Հայաստանի Հանրապետության Սփյուռքի նախարարության և Երևանի պետական համալսարանի համատեղ նախաձեռնությամբ սույն թվականի հուլիսի 3-ից ԵՊՀ մեծ դահլիճում մեկնարկեց ամենամյա վեցերորդ «Սփյուռք» ամառային դպրոցը: Այս տարի դպրոցի շրջանակներում կգործեն հինգ թեմատիկ ուղղություններ՝ «Լրագրողների վերապատրաստում», «Հայոց լեզվի արագացված ուսուցում», «Հայոց լեզվի և պատմության, կրթական գործի վերապատրաստում», «Երիտաասարդ առաջնորդների և համայնքային գործի կազմակերպիչներ», «Ազգային երգի ու պարի վարպետություն»: Նշենք, որ այս տարի դպրոցին մասնակցում են մոտ 35 երկրներից շուրջ 316 մասնակիցներ: Մասնակիցները բացի տեսական և գործնական դասերից կունենան նաև մի շարք մշակութային միջոցառումներ, այցելություններ ՀՀ տարբեր տեսարժան վայրեր, թանգարաններ: Նախատեսված է հանդիպումների շարք ՀՀ պետական, հասարակական, մշակութային գործիչների, հոգևոր այրերի հետ:
Հուլիսի 3-ին կայացած բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը, ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, դասընթացի կազմակերպիչներ, դասախոսներ և այլք:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հ. Հակոբյանը: Ողջունելով ներկաներին, ծրագրի մասնակիցներին, կազմակերպիչներին, դասախոսական կազմին՝ նախարարը նախ շնորհավորեց «Սփյուռք» ամառային դպրոցի 6-րդ հոբելյանական տարին՝ նշելով. «Սիրելի՛ մասնակիցներ, սիրով նորից ողջունում եմ ձեզ Հայաստանում ու Մայր բուհի հարկի ներքո: Այսօր մենք պատիվ ունենք հյուրընկալելու մեր հայրենակիցներին: Շնորհակալ եմ Սփյուռքի տարբեր համայնքներից եկած մեր մասնակիցներին, ովքեր, կարևորելով կրթությունը, նոր գիտելիք ստանալու համար եկել են Հայաստան, եկել են նոր գիտելիքով վերազինվելու, մատաղ սերնդին փոխանցելու համար: Դուք մեր դպրոցի պատմության կենսագրության մի մասն եք կազմում: Դուք ձեր ներկայությամբ հարստացնում և հյուսում եք նրա այս տարիների ընթացքը և կենսագրությունը: Դուք եք լինելու այսօրվա այն սերունդը, որը Հայաստանում ստացած գիտելիքները տանելու է Սփյուռքի իրենց համայնքներ և մեր աշխարհասփյուռ հայության կրթության և դաստիարակության համար եք օգտագործելու: Գլոբալիզացիայի այս բարդ դարաշրջանում, երբ համահարթեցման քաղաքականություն է գնում, կուլ են գնում շատ ազգեր, լեզուներ, մշակույթներ հայ ժողովուրդը, 119 երկրներում ապրելով, արարելով, փորձում է դիմակայել, պաշտպանել մեր լեզուն, մեր հայրենիքը: Այո՛, դուք այսօր ստանձնել եք մի սրբազան պարտք. այն է հայ լինել, հայ մնալ և աշխատել հայրենիքի համար:
Սիրելինե՛րս, շնորհավորում եմ բոլորիս : Ուզում եմ, որ բոլորս աշխատենք և սովորենք մեծ նվիրումով»,- նշեց Հ. Հակոբյանը:
ԵՊՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Արամ Սիմոնյանը իր խոսքում շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը՝ «Սփյուռք» ամառային դպրոցը ԵՊՀ-ի հետ համատեղ իրականացնելու համար՝ իր երախտիքի խոսքը հղելով համայն Սփյուռքին:
«Սիրելի՛ մասնակիցներ, մենք ուրախ և հպարտ ենք ընդունելու ձեզ մայր բուհի պատերից ներս: Իսկապես, 5 տարին անցավ ակնթարթորեն, երբ Սփյուռքի նախարարի հետ սկսեցինք ստեղծել այս ծրագիրը: Շատերի համար այս գաղափարը թերահավատություն ներշնչեց, բայց այսօր վստահաբար կարող ենք ասել, որ ճիշտ աշխատանքի և անձնվիրաբար ջանքերի շնորհիվ ամեն տարի ավելանում է ծրագրին մասնակցելու ցանկություն հայտնող մեր հայրենակիցների թիվը: Դուք տեսնում եք՝ տարեցտարի թե՛ կազմակերպչական, թե՛ մասնակիցների քանակի առումով դպրոցը ինչպիսի ակտիվություն և առաջադիմություն է գրանցում: Մենք անընդհատ խոսում ենք, որ մենք ցանցային ազգ ենք, և ահա Սփյուռք ամառային դպրոցը ցանցային ազգ լինելու լավագույն ցուցիչն է: Հույս ունեմ՝ այս մեկ ամսվա ընթացքում դուք կհասցնեք ձեռք բերել մեծ փորձ և գիտելիք»:
