակում նորանոր գիտական և գործնական քայլեր ձեռնարկելով»:
Իր ելույթում Յուրի Սուվարյանն անդրադարձավ համացանցային գիտական նյութերի ներկայացվածության խնդրին: Ներկայացրեց ակադեմիայի համացանցային տիրույթը, խոսեց հայագիտական նյութերի թվայնացման մասին, ներկայացրեց «Հայագիտություն» հիմնարար հանդեսը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ նաև «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը, ով ևս անրդրադարձավ վիրտուալ տիրույթում առկա առաջնըթացներին, մարտահրավերներին, զարգացման նոր հեռանկարներին և ներկայացրեց ոլորտում առկա մի շարք խնդիրներ: Նա հատկապես կարևորեց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների դերը՝ հատկապես երկրի անվտանգության պահպանման գործում:
Բացման արարողությանը հաջորդեց «Հայկական աշխարհը համացանցի գիտակրթական հարթակում» գիտաժողովի թեմատիկ նիստը: Զեկուցումներով հանդես եկան ոլորտի տարբեր մասնագետներ՝ Հայաստանից և Սփյուռքից:
Թեմատիկ նիստին կհաջորդեն քննարկումներ, ներկաները հանդես կգան համագործակցության տարբեր առաջարկություններով:
Հավելենք, որ գիտաժողովն իր աշխատանքը կշարունակի օգոստոսի 26–ին՝ «Սփյուռքը համացանցային հարթակում» թեմատիկ նիստով:

25 августа в Ереванском государственном университете в зале имени Палянов стартовала научно-практическая международная конференция «Армянский мир в интернете», организованная Министерством диаспоры РА и Институтом арменоведческих исследований Ереванского государственного университета при содействии Государственного комитета по науке МОН РА.
1. ««Армянский мир » в научно-образовательном пространстве интернета»
2. «Проблемы информационной безопасности в интернете»
3. «Диаспора в интернет-пространстве».
На конференции с приветственным словом выступили Министр Диаспоры РА Грануш Акопян, ректор ЕГУ Арам Симонян, академик-секретарь отделения Арменоведения и общественных наук НАН РА Юрий Суварян, исполнительный директор компании «Синопсис Армения» Овик Мусаелян.
В своей вступительной речи Грануш Акопян выразила благодарность организаторам и всем участникам, которые выразили готовность принять участие в работе конференции, поднять вопрос о проблемах, прогрессе, преимуществах и недостатках в этой области. Министр подчеркнула важность Интернета, быстрые темпы его развития в последние годы, который стал связующим звеном между Арменией и диаспорой, день за днем укрепляя связь и открывая новые пути новые совместной арменоведческой работы.
«Я по каждому удачному случаю выражаю благодарность создателю интернета, который настолько облегчил работу всех людей. Сегодня мы за одну минуту, одним движением можем передать всю необходимую информацию всем армянам по всему миру и получить информацию от них, мы можем бороться против исторических фальсификаций, которые представлялись миру на протяжении многих лет, нейтрализовать негативные явления всемирной сети. Я надеюсь, что эта конференция предоставит участникам возможность осуществить различные практические шаги во благо нашей Родины», - отметила Грануш Акопян.
Ректор ЕГУ Арам Симонян, в свою очередь, высоко оценил сотрудничество, подчеркнув важность совместного обсуждения проблем и поиска эффективных решений. «Я хочу констатировать тот факт, что ЕГУ в последние годы осуществлял значительные работы в этом направлении в сотрудничестве с различными государственными учреждениями и институтами. Нашей целью является сохранение нашего этноса, который наши соседние страны - Турция и Азербайджан пытаются исказить своей государственной политикой, уничтожить наши исторические ценности. Нам нужно думать не только о сегодняшних проблемах, но и о сохранении нашего физического существования. И эту проблему мы должны решить, осуществляя новые новые научные и практические шаги в интернет-пространстве».
В своей речи Юрий Суварян коснулся вопроса о представлении научных материалов в интернете. Он представил интернет-домен Академии, рассказал о оцифровке арменоведческих материалов, представил фундаментальный журнал «Арменоведение».
С приветственным словом выступил также исполнительный директор «Синопсис Армения» Овик Мусаелян, который также затронул виртуальные достижения, вызовы, новые перспективы и представил целый ряд вопросов в данной сфере. Он особо подчеркнул роль информационных технологий, в частности в деле сохранения безопасности страны.
После церемонии открытия последовало тематическое заседание конференции ««Армянский мир» в научно-образовательном пространстве интернета». С докладами выступили специалисты различных сфер из Армении и Диаспоры.
За тематическим заседанием последовали обсуждения, участники будут вносить различные предложения о сотрудничестве.
Кроме того, конференция продолжит свою работу 26 августа, состоится тематическое заседание «Диаспора в интернет-пространстве».