Հայերը եղել են Ռուսաստանում 15-րդ դարից սկսած և մեծ դեր են կատարել Ռուսաստանի պատմության, ռազմական գործի, մշակույթի, գիտության, տնտեսության զարգացման գործում:
Հոկտեմբերի 26-ին Մոսկվայի եկեղեցական համալիրի հանդիսությունների սրահում մեկնարկեց «Հայերի ներդրումը Ռուսաստանի մշակույթի և պատմության մեջ 18-20-րդ դդ.» միջազգային գիտաժողովը: Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի Հայոց թեմի առաջնորդ Տեր Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանի ողջույնի և օրհնանքի խոսքը ներկաներին փոխանցեց Տեր Գևորգ քահանա Վարդանյանը: Ռուսաստանի Դաշնությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլեգ Եսայանն իր խոսքում կարևորեց նման գիտական միջոցառումների անցկացումը, քանի որ վավերագրերի և փաստաթղթերի հիման վրա պատմական փաստերին ճշգրիտ գնահատական են տրվում՝ զերծ մնալով պատմական աղճատումներից:
70-ից ավելի հայագետների ողջունեց նաև Մոսկվայի շրջանի գլխավոր արխիվի ղեկավար Պյոտր Պետրովը՝ նշելով, որ թեև արխիվում հայերին վերաբերող մեծաքանակ փաստաթղթեր չկան, սակայն այն, ինչ կա, արժեքավոր տեղեկություններ են պարունակում Ռուսաստանի հայկական եկեղեցիների մասին. «Մենք ուրախ ենք ընդգծել, որ ունենք նման փաստաթղթեր և պատրաստ ենք տրամադրելու ու օգնելու»:
Անդրադառնալով Ռուսաստանում Հայոց թեմի հիմնադրման 300 ամյակին, ինչպես նաև Իսրայել Օրու և Մինաս Վարդապետի գործունեությանը՝ գիտաժողովի առաջին բանախոս տեխնիկական գիտությունների թեկնածու Վահրամ Կարապետյանը նշեց, որ այդ անձերի շնորհիվ են սերտացել հայ-ռուսական հարաբերությունները և դրվել Ռուսահայոց թեմի ստեղծման նախահիմքը: ՌԴ դաշնային խորհրդի միջազգային գործերի կոմիտեի անդամ ի.գ.դ. պրոֆեսոր Ռաֆայել Զինուրովը ներկաներին ողջունեց հայերեն, ինչը հաճելիորեն զարմացրեց ամենքին:
Բանախոսները անդրադարձ կատարեցին նաև Լազարյանների մշակութային ժառանգությանը, Ռուսաստանի հայ եկեղեցիների և հոգևոր առաջնորդների գործունեությանը, Գարեգին Նժդեհի գործունեությանն ու հոգևոր ժառանգությանը:
Հոկտեմբերի 27-ին գիտաժողովը շարունակվեց մարզային դումայի շենքում: Մասնակիցների և հյուրերի համար համալիրի Տարոն թանգարանում բացվել էր արխիվային նյութերի ցուցադրություն:
Միանշանակ է այն, որ մեր պարտքն է ճանաչել և օտարների համար էլ ճանաչելի դարձնել մեր պատմության ու մշակույթի հարուստ ժառանգությունը՝ արժևորելով մեր անցյալը, առավել իմաստալից դարձնելով մեր ներկան և այդ փորձառությամբ վստահ քայլելով դեպի վաղվա օրը:

Армяне были в России начиная с 15-го века и играли важную роль в деле развития истории, военного дела, культуры, науки и экономики России. 26 октября в зале торжеств Московского церковного комплекса стартовала международная конференция «АРМЯНЕ В ИСТОРИИ И КУЛЬТУРЕ РОССИИ XVIII-XX ВВ». Слова приветствия и благословления Предводителя Российской и Ново-Нахичеванской Армянской епархии Тер Езраса архиепископа присутствующим зачитал священник Тер Геворг Варданян. Чрезвычайный и полномочный посол РА в Российской Федерации Олег Есаян отметил важность проведения подобных мероприятий, так как на основе документов и удостоверений историческим фактам дается точная оценка, воздерживаясь от исторических искажений. Более 70 арменоведов поприветствовал руководитель Московского областного архива Петр Петров, отметим, что несмотря на то, что в архиве мало документов об армянах, те которые есть содержат важную информацию об армянских церквях России.
«Мы рады подчеркнуть, что у нас есть подобные документы, и мы готовы предоставить их и помочь».
Обращаясь к 300-летию со дня основания Армянской епархии в России, а также деятельности Исраеля Ори и Минаса Вардапета, первый докладчик конференции, кандидат технических наук Ваграм Карапетян отметил, что благодаря этим личностям стали сближаться армяно-российские взаимоотношения и была поставлена основа создания Армянской епархии России.
Член Комитета по международным делам Совета Федерации, доктор юридических наук, профессор Рафаэль Зинуров поприветствовал присутствующих на армянском языке, чем приятно всех удивил.
Выступающие коснулись также культурного наследия Лазарянов, деятельности армянских церквей и духовных предводителей России, а также жизни и духовного наследия Гарегина Нжде. 27 октября конференция продолжилась в здании областной думы. Для участников и гостей в музее комплекса Тарон был открыт показ архивных материалов. Однозначно то, что наш долг знать и сделать узнаваемым для иностранцев богатое наследие нашей истории и культуры, ценя наше прошлое, сделать более значимым наше настоящее, уверенно ступая с этим в будущее.