Սույն թվականի հուլիսի 28-ին տեղի ունեցավ «Սփյուռք» ամառային դպրոց 2017-ի «Հայոց լեզվի արագացված ուսուցում» և «Ուսուցիչների վերապատրաստում» դասընթացների փակման արարողությունը:
ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնում կազմակերպված փակման արարողությանը ներկա էին ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի Համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գագիկ Գյանջումյանը, ՀՀԻ փոխտնօրեն, «Սփյուռք» ամառային դպրոցի ղեկավար Մհեր Հովհաննիսյանը, դասախոսներ, ծրագրի մասնակիցներ, հյուրեր և այլք:
Միջոցառմանը ասմունքի, երգի և պարի կատարումներով ներկայացան «Հայոց լեզվի արագացված ուսուցում» և «Ուսուցիչների վերապատրաստում» դասընթացների մասնակիցները: Փակման հանդիսավոր արարողության մշակութային մասը ծրագրի մասնակիցներին օգնել էին պատրաստել ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի աշխատակիցները: Դասընթացների մասնակիցներից մի քանիսը իրենց շնորհակալական խոսքը հղեցին կազմակերպիչներին, պատասխանատուներին և ներկաներին:
«Ուսուցիչների վերապատրաստում» դասընթացի մասնակից Սրբուհի Տեր-Բալյանը, ով ժամանել էր Վրաստանից, ծրագրի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին ուղղված իր խոսքում նշեց. «Ցավոք եկել է այն պահը, որ պետք է միմյանցից բաժանվենք: Անչափ ուրախ եմ, որ այստեղ կարողացանք ձեռք բերել հայկական տարբեր համայնքներից բազմաթիվ լավ ընկերներ: Այս ընթացքում ես էլ ավելի շատ սկսեցի սիրել իմ հայրենիքը և այստեղ ապրող մարդկանց»:
Հավելենք, որ միջոցառման ավարտին հավաստագրեր և շնորհակալագրեր ստացան ինչպես ծրագրի մասնակիցները, այնպես էլ՝ սփյուռքահայերին ուղեկցող կամավորները, որոնք ԵՊՀ տարբեր ֆակուլտետների ուսանողներ են: Նշենք, որ այս չորս շաբաթների ընթացքում դասընթացին կցված կամավոր ուսանողները դասընթացի հետ կապված բոլոր հարցերում ուղեկցել և աջակցել են բոլոր մասնակիցներին:

The closing ceremony of the two courses of “Diaspora” Summer School “Intensive Course of the Armenian Language” and “Training Course for the Armenian Language Teachers” took place at YSU Cultural center on July 28, 2017.
The event was attended by the Vice Minister of the RA Ministry of Diaspora Serzh Serpionyan, head of the department of Pan-Armenian programs of RA Ministry of Diaspora Gagik Gyanjumyan, IAS deputy director and DSS director Mher Hovhannisyan, lectures, participants and guests.
The participants of the two courses performed at the ceremony. Some of the them expressed their gratitude to the organizers and responsibles of the program.
One of the participants of the “Training Course for the Armenian Language Teachers”, Srbuhi Serbalyan from Georgia noted in her speech, “Unfortunately, we have to be parted from each other now. I am so happy to get many good friends from different Armenian communities here. During this time I started to love my homeland and people living here even more”.
At the end of the event volunteers of the program (YSU students from different faculties) who accompanied and supported the participants during the 4-week program received certificates and letters of appreciation.