Սեպտեմբերի 21-ին «Կառլ Մաքսի» անվան հրապարակում՝ Ժողովրդական արվեստի շրջանային տանը, տեղի ունեցավ մեծ համերգ՝ նվիրված Հայաստանի անկախության 25-րդ ամյակին: Հայաստանի անկախության 25 ամյակի տոնին նվիրված միջոցառուները համախմբեց աշխարհի տարբեր անկյուններում ապրող միլիոնավոր հայերի: Բացառություն չէր նաև Սփյուռքի ամենամեծ օջախներից Դոնի Ռոստովը:
Անկախության օրվա տոնակատարության մեկնարկը տրվեց Հայ առաքելական եկեղեցու քահանաների աղոթքով, որից հետո Օրենսդիր ժողովի՝ Ռոստովի մարզի պատգամավոր, Երևանի պետական համալսարանի Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի գործընկեր «Դոնի Նախիջևանի հայկական համայնք» շրջանային հասարակական կազմակերպության խորհրդի նախագահ Հարություն Սուրմալյանը տոնի կապակցությամբ շնորհավորեց բոլոր ներկաներին. «Հարգելի՛ բարեկամներ, ցանկանում եմ ձեզ շնորհավորել այս գեղեցիկ օրվա առթիվ: Մաղթում եմ, որ մեր երկիրը մնա այսպես հզոր և բարգավաճ: Հայ ժողովուրդը աշխատասեր է, արժանի է բոլոր բարիքներին: Մենք պետք է միշտ հիշենք մեր պատմական արմատների մասին՝ պահպանելով մեր էթնիկ ինքնությունը, սեր փոխանցենք մեր երկրին և սովորույթները՝ մեր երեխաներին»:
Հարավային դաշնային շրջանում ՀՀ հյուպատոս Վարդան Ասոյանը նշեց. «Հայստանը բազմաթիվ խնդիրների և ցնցումների միջով է անցել: Այժմ երկիրն ակտիվորեն զարգանում է բոլոր ուղղություններով: Սիրելի՛ բարեկամներ, շնորհավորում եմ ձեզ նշանակալի օրվա կապակցությամբ»:
Քաղաքապետի՝ Սերգեյ Գորբանի անունից շնորհավորանքներով հանդես եկավ Վիկտոր Բերեժնոյը:
Օլիմպիական չեմպիոն, աշխարհի և Եվրոպայի հունահռոմեական ըմբշամարտի երկակի չեմպիոն, Ռոստովի մարզի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի նախագահ, Օրենսդիր ժողովի պատգամավոր Վարդերես Սամուրգաշևը իր հերթին իր գոհունակության և շնորհավորանքի խոսքերը ուղղեց ներկաներին. «Ընկերնե՛ր, Հայաստանն արդեն 25 տարի է՝ անկախ պետություն է: Շատ հպարտ եմ, որ տարբեր բնույթի մրցումներում հենց մեր մարզիկներն են զբաղեցնում մրցանակային տեղեր: Հենց Արթուր Ալեքսանյանն է նվաճել առաջին ոսկե մեդալը Հայաստանի համար Ռիոյում կայացած օլիմպիական խաղերին, որտեղ հանդիսավորությամբ ամբողջ աշխարհի առջև հնչեց անկախ երկրի օրհներգը»:
Նշենք, որ միջոցառմանը ներկա էին նաև Մյասնիկովի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Վլադիմիր Կիլաֆյանը, Ռոստովի մարզի Օրենսդիր ժողովի կոմիտեի՝ կանոնակարգի գծով նախագահ Նիկոլայ Շևչենկոն: Տոնի շրջանակներում Ռոստովի բնակիչները պարգևատրվել են պատվոգրերով, Հայաստանի մշակույթի և ավանդույթների պահպանման համար մեդալներով:
Միջոցառմանը մասնակցեցել են նաև Դոնի 16 ազգային համայնքների նախագահներ, ինչպես նաև Ռոստովի շրջանային ադրբեջանական ազգային-մշակութային ինքնավարության նախագահ Վագիֆ Մուստաթաևը, ևս ներկա է գտնվել և շնորհավորել հայ ժողովրդին:
Այնուհետև միջոցառման պաշտոնական մասին հետևել է տոնական համերգ: Մասնակցել են բազմաթիվ վոկալային և պարային խմբեր՝ Ռոստովի մարզային ֆիլհարմոնիայի «Դոն» ռուսական ժողովրդական գործիքների նվագախումբը՝ Գրիգոր Խուրդոյանի գլխավորությամբ, Դոնի հայերի «Անի» համույթը՝ Գրիգորի Խաթլամաջյանի ղեկավարությամբ, Ալեքսան Սաղաթելյանի դուդուկի և կլարնետի խումբը, Արմեն Երիցյանի ղեկավարած «Բառակուդա» պրոդյուսերական կենտրոնը, «Ախթամար» մանկական պարային համույթը, Սոնիա Քալաֆյանի «Հույսի աստղ» երգի և պարի համույթը, «Արևիկ» էստրադային համույթի ավագ և կրտսեր կազմերը՝ Արմինե Սագերտյանցի ղեկավարությամբ: Միջոցառմանը մասնակցել են նաև աճպարարներ Վարդան Ամիրյանը և նրա կինը՝ Արևիկ Հարությունյանը:
Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-րդ տարելիցի տոնակատարությունը ավարտվել է 2010 թ. Եվրոտեսիլին Հայաստանի մասնակից Եվա Ռիվասի «Հայաստան» երգով:
Հավելենք, որ լայնածավալ միջոցառումը կազմակերպել է «Դոնի Նախիջևանի հայկական համայնք» ՌՄՀԿ-ն՝ անձամբ նրա ղեկավար Հարություն Սուրմալյանը:

