ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի «Ցեղասպանագիտություն» մագիստրոսական ծրագրի ուսանողները ինստիտուտի հայ-օսմանական առնչությունների բաժնի ղեկավար բ. գ. թ., դոցենտ Լուսինե Սահակյանի և գիտաշխատող բ. գ. թ. Դիանա Հայրապետյանի ուղեկցությամբ մարտի 22-26-ը գիտաճանաչողական այց կատարեցին Ստամբուլ քաղաք: Ուղևորությունը մասամբ հովանավորել էր Ստամբուլի «Հրանտ Դինք» հիմնադրամը: Այցի նպատակն էր ուսանողներին ծանոթացնել Ստամբուլում գործող հայկական կենտրոնների, գործունեությանը, ստեղծել հետադարձ կապ, նյութեր փոխանակել, ձեռք բերել համապատասխան մասնագիտական գրականություն: Ուսանողները նաև հնարավորություն ունեցան Բիլգի համալսարանում մասնակցել Թուրքիայի ազգային փոքրամասնություներին վերաբերյալ դասախոսությանը, այցելեցին Սկյուտարում գտնվող Իսլամական հետազոտությունների կենտրոն, ինչպես նաև մի շարք կարևոր պատմամշակութային վայրեր:
Առաջին օրը ուսանողները այցելեցին Սկյուտարի (այժմ` Üsküdar) թաղամասում գտնվող հայկական գերեզմանատունը՝ իրենց հարգանքի տուրքը մատուցելով այնտեղ ամփոփված անվանի արևմտահայ գրողների ու գործիչների, այդ թվում Պետրոս Դուրյանի, ինչպես նաև Օսմանյան կայսրությունում մեծ ճանաչում և հռչակ վայելող ճարտարապետներ Բալյանների ընտանեկան գերեզմաններին: Նույն օրը ուսանողները եղան նաև հայ անվանի ճարտարապետների կառուցված Դոլմաբահչե պալատում: Երկրորդ օրը ուսանողներն անցկացրեցին «Հրանտ Դինք» հիմնադրամում: Հիմնադրամի աշխատակիցներ Բուրջու Բեջամինի, Ջեմ Արսլանի և Վահագն Քեշիշյանի հետ տեղի ունեցավ հանդիպում-քննարկում: Հանդիպման ընթացքում աշխատակիցները ներկայացրեցին հիմնադրամի գործունեությունը, իրակացրած ծրագրերը, աշխատաոճը: Ուսանողների և հիմնադրամի միջև ձեռք բերվեց համաձայնություն հետագայում գրականության և նյութերի փոխանակաման համար: Քննարկման վերջում ուսանողները ներկայացրեցին իրենց մագիստրոսական թեզերի թեմաները` ստանալով խորհրդատվություն գրականության և թեմաների վերաբերյալ:
Երրորդ օրն արդեն ուսանողները Ստամբուլի Բիլգի համալսարանում էին` պատմաբան Բյուլնեթ Բիլմեզի հրավերով: Վերջինս պատմության ֆակուլտետի պրոֆեսոր է, ով մի քանի տարի է, ինչ արդեն Բիլգի համալսարանում հիմնել է Թուրքիայում ազգային փոքրամասնությունների հարցերի ուսումնասիրության կենտրոն: նշենք, որ նշված կենտրոնը պաշտոնապես ճանաչված չէ Թուրքիայի Հանրապետության կողմից, աշխատանքներն էլ կատարվում են կամավորության սկզբունքնով: Հանդիպմանը քննարկվեցին փոքրամասնությունների վերաբերող խնդիրները (նախկինում և ներկայում), նրանց էթնիկ դրսևորումների և ինքնությունների ընկալումների հետ կապված հարցերը։ Այդ օրը ուսանողները եղան նաև մզկիթի վերածված Այա Սոֆիայի տաճարում:
Այցի չորրորդ օրն ուսանողները ծանոթանացան Թուրքիայի ամենամեծ Իսլամական հետազոտությունների կենտրոնի (ISAM) գրադարանի աշխատանքներին, տեղեկացան գրանցման կարգին, առցանց հարցումներին, հնարավորություն ունեցան ուսումնասիրել հայերի մասին եղած նյութերը (որոնց մի մասը, ցավոք հետևողականորեն զտված էին): Գրադարանի տնօրենի և հայ-օսմանական առնչությունների բաժնի ղեկավարի միջև ձեռք բերվեց համաձայնություն՝ հետագայում գրադարանի նյութերից օգտվելու համար:
Այցելության վերջին օրը ԵՊՀ-ի դասախոսներն ու ուսանողները հանդիպեցին հայկական «ԱԿՕՍ» պարբերականի աշխատակիցներին: Թերթի հայկական բաժնի խմբագիր Բագրատ Էստուկյանն ներկայացրեց պարբերականի գործունեությունը: Խոսեց համայնքում պարբերականի դերի մասին, պատմեց համայնքի ներկայիս խնդիրների և թերթի այդ ուղղությամբ տարվող աշխատանքների մասին: Նույն օրը հյուրընկալվեցին հայկական «Արազ» հրատարակչատանը: Ծանոթացան հրատարակված գրքերին, ափյուռքահայ ժամանակակից գրողների ստեղծագործություներին, հրատարակչության կողմից անցած դարի արևմտահայ գրողների ստեղծագործությունների վերահրատարակումներին: Հրատարակչությունը աշխատանքները տպագրում է արևմտահայերեն, թուրքերեն և անգլերեն լեզուներով:
