Ս.թ. ապրիլի 13-ին և 14-ին Երևանի պետական համալսարանի գիտխորհրդի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ «Հայոց պատմության նոր պարբերացման խնդիրները» թեմայով փակ գիտաժողով՝ ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի նախագահությամբ:
Գիտաժողովը կազմակերպվել էր «Հայաստանի պատմագետների միություն» հասարակական կազմակերպության կողմից՝ ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի, միջազգային հարաբերությունների և պատմության ֆակուլտետների, ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի, Հայաստանի պետական մանկավարժական, Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանների, ՀՀ ազգային արխիվի, Վանաձորի և Արցախի պետական համալսարանների հետ գործակցությամբ և ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի աջակցությամբ:
Գիտաժողովի նպատակն էր վերանայել հայոց պատմության դասական պարբերացումն ու նոր ձևաչափեր մշակել հայոց պատմությունը համաշխարհային պատմության համատեքստին հարմարեցնելու համար: ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի հավաստմամբ՝ պատմագիտության այն հարցերը, որոնք պահանջում են նոր մոտեցումներ և հակասական ներուժ են կրում, պետք է քննարկվեն նման կլոր սեղանների, գիտաժողովների միջոցով և ստանան որոշակի պատասխաններ հետագա գործընթացները կազմակերպելու համար. «Խոսելով համամարդկային գործընթացների մասին, լինելով այդ ամենի մի մասնիկը և ենթարկվելով ընդհանուր պարբերացման կանոններին, այնուամենայնիվ մեր պատմությունն ունի իր առանձնահատկությունները, որոնց մասին այսօր կարիք կա խոսելու»:
ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն պ.գ.դ. պրոֆեսոր Աշոտ Մելքոնյանը իր ողջույնի խոսքում շեշտեց անկախ Հայաստանի պայմաններում Հայաստանի պատմագետների միության ստեղծման և գործնական հողի հայոց պատմության պարբերացման հարցի քննարկման կարևորությունը: Իսկ Հնագիտության ինստիտուտի տնօրեն պ.գ.դ. Պավել Ավետիսյանը հավելեց, որ եթե համեմատենք համաշխարհային պատմության պարբերացման ընկալումներն ու մոտեցումները և 1992 թվականին հայ պատմաբանների առաջադրած պարբերացման նոր չափանիշները, այսօր դրանց դրվագային դրսևորումները, ապա հստակ կընդգծվի, թե ինչ հակասություններ կան նախկին և ներկայիս համընդհանուր հնչողություն ստացած համաշխարհային պատմության ելակետային չափանիշների, հիմնական հասկացությունների և հայոց պատմության պարբերացման համար որպես հիմք ծառայող չափանիշների և երևույթների միջև:
Երկօրյա գիտաժողովի ընթացքում ներկայացվեց 10 զեկուցում: Այդ թվում զեկույցներ ներկայացրին նաև Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն պ.գ.դ. պրոֆեսոր Ռ. Սաֆրաստյանը, Պատմության ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, պ.գ.թ. դոցենտ Ա. Շահնազարյանը, ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան պ.գ.դ. պրոֆեսոր Է. Մինասյանը, Սփյուռքագիտության ամբիոնի վարիչ պ.գ.դ. Ա. Եղիազարյանը, պ.գ.դ. պրոֆեսոր Վ. Թունյանը, Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի Համաշխարհային պատմության և արտասահմանյան տարածաշրջանագիտության ամբիոնի վարիչ, պ.գ.դ. պրոֆեսոր Ե. Մարգարյանը, Վանաձորի պետական համալսարանի պատմության ամբիոնի վարիչ, պ.գ.դ., պրոֆեսոր Ֆ. Մովսիսյանը, ՀՀ ազգային արխիվի տնօրեն Ա. Վիրաբյանը:
Քննարկվեցին հին, միջին և նոր ժամանակների պարբերացումները, ինչպես նաև ամեն մի զեկուցող-պատմաբան առաջարկեց դրա շուրջ իր տեսությունը: Խոսվեց նաև հնագիտական ու քաղաքակրթական պարբերացումների մասին, համեմատություններ կատարվեցին արևմտյան ու արևելյան աշխարհների պարբերացման մեթոդների միջև և նշվեց, որ, այնուամենայնիվ, բոլոր ազգերի պատմությունները չեն կարող դիտարկվել եվրոպական պարբերացման մոդելով՝ հաշվի առնելով այն, որ ասիական քաղաքակրթություններն ավելի վաղ ծագում ունեն: Առանձին զեկուցումով անդրադարձ կատարվեց նաև Հայկական սփյուռքի պատմության շրջափուլերին՝ կարևորելով դրա ընդգրկումը Հայաստանի պատմության համատեքստ:
Գիտաժողովի ավարտին տեղի ունեցավ քննարկում, որի ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն ստացան հարց ու պատասխանի միջոցով պարզաբանել մտահոգող հարցերը:

On April 13-14 a closed conference on "The Problems of Periodization of the Armenian History" was held at YSU Academic hall. The chairman of the conference was YSU Rector Aram Simonyan. The conference was organized by "The Historians Association of Armenia" NGO in cooperation with YSU Institute for Armenian Studies, YSU faculty of International relations and faculty of History, NAS RA, Armenian State Pedagogical University, Russian-Armenian (Slavonic) University, National Archives of Armenia, Vanadzor and Artsakh State Universities and with the support of State Committee of Science of Ministry of Education and Science of Armenia.
The conference aims to review the classical periodization of the Armenian History and paving new formats to adjust it the context of world history. According to YSU Rector Aram Simonyan the historiographical issues that require new approaches and bear contradictory potential should be discussed through these round tables, conferences which will help help to get new answers for organizing future activities. “Speaking about universal processes, being a part of all these and being subjected to the general rules of periodization, our history has its own peculiarities that are worth to be spoken of today”.
Director of NAS RA Institute of History, Professor Ashot Melkonyan in his opening speech stressed the importance of establishing “The Historians Association of Armenia” and the importance of periodization of the Armenian History. Director of the Institute of Archeology and History Pavel Avetisian added that if we compare perceptions and approaches of the periods of the world history and the new criteria of periodization proposed by the Armenian historians in 1992, their episodic manifestations today, the contradictions between former and current criteria, basic concepts of world history and criteria and phenomena that serve as a base for the periodization of the Armenian history will become more clear.
10 reports were presented during the two-day conference. The reports were presented by NAS RA Institute of Oriental Studies R.Safrastyan, senior researcher of Institute of History A. Shahnazaryan, dean of YSU Faculty of History E. Minasyan, head of the chair of Diaspora Studies A. Yeghizaryan, Professor in Historical Sciences V. Tunyan, head of the department of world history and foreign regional studies of Russian-Armenian (Slavonic) University, Professor in Historical Sciences Ye. Margaryan, head of the chair of History of Vanadzor State University, F. Movsisyan, head of the National Achieves of RA, A.Virabyan
The periodization of Old, Middle and Modern times was discussed and every participant-historian proposed his theory around it. They also spoke about archaeological and civilizational periodization, comparisons were made between the western and eastern methods of periodization and it was noted that the history of all nations cannot be viewed through European model of periodization, as Asian civilizations have earlier origins. The periods of the History of the Armenian Diaspora was touched upon in a separate report highlighting its inclusion in the context of the Armenian history.
The conference was followed by a discussion during which participants had the opportunity to clarify issues of concern through questions and answers.