21 сентября на площади имени «Карла Макса» в Областном доме народного творчества прошел праздничный концерт, посвященный 25-летию со Дня независимости Армении.. Мероприятия, посвященные 25-й годовщине Дня независимости Армении объединили миллионы армян, живущих в разных уголках земного шара. Исключение не составил крупнейший центр Диаспоры - Ростова-на-Дону.
Празднование Дня независимости стартовало с молитвы священников Армянской Апостольской Церкви в молитве, после чего член Законодательное собрание, депутат Ростовской области, партнер Института арменоведческих исследований Ереванского государственного университета, председатель совета региональной общественной организации «Нахичеванская-на-Дону армянская община» Арутюн Сурмалян поздравил всех присутствующих с праздником. «Дорогие друзья, я хочу поздравить вас с этим прекрасным днем. Я желаю, чтобы наша страна оставалась мощной и процветающей. Армянский народ трудолюбив и достоин всех благ. Мы всегда должны помнить наши исторические корни, сохраняя нашу этническую идентичность, передавая наши традиции и любовь к нашей стране нашим детям».
Консул РА в Южном федеральном округе Вардан Асоян отметил: «Армения прошла через множество проблем и испытаний. Сейчас страна активно развивается во всех направлениях. Дорогие друзья, поздравляю вас с великим днем».
От имени мэра Сергея Горбана с поздравлениями выступил Виктор Бережнев.
Олимпийский чемпион и двукратный чемпион мира и Европы по греко-римской борьбе, председатель Федерации по греко-римской борьбе Ростовской области, депутат Законодательного Собрания Ростовской области Вардерес Самургашев выразил свою радость и поздравил присутствующих. «Друзья, Армения является независимым государством уже в течение 25 лет. Я очень горжусь тем, что именно наши спортсмены занимают призовые места на различных турнирах. Артур Алексанян выиграл первую золотую медаль для Армении на Олимпийских играх в Рио, где перед всем миром торжественно зазвучал национальный гимн независимой страны».
Отметим, что на мероприятии присутствовали руководитель администрации Мясниковского района Владимир Килафян, а также председатель Законодательного Собрания Ростовского областного комитета Николая Шевченко. В рамках праздника жители Ростовской области были награждены дипломами и медалями за сохранение культуры и традиций Армении.
В мероприятии приняли участие председатели 16 национальных общин Ростова, в том числе председатель азербайджанской национально-культурной автономии Ростовской области Вагиф Мустафаев, который также поздравил армянский народ.
За официальной частью мероприятии последовал праздничный концерт, в котором приняли участие многие вокальные и танцевальные коллективы, оркестр русских народных инструментов «Дон» Ростовской областной филармонии под руководством Григора Худояна, ансамбль Донских армян «Ани» под руководством Григория Хатламаджяна, группа дудука и кларнета Алексана Сагателяна, продюсерский центр «Баракуда» во главе с Арменом Ерицяном, детский танцевальный ансамбль «Ахтамар», ансамбль песни и танца Сони Калафян «Звезда надежды», старший и младший состав эстрадного ансамбля «Аревик» под руководством Армине Сагертянц. В мероприятии также приняли участие фокусники Вардан Амирян и его жена Аревик Арутюнян.
Празднование 25-й годовщины независимости Армении завершилась выступлением участницы Евровидения 2010 года Евы Ривас с песней «Армения».
Отметим, что масштабное мероприятие было организовано «Нахичеванской-на-Догу армянской общиной» и лично голову Арутюном Сурмаляном.