Երևանի պետական համալսարանի Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտը 2017 թվականին ևս շարունակեց Սփյուռքում հայապահպանությանը միտված կրթական իր ծրագրերը: 2017 թ. հունվարի 16-ին Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում` մասնավորապես Հալեպում մեկնարկեց «Հայոց պատմության հիմնահարցեր» հեռաուսուցման ծրագիրը մեր հայրենակիցների համար: Տեղում ծրագրի իրականացմանը իր նպաստը բերեց Համզգայինի Սիրիայի շրջանային վարչությունը: Մասնակցում էին 14 հալեպահայեր:
Նշենք, որ, ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի կարգադրությամբ, հալեպահայերի համար ծրագիրը իրականացվել է բացարձակ անվճար: Կարևոր էր տեսնել, որ պատերազմական շրջանում ապրող մասնակից մեր հայրենակիցների մեջ կային ոչ միայն մասնագիտական վերաորակավորման անհրաժեշտությամբ պայմանավորված ուսուցիչներ, այլև հայրենի պատմությամբ հետաքրքրվածներ: ՀՀԻ ղեկավարությունը չի բացառել, որ հետագայում Սիրիայից նման հայտերի դեպքում ծրագիրը կարող է նույն սկզբունքով մատուցվել:
Հավելենք, որ ծրագրի շրջանակներում մասնակիցները հանձնեցին երեք առցանց քննություն և ավարտական աշխատանքների պաշտպանություն: Ծրագրի մասնակիցներին կտրվեն համապատասխան վկայականներ:

Институт арменоведческих исследований ЕГУ и в 2017г. продолжает при помощи учебных программ способствовать сохранению армянской идентичности в Диаспоре. 16-ого января 2017г. программа дистанционного обучения “Основные вопросы истории Армении” достигла города Алеппо. Программа осуществилась при содействии областного общенационального комитета Сирии. В программе принимало участие 14 сирийских армян.
Отметим, что по приказу ректора ЕГУ, Арама Симоняна, программа для сирийских армян осуществилась абсолютно бесплатно. Важно отметить, что среди наших соотечественников, живущих в условиях войны, были не только нуждающиеся в профессиональной переподготовке учителя, но и интересующиеся историей родины. Руководство ИАИ не исключает, что и в будущем при таком количестве заявок программа будет преподнесена по такому же принципу.
Добавим, что в рамках программы участники сдали 3 экзамена и защитили выпускные работы. Учатсникам программы будут выданы соответствующие сертификаты.