Հոկտեմբերի 19-ին Երևանի պետական համալսարանի Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտում տեղի ունեցավ «Լրատվական դաշտը ԱՄԷ-ում» թեմայով բաց դասախոսություն: Բանախոսն ԱՄԷ-ում գործող «Այգ» առցանց ռադիոկայանի ղեկավար Շաքե Մանկասարյանն էր: Դասախոսությունը ընդգրկում էր տպագիր և առցանց, հեռուստատեսություն և ռադիո, լրատվական գործակալությունների գործունեության լուսաբանման թեմատիկաները:
Շաքե Մանկասարյանը ներկայացրեց Դուբայում, Աբու Դաբիում, Շարժայում գործող տպագիր մամուլի, լրատվական կայանների՝ անգլերեն և արաբերեն լեզուներով գործող լրատվամիջոցների գործունեությունը: Խոսվեց ԱՄԷ-ում գործող լրատվամիջոցների էթիկայի կանոնագրքի՝ մասնավորապես արաբական երկրներում քննադատական լրագրության մասին, համեմատական վերլուծություն տարվեց հայակական մեդիա դաշտի հետ: Քննարկվեց առհասարակ Հայաստանի և հայկական թեմատիկայով նյութերի ներկայացվածության խնդիրը ԱՄԷ-ում: Ցավով նշեց, որ պետական կամ համայնքային մակարդակով ոչ մի ֆինանսական աջակցություն չի տրամադրվում, գործող կայքերը, բլոգները և կայաններն աշխատում են բացառապես անհատների միջոցով: Նրա խոսքով հայկական նյութերի ներկայացվածությունը ևս շատ քիչ է Էմիրություններում: Անդրադարձ էլ եթե լինում է, ապա ինչ-որ կրոնական միջոցառումների վերաբերյալ է, որն էլ տպագիր տարբերակով ներկայացվում է Հայկական եկեղեցու հովանավորությամբ:
Այնուհետև ներկայացրեց Էմիրություններում գործող ռադիո և հեռուստատեսային կայանների աշխատանքային գործելաոճը և խնդիրները: Քննարկման առարկա դարձավ նաև ԱՄԷ-ում գործող հայկական համայնքի գործունեությունը, համայնքի խնդիրների բարձրաձայնումը և լուսաբանումը հեռուստատեսությամբ: Եվ այստեղ խոսեց համայնքի ավելի ներփակված վիճակի մասին: Անդրադառնալով «Այգ» առցանց ռադիոկայանին՝ բանախոսը շեշտեց, որ ունեն և՛ արևելահայերեն, և՛ արևմտահայերեն քսանչորսժամյա առցանց թողարկում, ունկնդիրներն աշխարհի տարբեր երկրներից են: Ռադիոկայանը նաև սերտ համակործակցում է Ամերիկայի, Ավստրալիայի հայկական համայնքների հետ, Հայաստանի հանրային ռադիոյի, «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերության հետ:
Ներկայացվեց այն հիմնական հեռուստաալիքները և, առհասարակ, արաբական տեղեկատվական հարթակները, որոնք ակտիվորեն լուսաբանում, արտացոլում են երկրում առկա խնդիրներն արագընթաց փոփոխությունների ֆոնին: Նրա խոսքով՝ արբանյակային հեռարձակումը լսարանին ապահովում է ընտրության լայն հնարավորություն, և այստեղ ռադիոն, բնականաբար, զիջում է իր դիրքերը՝ չկորցնելով իր հավատարիմ ունկնդիրներին:
Հանդիպմանը ներկա էին ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի ուսանողները, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմը, ՀՀԻ աշխատակիցները, ովքեր դասախոսության ընթացքում ակտիվ հարց ու պատասխանի միջոցով քննարկում էին ոլորտի նմանություններն ու տարբերությունները, համեմատականներ անցկացնում տարբեր երկրների լրատվական դաշտերի միջև:
Հավելենք, որ ԵՊՀ ՀՀԻ-ն առաջիկայում նախատեսում է նմանատիպ բաց դասախոսությունների շարքին տալ պարբերական բնույթ՝ նպատակ ունենալով ներկայացնել ո՛չ միայն Սփյուռքում գործող հայկական առցանց և տպագիր մամուլի, այլև տվյալ երկրում գործող մամուլի գործունեությունը, գործելաոճը և առանձնահատկությունները:

19 октября в Институте арменоведческих исследований Ереванского государственного университета прошлая открытая лекция на тему «Информационное поле в ОАЭ». Лектором стал руководитель действующей в ОАЭ онлайн радиостанции «Айг» Шаке Мангасарян. Лекция затронула тему освещения деятельности печатных и интернетных, теле и радио информационных агентств.
Шаке Мангасарян представила деятельность информационных агентств, печатной прессы на английском и арабском языках, работающих в Дубае, Абу-Даби, Шардже. Она рассказала о кодексе этики, действующей для СМИ в ОАЭ, а также критической журналистики в арабских странах, был сделан сравнительный анализ с армянской медиа сферой. Были обсуждены проблемы представления Армении и армянской тематики в целом в ОАЭ. Мангасарян с сожалением отметила, что нет никакой финансовой поддержки на государственным или общинном уровне, сайты, блоги существуют и работают исключительно благодаря отдельным лицам. По ее словам, армянских материалов очень мало представлено в Эмиратах. Даже если и затрагивается армянская тема, то она бывает представлена в контексте религиозных событий, и печатается под эгидой Армянской Церкви.
Затем были представлены стиль и задачи радио и телевизионных станций, действующих в Эмиратах. Предметом обсуждения стала также деятельность армянской общины ОАЭ, освещение проблем общины по телевидению. Она заострила внимание закрытости общины. Затронув онлайн радиостанцию «Айг», Мангасарян подчеркнула, что она осуществляет круглосуточные выпуски на восточноармянском и западноармянском языках для слушателей со всего мира. Радиостанция сотрудничает также с армянскими общинами Америки, Австралии, Общественным радио Армении, телекомпанией «Еркир Медиа». Были представлены те основные телеканалы, и арабские информационные платформы, которые активно освещают, отражают задачи на фоне текущих проблем в стране.По ее словам, спутниковое вещание дает аудитории широкую возможность выбора, и здесь, естественно, радио уступает свои позиции, не теряя своих верных слушателей.
На встрече присутствовали студенты факультета журналистики ЕГУ, профессорско-преподавательский состав, сотрудники ИАИ, которые в ходе лекции активно обсуждали сходства и различия сферы, проводили аналогии между информационными полями различных стран.
Отметим, что ИАИ ЕГУ предполагает периодически проводить подобные открытые лекции, с целью представления не только армянской печатной и онлайн прессы Диаспоры, но и деятельность и особенности прессы данной страны.