Ուղևորության ընթացքում ուսանողները կարողացան շփվել Ստամբուլում ապրող համշենցի մտավորականների հետ՝ տեղեկանալով նրանց մշակութային նոր ձեռքբերումների մասին։

On March 22-26 students of Master' program “Genocide Studies” of YSU Institute for Armenian Studies visited Istanbul accompanied by the head of the Armenian-Ottoman Department of IAS, PhD in philology, associate professor Lusine Sahakyan and researcher, PhD in Philology Diana Hayrapetyan. The trip was partly sponsored by “Hrant Dink” foundation. The aim of the visit was to introduce the students the activities of Armenian centers in Istanbul, to create a feedback, to exchange materials, and to aquire a professional literature. During their trip the students had an opportunity to participate in the lecture on national minorities in Turkey held in Bilgi University, to visit Islamic Research Center in Scutari and a number important historical and cultural places.
On the first day the students visited Armenian cemetery in Scutari (now Üsküdar) paying tribute to the prominent Western Armenian writers and figures buried there, such as Petros Duryan, as well as Balyan family (famous architects in the Ottoman Empire). On the same day the students visited Dolmabahce palace built by the Armenian prominent architects. On the second day the students were in “Hrant Dink” foundation, where a meeting-discussion was held with foundation coordinators Burcu Becermen, Cem Arslan and Vahakn Keshishian. During the meeting the coordinators introduced the activities, implemented programs and the working methods of the foundation. An agreement was reached between the students and the foundation to exchange professional literature and materials. At the end of the discussion the students presented themes of their MA theses and got recommendations on the used literature and the themes.
On the third day the students visited Bilgi University of Istanbul by the invitation of historian Bülent Bilmez. The latter is a professor in the faculty of History, who founded a Center for Study of National Minorities in Turkey. The above mentioned Center is not recognized officially by Turkish Republic, and studies held in the center are implemented on voluntary basis. The past and current issues of minorities, their ethnic manifestations and identity perceptions were discussed during the meeting. On the same day the students visited Hagia Sophia Mosque.
On the fourth day the studnets visited the library of Center for Islamic Studies, where they were introduced the library activities, registration process and online surveys. The students got an opportunity to study materials about the Armenians (most of which were unfortunately filtered). An agreement was reached between head of the library and head of the Armenian-Ottoman Relations Department to use the library materials in future.
On the last day of the visit YSU lecturers and the students met the staff of “Agos” periodical. During the meeting the editor of the Armenian section Bagrat Estukian introduced the activities and role of the periodical in the Armenian community, as well as spoke about the current problems of the Community and the activities to solve them. On the same day YSU lecturers and students were hosted in Araz publishing house, where they got acquainted with published books, works by Diaspora modern writers, and republished works by Western-Armenian writers. The books are published in Western Armenian, Turkish and English.
During their trip the students had an opportunity to meet Hemshin intellectuals living in Istanbul and to learn about their cultural achievements.