Հոկտեմբերի 24-29 ՀՀԻ փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանի Մոսկվա կատարած այցի ընթացքում նախատեսված շարք ծրագրերի թվում էր նաև տեղում գործակցային նոր կապերի հաստատումը: Այդ նպատակով Հովհաննիսյանի կողմից նախապես բանակցություններ էին տարվել Մոսկվայի պետական համալսարանի Սփյուռքների պատմության լաբորատորիայի հետ, իսկ Հայաստանում ԵՊՀ ռեկտոր, ՀՀԻ տնօրեն Արամ Սիմոնյանի և Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանի միջև ընթացել էին կառուցողական քննարկումներ: Արդյունքում կնքվեցին համաձայնագրեր ՄՊՀ Սփյուռքերի պատմության լաբորատորիայի ղեկավար Օկսանա Սոլոպովայի և Ռուսաստանի հայերի միության Մոսկվայի քաղաքային բաժանմունքի գործադիր խորհրդի նախագահ Շահեն Պետրոսյանի հետ: Հատկանշական է, որ Մոսկվայում պայմանագրերի կնքումից առաջ և հետո կողմերի միջև ամբողջացվել են գործակցության հիմնական ուղղություններն ու խնդիրները: Դրանց հիմքում ընկած են Մոսկվայում հայագիտական ուսումնասիրությունների որակական աճի, հայապահպանության գործընթացին միտված կրթական և գիտագործնական արդյունավետ միջոցառումների ապահովման, հայ-ռուսական հարաբերությունների հումանիտար ոլորտը ընդգրկող մասնագիտական աշխատանքներին նոր թափ հաղորդելու նպատակով համատեղ գործելու սկզբունքները: Ուրախալի է այն փաստը, որ ՄՊՀ գործընկերների հետ բանակցությունները ընթացան համալսարանական ոգուն համահունչ. առիթ ստեղծվեց ԵՊՀ ներկայացուցչի համար հանդես գալու մասնագիտական և տեղեկատվական բնույթ կրող երկու դասախոսություններով: Անդրադարձ կատարվեց Հայոց պատմության հիմնահարցերին, քննարկվեցին ԵՊՀ սփյուռքահայ ուսանողների հայագիտական մասնագիտություններով ուսումը շարունակելու, Սփյուռք ամառային դպրոցին մասնակցելու հնարավորության խնդիրները: Լիահույս ենք, որ Հայաստան-Սփյուռք գիտակրթական ասպարեզում ՀՀԻ տարվող աշխատանքներում այս գործակցությունը կամրագրվի իր ուրույն տեղով և նոր հորիզոններ կապահովի Ռուսաստանում հայագիտության մեծ ավանդույթներ ունեցող հարթակի զարգացման համար:
Նշենք, որ Մոսկվայում ՀՀԻ շարունակում է գործակցել Հայ առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայկական թեմի Տապան թանգարանի (համակարգող՝ Աշոտ Ավետիսյան) և Մոսկվայի մարզային արխիվի (տնօրեն՝ Տատյանա Լյուբինա) հետ:

В ходе визита заместителя директора ИАИ ЕГУ в Москву 24-29 октября в числе ряда запланированных ранее программ было также установления новых партнерских связей. С этой целью Оганнисяном ранее были проведены переговоры с Лабораторией истории диаспор Московского государственного университета, а в Армении между ректором ЕГУ, директором ИАИ Арамом Симоняном и председателем Союза армян России Арамом Абраамяном были проведены конструктивные переговоры. В результате были подписаны соглашения между руководителем Лаборатории истории Диаспор МГУ Оксаной Солоповой и председателем исполнительного совета Московского городского отдела Союза армян России Шагеном Петросяном. Примечательно, что до и после подписания соглашений в Москве стороны обговорили основные направления и задачи сотрудничества. В их основе лежит качественный рост арменоведческих исследований в Москве, а также принципы совместной деятельности направленной на обеспечение эффективных образовательных  и научно-практичных мероприятий по сохранению армянства и активизации профессиональной работы  в гуманитарной сфере армяно-российских отношений.
Радует тот факт, что переговоры с партнерами МГУ прошли гармонично по университетску духу. Появилась возможность для представителя ЕГУ выступить с двумя лекциями информационного и профессионального характера.  Была затронута тема основных вопросов истории Армении, были обсуждены вопросы возможности продолжения обучения студентов ЕГУ из диаспоры по арменоведческим специальностям, а также участия в летней школе «Диаспора». Мы надеемся, что это партнерство ИАИ займет свое особое место в научно-образовательной платформе Армения-Диаспора и откроет новые горизонты для большего развития арменоведения России, имеющего давние традиции. Следует отметить, что в Москве ИАИ продолжает сотрудничать с музеем Тапан Российской и Ново-Нахичеванской епархии Армянской апостольской церкви (координатор Ашот Аветисян) и Московским областным архивом (директор Татьяна Любина).