Սույն թվականի հուլիսի 28-ին տեղի ունեցավ «Սփյուռք» ամառային դպրոց 2017-ի «Հայոց լեզվի արագացված ուսուցում» և «Ուսուցիչների վերապատրաստում» դասընթացների փակման արարողությունը:
ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնում կազմակերպված փակման արարողությանը ներկա էին ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի Համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գագիկ Գյանջումյանը, ՀՀԻ փոխտնօրեն, «Սփյուռք» ամառային դպրոցի ղեկավար Մհեր Հովհաննիսյանը, դասախոսներ, ծրագրի մասնակիցներ, հյուրեր և այլք:
Միջոցառմանը ասմունքի, երգի և պարի կատարումներով ներկայացան «Հայոց լեզվի արագացված ուսուցում» և «Ուսուցիչների վերապատրաստում» դասընթացների մասնակիցները: Փակման հանդիսավոր արարողության մշակութային մասը ծրագրի մասնակիցներին օգնել էին պատրաստել ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի աշխատակիցները: Դասընթացների մասնակիցներից մի քանիսը իրենց շնորհակալական խոսքը հղեցին կազմակերպիչներին, պատասխանատուներին և ներկաներին:
«Ուսուցիչների վերապատրաստում» դասընթացի մասնակից Սրբուհի Տեր-Բալյանը, ով ժամանել էր Վրաստանից, ծրագրի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին ուղղված իր խոսքում նշեց. «Ցավոք եկել է այն պահը, որ պետք է միմյանցից բաժանվենք: Անչափ ուրախ եմ, որ այստեղ կարողացանք ձեռք բերել հայկական տարբեր համայնքներից բազմաթիվ լավ ընկերներ: Այս ընթացքում ես էլ ավելի շատ սկսեցի սիրել իմ հայրենիքը և այստեղ ապրող մարդկանց»:
Հավելենք, որ միջոցառման ավարտին հավաստագրեր և շնորհակալագրեր ստացան ինչպես ծրագրի մասնակիցները, այնպես էլ՝ սփյուռքահայերին ուղեկցող կամավորները, որոնք ԵՊՀ տարբեր ֆակուլտետների ուսանողներ են: Նշենք, որ այս չորս շաբաթների ընթացքում դասընթացին կցված կամավոր ուսանողները դասընթացի հետ կապված բոլոր հարցերում ուղեկցել և աջակցել են բոլոր մասնակիցներին:

28-ого июля этого года состоялась церемония закрытия курсов “Ускоренное обучение армянскому языку” и “Переподготовка учителей” летней школы “Диаспора”.
На церемонии закрытия, которая состоялась в центре культуры ЕГУ присутствовали заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян, начальник управления общеармянских программ аппарата министерства Диаспоры РА Гагик Гянджумян, замдиректора ИАИ, организатор летней школы “Диаспора” Мгер Оганнисян, преподаватели, участники программы, гости и др.
На мероприятии выступили участники курсов “Ускоренное обучение армянскому языку” и “Переподготовка учителей” с танцами, песнями и декларацией стихов. В организации культурной части участникам курсов помогли работники центра культуры ЕГУ. Некоторые участники курсов высказали слова благодарности организаторам, ответственным за проведение курсов и присутствующим.
Участница курса “Переподготовка учителей” Србуи Тербалян, приехавшая из Грузии, в своей речи отметила: “ К сожалению, настал тот момент, когда мы должны разлучиться друг с другом. Я очень рада, что смогла здесь приобрести друзей из разных армянских поселений. В течении этого времени я сама тоже очень полюбила свою родину и проживающих здесь людей”.
Добавим, что в конце мероприятия сертификаты и благодарности получили не только участники программы, но и сопровождающие их волонтеры, которые являются студентами разных факультетов ЕГУ. Отметим также, что в течение этих четырех недель они помогали участникам в решении всех связанных с курсом вопросов.