2016 թ. օգոստոս 31-ից սեպտեմբեր 10-ը Երևանի պետական համալսարանի՝ մասնավորապես Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտը՝ իբրև կառույցի նախաձեռնող ստորաբաժանում, իրականացրեց հերթական հետաքրքիր նախագիծը: Ծրագրի իրականացմանը իրենց աջակցությունն են ցուցաբերել նաև համայնքի նախագահ Համայեակ Ուստյանը, միջազգային կապերի գծով համայնքի նախագահի տեղակալ Մարկոս Կեսյանը:
Ծրագրի նպատակների և հետագա քայլերի կարևորության մասին ներկայացրեց ՀՀԻ փոխտնօրեն, պ.գ.թ. Մհեր Հովհաննիսյանը: «Նշեմ, որ ծրագրի իրականացման գաղափարը ծնվեց Լիբանան կատարած մեր նախորդ այցերի շրջանակներում, և ԵՊՀ-ն հանդիսացավ կապակցող կառույց տարբեր համայնքների միջև, այս պարագայում՝ Սոչիի հայակական համայնքի և Լիբանանի հայկական համայնքի միջև՝ ակտիվացնելու, զարգացնելու միջմշակութային, կրթական կապի ձևավորմանը նպաստող միջոցառումները»,-նշեց Մ. Հովհաննիսյանը:
Ըստ նրա՝ նախաձեռնության նպատակն է նաև խրախուսել երիտասարդության միջև կապը և այդ կապի հիմքում դնել առողջ կրթական, մշակութային խնդիրներ: Հավելենք, որ ծրագրի մասնակից Հայ կաթողիկե Մեսրոպյան բարձրագույն վարժարանի աշակերտուհի Կարին Թերզյանը նախ այցելեց Երևան և 2 օր շարունակ ծանոթացավ ԵՊՀ գործունեությանը, այցելեց տարբեր ֆակուլտետներ, ծանոթացավ ՀՀԻ գործունեությանը, կիթական նախագծերին: Այնուհետև մասնակիցը Մհեր Հովհաննիսյանի և ՀՀԻ հայ-օսմանական առնչությունների բաժնի վարիչ Լուսինե Սահակյանի հետ միասին մեկնեց Սոչի: Կարին Թերզյանը տեղում ծանոթացել է համայնքային կյանքին, մասնակցել Սոչիի Սևան համալսարանի մի շարք դասերի, այցելել հայկական վարժարան, ծանոթացել հայ համայնքի կենցաղին և հանդիպումներ ունեցել համայնքի պատասխանատուների, ակտիվ երիտասարնդերի հետ, քննարկել կրթական մեխանիզմների միջև եղած տարբերությունները, առավելություններն ու թերությունները:
Մ. Հովհաննիսյանն ավելացրեց նաև, որ ծրագիրը շարունակական է լինելու: Նախատեսվում է ԵՊՀ գործընկեր կառույցների միջև իրականացնել այս ծրագիրն ամեն տարի՝ նպատակ ունենալով նրանց մոտ խթանել հայապահպանությունը: «Նշեմ, որ ի սկզբանե նախատեսված էր մասնակիցների ավելի մեծ թվաքանակ, բայց որոշ օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներից ելնելով՝ այս տարի նախատեսված 6 հոգու փոխարեն մասնակցեց մեկը: Վստահ ենք, որ մյուս տարվա ընթացքում կունենանք ավելի մեծ քանակով մասնակիցներ: Մենք նաև նպատակ ունենք այս այցելությունների շրջանակներում մասնակիցներին ներկայացնել ԵՊՀ կրթական ծրագրերը՝ հույս ունենալով, որ կլինեն մասնակիցներ, ովքեր կցանկանան կրթությունը շարունակել Հայաստանում և հատկապես հայագիտության ոլորտում՝ նպաստելով հայապահպանության խնդիրների լուծմանը»,- նշեց Մ. Հովհաննիսյանը:
Այնուհետև, այցի շրջանակներում Սոչիի հայկական համայնքի Ադլերի մասնաճյուղում ամփոփվեց «Հայոց լեզու և գրականություն», «Հայոց պատմության» ուսուցիչների վերապատրաստման սեղմ մասնագիտական մեթոդական դասընթացների վերապատրաստման 72 ժամյա դասընթացը: Ավարտական վկայականներ ստացան Աբխազիայից և Ռուսաստանից ավելի քան 16 ուսուցիչներ:
Վերջում, ի նշան հետագա համագործակցության և բարեկամական կապերի հաստատման, Մեսրոպյան վարժարանն ու Սոչիի հայ համայնքը փոխանակվեցին հուշանվերներով:

YSU Institute of Armenian Studies, as an initiative department, carried out another interesting project from August 31 to September 10, 2016. The project was also supported by the chairman of the Armenian community Hamayak Ustyan and the deputy chairman of the community on international affairs, Markos Kesyan.
According to him, the aim of this initiative is to encourage the communication between young people and to put healthy educational and cultural objectives in the base of this communication. We must note that the project participant of the Mesropyan Armenian Catholic higher college, Karin Terzian first visited Yerevan and learned about the YSU and IAS activities, academic programs, visited various faculties for two days. Then, the participant left for Sochi accompanied by Mher Hovhannisyan and head of IAS Department of Armenian-Ottoman Relations, Lusine Sahakyan.
Karin Terzian got acquainted with the life of the community, took part in classes at the University of Sevan of Sochi, visited the Armenian collage, got acquainted with the way of life of the community and met with officials, active young people, discussed the differences, advantages and disadvantages of educational mechanisms.
M. Hovhannisyan added that the program will be continuous. It is planned to carry out this project among YSU partners each year in order to preserve the Armenian identity. “I must also note that initially it was planned to involve a large number of participants, but according to some objective and subjective reasons only one student participated out of six. We are sure that the next year we will have more participants. We also plan to present YSU academic programs to the participants in the framework of these visits, with the hope that some of them will be willing to continue their education in Armenia and especially in the field of Armenian studies, contributing to the solution of the problems of preservation of Armenian identity”-said M. Hovhannisyan.
Then, during a visit to the Adler branch of the Armenian community a 72-hour short course of teacher training on "The Armenian language and literature", and "History of Armenia" was carried out. More than 16 teachers from Abkhazia and Russia were awarded certificates.
At the end of the visit, a sign of future cooperation and the establishment of friendly relations, Mesropyan College and the Armenian community of Sochi exchanged souvenirs.