Սիմոնյանը նաև անդրադարձավ Սփյուռքում հայ ինքնության պահպանության խնդիրներին՝ փաստելով, որ ամառային դպրոցը հետապնդում է հայ ինքնությունը պահպանելու և ուժեղացնելու նպատակ:
Միջոցառման պաշտոնական արարողությանը հաջորդեց համերգ, որը կազմակերպել էր ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնը: Ելույթ ունեցան մշակույթի կենտրոնի երգչախումբը, կենտրոնի սաները, և այլք:

The opening ceremony of the sixth “Diaspora Summer School” organized on the initiative of RA Ministry of Diaspora and Yerevan State University was held on July 3 at YSU Main hall. There are 5 thematic directions in school: “Training course for the Young Journalists”, “Intensive Course of the Armenian Language”, “Training course for the Armenian Language Teachers and Educational Mission Organizers”, “Course for the Young Leaders and Community Activities Organizers” and "Course of National Music and Dance". It should be noted that 316 participants from 35 countries take part in school this year. Numerous cultural events, visits to historical and cultural sites of Armenia, meetings with state, public, cultural figures and religious leaders will be organized apart from the planned theoretical and practical classes.
The opening ceremony was attended by RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, Vice President of RA Ministry of Diaspora, Serzh Srapionyan, YSU Rector Aram Simonyan, the organizers of school, lecturers and others.
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan welcomed the presents, participants, organizers and the teaching staff. “Dear participants, I warmly welcome you to Armenia and the Alma Mater. Today, we have the honor to host our compatriots. I am grateful to the participants from different communities, who attach importance to education and came to Armenia to gain knowledge and transfer it to the younger generation. You are the part of our school biography. You are enriching and weaving its biography with your presence. You will be the generation who is going to take the knowledge gained in Armenia to their communities and implement it for the education of worldwide Armenians of Diaspora. In this complicated era of globalization, in the conditions of equalization policy, when many nations, languages, cultures are assimilated, the Armenian people living in 119 countries of the world tries to resist, defend our language and our homeland. Yes, you have a sacred duty today, to be Armenian and work for the homeland. Dear friends, I congratulate all of us on this occasion. I want you to work and learn with great dedication”, said H. Hakobyan.
YSU rector Aram Simonyan expressed his gratitude to RA Ministry of Diaspora for the organization of Diaspora school by joint efforts.
“Dear participants, we are happy and proud to host you in YSU. Indeed, 5 years have passed since we decided to start this program with the Minister of Diaspora. Many were skeptic about this idea, but today we can safely say that due to the hard work and devoted efforts, the number of our compatriots willing to participate in the program increases every year. We constantly note that we are a network nation and the Diaspora Summer School is the best indicator of this phenomenon. I hope you will gain lots of experience and knowledge this month”.
A.Simonyan also touched upon the problems of preservation of the Armenian identity in the Diaspora, stressing that the summer school pursues the goal of preserving and strengthening the Armenian identity.