2016 թ. օգոստոս 31-ից սեպտեմբեր 10-ը Երևանի պետական համալսարանի՝ մասնավորապես Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտը՝ իբրև կառույցի նախաձեռնող ստորաբաժանում, իրականացրեց հերթական հետաքրքիր նախագիծը: Ծրագրի իրականացմանը իրենց աջակցությունն են ցուցաբերել նաև համայնքի նախագահ Համայեակ Ուստյանը, միջազգային կապերի գծով համայնքի նախագահի տեղակալ Մարկոս Կեսյանը:
Ծրագրի նպատակների և հետագա քայլերի կարևորության մասին ներկայացրեց ՀՀԻ փոխտնօրեն, պ.գ.թ. Մհեր Հովհաննիսյանը: «Նշեմ, որ ծրագրի իրականացման գաղափարը ծնվեց Լիբանան կատարած մեր նախորդ այցերի շրջանակներում, և ԵՊՀ-ն հանդիսացավ կապակցող կառույց տարբեր համայնքների միջև, այս պարագայում՝ Սոչիի հայակական համայնքի և Լիբանանի հայկական համայնքի միջև՝ ակտիվացնելու, զարգացնելու միջմշակութային, կրթական կապի ձևավորմանը նպաստող միջոցառումները»,-նշեց Մ. Հովհաննիսյանը:
Ըստ նրա՝ նախաձեռնության նպատակն է նաև խրախուսել երիտասարդության միջև կապը և այդ կապի հիմքում դնել առողջ կրթական, մշակութային խնդիրներ: Հավելենք, որ ծրագրի մասնակից Հայ կաթողիկե Մեսրոպյան բարձրագույն վարժարանի աշակերտուհի Կարին Թերզյանը նախ այցելեց Երևան և 2 օր շարունակ ծանոթացավ ԵՊՀ գործունեությանը, այցելեց տարբեր ֆակուլտետներ, ծանոթացավ ՀՀԻ գործունեությանը, կիթական նախագծերին: Այնուհետև մասնակիցը Մհեր Հովհաննիսյանի և ՀՀԻ հայ-օսմանական առնչությունների բաժնի վարիչ Լուսինե Սահակյանի հետ միասին մեկնեց Սոչի: Կարին Թերզյանը տեղում ծանոթացել է համայնքային կյանքին, մասնակցել Սոչիի Սևան համալսարանի մի շարք դասերի, այցելել հայկական վարժարան, ծանոթացել հայ համայնքի կենցաղին և հանդիպումներ ունեցել համայնքի պատասխանատուների, ակտիվ երիտասարնդերի հետ, քննարկել կրթական մեխանիզմների միջև եղած տարբերությունները, առավելություններն ու թերությունները:
Մ. Հովհաննիսյանն ավելացրեց նաև, որ ծրագիրը շարունակական է լինելու: Նախատեսվում է ԵՊՀ գործընկեր կառույցների միջև իրականացնել այս ծրագիրն ամեն տարի՝ նպատակ ունենալով նրանց մոտ խթանել հայապահպանությունը: «Նշեմ, որ ի սկզբանե նախատեսված էր մասնակիցների ավելի մեծ թվաքանակ, բայց որոշ օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներից ելնելով՝ այս տարի նախատեսված 6 հոգու փոխարեն մասնակցեց մեկը: Վստահ ենք, որ մյուս տարվա ընթացքում կունենանք ավելի մեծ քանակով մասնակիցներ: Մենք նաև նպատակ ունենք այս այցելությունների շրջանակներում մասնակիցներին ներկայացնել ԵՊՀ կրթական ծրագրերը՝ հույս ունենալով, որ կլինեն մասնակիցներ, ովքեր կցանկանան կրթությունը շարունակել Հայաստանում և հատկապես հայագիտության ոլորտում՝ նպաստելով հայապահպանության խնդիրների լուծմանը»,- նշեց Մ. Հովհաննիսյանը:
Այնուհետև, այցի շրջանակներում Սոչիի հայկական համայնքի Ադլերի մասնաճյուղում ամփոփվեց «Հայոց լեզու և գրականություն», «Հայոց պատմության» ուսուցիչների վերապատրաստման սեղմ մասնագիտական մեթոդական դասընթացների վերապատրաստման 72 ժամյա դասընթացը: Ավարտական վկայականներ ստացան Աբխազիայից և Ռուսաստանից ավելի քան 16 ուսուցիչներ:
Վերջում, ի նշան հետագա համագործակցության և բարեկամական կապերի հաստատման, Մեսրոպյան վարժարանն ու Սոչիի հայ համայնքը փոխանակվեցին հուշանվերներով:

С 31 августа по 10 сентября 2016 года Институт арменоведческий исследований, в качестве  инициативного подразделения Ереванского государственного университета, осуществил очередной интересный проект. Проект был поддержан также председателем армянской общины Амаяком Устяном, заместителем председателя общины по международным делам.
Планы и важность дальнейших шагов представил заместитель директора ИАИ, к.и.н., Мгер Оганнисян. «Хочу отметить, что идея осуществления этого проекта родилась в ходе наших предыдущих визитов в Ливан, и ЕГУ стал связующей структурой между различными общинами, в данном случае между армянскими общинами Сочи и Ливана, с целью активизации, развитии мероприятий, способствующих формированию межкультурной и образовательной связи», - отметил М.Оганнисян.
По его словам, целью этой инициативы является также поощрение связи между молодежью и основанных в этой коммуникации здоровых образовательных и культурных задач. Добавим, что участница проекта ученица Армянского католического высшего колледжа Месропян Карин Терзян сначала посетила Ереван и два дня знакомилась в деятельностью ЕГУ, посетила различные факультеты, а также ИАИ, ознакомилась с образовательными программами. Затем участница в сопровождении Мгера Оганнисяна и руководителя Отдела армяно-османских отношений ИАИ Лусине Саакян отправилась в Сочи.
Карин Терзян на месте ознакомились с жизнью общины, приняла участие в занятиях в университете Севан в Сочи, посетила армянскую школу, ознакомились с образом жизни общины и встретилась с официальными лицами, активной молодежью, они обсудили различия, преимущества и недостатки между образовательными механизмами.
М.Оганнисян добавил также, что программы будет продолжительна. Предполагается проводить этот проект между партнерами ЕГУ каждый год с целью сохранения среди них армянской идентичности. «Хочу отметить, что изначально предполагалось большее количество участником, однако по некоторым объективным и субъективным причинам из шести запланированных в этом году участников получилось задействовать лишь одного. Мы уверены, что в следующем году будем иметь большее количество участников.
Мы также планируем в рамках этого визита представить участникам образовательные программы ЕГУ, в надежде, что среди них окажутся желающие продолжить свое образование в Армении и особенно в области арменоведения, внеся свой вклад в решение проблемы сохранения армянской идентичности», - сказал М. Оганнисян.
Затем, в ходе визита в Адлерском филиале армянской общины Сочи Адлер был завершен 72-часовой краткий курс повышения квалификации учителей «Армянский язык и литература», и «История Армении». Более 16 преподавателей из Абхазии и России получили сертификаты.
И, наконец, в знак будущего сотрудничества и дружественных связей,  колледж Месропян и  армянская община Сочи  обменялись сувенирами.