Հուլիսի 14-ին Երևանի պետական համալսարանի մշակույթի կենտրոնի դահլիճում տեղի ունեցավ վեցերորդ «Սփյուռք» ամառային դպրոցի 3 դասընթացների փակման հանդիսավոր արարողությունը:
Հինգ թեմատիկ ուղղություններով անցկացվող երկշաբաթյա դպրոցի «Երիտասարդ լրագրողների վերապատրաստում», «Ազգային երգի խմբավարների և պարուսույցների վարպետություն», «Երիտասարդ առաջնորդների և համայնքային գործի կազմակերպիչներ» դասընթացների փակման արարողությանը ներկա էին ՀՀ Սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը, «Սփյուռք» ամառային դպրոցի պատասխանատու, ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն, պ.գ.թ. Մհեր Հովհաննիսյանը, դասընթացների պատասխանատուները, դասախոսներ և դպրոցի մասնակիցներ։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Ս. Սրապիոնյանը, ով խոսեց այս օրերին 3 դասընթացների հաջող ընթացքի մասին: «Մեզ համար ամառային դպրոցի կարևորագույն և առաջնային առաքելությունը հային հայ պահելն ու հային աշխարհում ավելի մրցունակ դարձնելն է։ Դպրոցում անցկացվող դասընթացներն ընտրված են հենց այդ սկզբունքից ելնելով։ Սիրելի՛ մասնակիցներ, դուք եք այն սերունդը, որ վերադառնալով ձեր երկրներ պետք է քարոզե՛ք լինել հայ ու սիրել հայկականը: Դո´ւք ձեր աշխատաննքով և ապրելակերպով պետք է լինեք լավագույնը ու երբեք չմոռանաք հայրենիքը:
ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն Մ. Հովհաննիսյանն էլ դիմելով մասնակիցներին, հորդորեց երբեք չմոռանալ Մայր բուհը, Սփյուռքի նախարարությունն ու այստեղ ձեռք բերած գիտելիքները․ «Հիշե՛ք, որ ունեք հայրենիք, որտեղ մտահոգվում են ձեզ համար։ Այն դրոշը, որն այստեղ մենք փոխանցում ենք ձեզ, բա՛րձր պահեք ձեր երկրում»։
Մասնակիցներին իրենց երախտիքի և ողջույնի խոսքը հղեցին երեք դասընթացների պատասխանատուները: «Երիտասարդ լրագրողների վերապատրաստում» դասընթացի պատասխանատու, ԵՊՀ Լրագրության ֆակուլտետի դեկան Նաղաշ Մարտիրոսյանը համոզմունք հայտնեց, որ հայրենիքն արդեն դպրոցի մասնակիցների սրտում է. «Հիշե՛ք, որ այդ հայրենիքի կորուստը սեփական ես-ի կորուստ պետք է լինի: Միշտ հիշե՛ք հայրենիքը, եղե՛ք հայրենիքի հետ ու հայրենիքում»:
«Ազգային երգի ու պարի վարպետություն» դասընթացի ղեկավար, ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի տնօրեն Կարինե Դավթյանն էլ իր երախտագիտության խոսքը հղեց հատկապես այն դասախոսներին և ուսուցիչներին, ովքեր դասավանդել են «Սփյուռք» ամառային դպրոցի այս երեք դասընթացներում:
Ամառային դպրոցի փակման հանդիսավոր արարողությունը ուղեկցվեց համերգային ծրագրով, որի ընթացքում ելույթ ունեցան ազգային երգի ու պարի վարպետության դասընթացի մասնակիցները:
Միջոցառման ավարտին դասընթացների մասնակիցները ստացան մասնակցության հավաստագրեր, որոնք հանձնեցին ծրագրի պատասխանատու Մհեր Հովհաննիսյանը և Սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը:

14-ого июля в центре культуры ЕГУ состоялась церемония закрытия 3-х курсов 6-ой летней школы “Диаспора”. В рамках летней школы работало 5 тематических направлений: "Переподготовка журналистов", "Курс ускоренного изучения армянского языка", "Образовательная подготовка армянского языка и истории" , "Курсы для молодых лидеров и организаторов деятельности общин", "Мастерство национальной песни и танца". На мероприятии присутствовали замминистра Диаспоры РА Серж Срапионян, замдиректора Института арменоведческих исследований ЕГУ, к.и.н. Мгер Оганнисян, ответственные за проведение курсов, преподаватели и участники школы.
С приветственным словом выступил заминистра Диаспоры РА С.Срапионян, который говорил об удачном ходе 3 курсов: <<Для нас важнейшая миссия летней школы – это сохранение армянской идентичности, сделать армянина более конкурентноспособными. Именно и с учетом этого были подобраны курсы в рамках летней школы. Дорогие участники, вы являетесь тем поколением, которое, возвращаясь в ваши страны должно пропагандировать идеи патриотизма. Вы своей работой и образом жизни должны быть лучшим примером и никогда не должны забывать родину.
Замдиректора ИАИ ЕГУ, обращаясь к участникам, призывает не забывать вуз, министерство Диаспоры и приобретенные здесь знания: <<Запомните, что у вас есть родина, где беспокоятся за вас. Тот флаг, который мы передали вам здесь, держите высоко в ваших странах>>.
Ответственные за проведение курсов поблагодарили участников. Ответственный за проведение курса "Переподготовка журналистов", декан факультета журналистики Н.Мартиросян убежден, что родина навсегда останется в сердцах участников: <<Запомните, что потеря родины- это потеря своего <<я>>. Всегда помните свою родину, будьте с родиною и на родине>>.
Руководитель курса "Курсы для молодых лидеров и организаторов деятельности общин" Екатерина Алтунян также поблагодарила участников. Она указала на одно из достижений программы- это создание нового трамплина, которое в будущем станет основой для новых совместных инициатив.
Руководитель курса “Мастерство национальной песни и танца", директор центра культуры ЕГУ К. Давтян поблагодарила особенно тех преподавателей и учителей, которые преподавали на этих трех курсах.
Церемония закрытия летней школы сопроваждалась концертной программой, в рамках которой выступили участника курса "Мастерство национальной песни и танца".
После мероприятия участники получили сертификаты, которые вручил руководитель программы Мгер Оганнисян и замминистра Диаспоры Серж Срапионян.