2018 թվականի մայիսի 15-ին Երևանի պետական համալսարանի գիտխորհրդի նիստերի դահլիճում ԵՊՀ-ի և Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության, ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի համատեղ ջանքերով մեկնարկեց «Կրթամշակութային կյանքը Հայաստանի առաջին հանրապետությունում» գիտաժողովը, որը նվիրված է Հայաստանի առաջին հանրապետության 100-ամյակին և Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության հիմնադրման 90-ամյակին: Միջոցառման նպատակն է ներկայացնել Հայաստանի առաջին հանրապետության տարիներին տեղ գտած կրթամշակության կյանքի պատմության էջերը:
Զեկուցողներին և ներկաներին իր ողջույնի խոսքը հղեց ԵՊՀ ռեկտոր, պ.գ.դ., պրոֆեսոր Արամ Սիմոնյանը: Նա կարևորեց Հայաստանի առաջին հանրապետության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների անցկացումը: «Դարերի ընթացքում հայ ժողովուրդն աշխարհին տվել է ավելին, քան կարող է իրեն թույլ տալ փոքր ժողովուրդը: Ժողովուրդ, որը մշտապես մաքառել է իր ազատության, անկախության և պետականություն ստեղծելու ու պահպանելու համար: Չնայած Առաջին հանրապետության գոյության ահավոր պայմաններին, այնուամենայնիվ մեր հասարակական, քաղաքական և մշակութային գործիչները վայր չդրեցին իրենց գրիչը, վայր չդրեցին երաժշտական գործիքը և կարողացան մեծ հետք թողնել մեր ժողովրդի մշակութային կյանքում… Մենք հպարտանում ենք այդ մարդկանցով, նրանց գործունեությամբ, հպարտանում ենք, որ այդ դժվարին պայմաններում ստեղծեցին ԵՊՀ-ն, կրթական մեր համակարգը, հիմք դրեցին մեր այն ծաղկուն մշակույթի սկզբնավորմանը, որը հետագայում մեզ այդքան հպարտություն պատճառեց և այսօր էլ պարգևում է»,- նշեց Սիմոնյանը:
Գիտաժողովին ողջույնի խոսքով հանդես եկավ նաև Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության կենտրոնական վարչության ատենապետ Մկրտիչ Մկրտիչյանը: Նա պատմական անդրադարձ կատարեց այդ տարիների ընթացքում հայկական պետականության կերտման գործընթացներին՝ շեշտելով դրանում ներգրավված հասարակական, քաղաքական ու գիտամշակութային գործիչների գործունեությունը:
«Առաջին հանրապետության տարիներին հատկապես կրթական-մշակութային կյանքը բավարար չափով ուսումնասիրված չէ, քանի որ Առաջին հանրապետության ղեկավարությունը իր հրապարակախոսական և պատմագիտական ճիգը կենտրոնացրել էր գաղափարական հիմքի վրա՝ հակազդելու իրենց դեմ իրականացված տեղին ու անտեղին ամբաստանություններին, ուստի երկրորդ պլան էր մղվել մշակութային կյանքին անդրադարձող հատվածը: Եվ այդ խնդիրը հանգամանորեն քննելու առիթը պետք է ստեղծվեր»,- նշեց Մ. Մկրտիչյանը:
Ողջույնի խոսքին հաջորդեց գիտաժողովի առաջին նիստը, որը ղեկավարում էին ԵՊՀ ՀՀԻ փոխտնօրեն Մ. Հովհաննիսյանն ու Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության կենտրոնական վարչության անդամ Վիգեն Թյուֆենքճյանը:
Գիտաժողովի զեկուցումների շրջանակը լայն էր: Գիտաժողովի ընթացքում ներկայացված զեկուցումները կհրատարակվեն մեկ ժողովածուում:
Հավելենք, որ գիտաժողովը կշարունակվի նաև վաղը՝ մայիսի 16-ին, որից անմիջապես հետո գիտական խորհրդի նիստերի սրահի շքամուտքում կներկայացվեն Համազգայինի «Վահե Սեթեան» հրատարակչատան տարբեր տարիների հրատարակությունները, իսկ ժամը 14:30-ին գիտական խորհրդի նիստերի սրահում տեղի կունենան «Հայոց պետականության վերածննդի 100 էջերը» գրքի շնորհանդեսը և լուսանկարների ցուցահանդեսը:

On May 15, 2018, the conference "Educational-Cultural Life in the First Republic of Armenia" launched at YSU Scientific Council session hall with the joint efforts of YSU, Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society, and RA National Academy of Sciences. The conference is dedicated to the 100th Anniversary of the First Republic of Armenia and to the 90th anniversary of the establishment of Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society. The aim of the event is to present the history of the educational-cultural life of the first Republic of Armenia.
YSU Rector, Doctor in Philosophy, Professor Aram Simonyan delivered a welcoming speech to those presents. He attached importance to the events dedicated to the 100th anniversary of the First Republic of Armenia. "Throughout the centuries, Armenian people have given the world more than a small nation can afford. People who have constantly struggled to create and maintain their freedom, independence and statehood. Despite the terrible conditions in the First Republic, our public, political and cultural figures did not put down their pen, did not drop the musical instrument and managed to leave a great mark in the cultural life of our nation…We are proud of these people, their activity, we are proud that they created YSU, our educational system under these difficult conditions, laid the foundation of our flourishing culture, which in the future gave us so much pride,"- mentioned Simonyan.
Chairman of the Central Board of Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society Mkrtich Mkrtichyan delivered a welcoming speech at the conference. He touched upon the processes of the formation of Armenian statehood during those years from historical point of view, emphasizing the activities of public, political and scientific-cultural figures.
“Educational and cultural life was not sufficiently studied during the First Republic, as the First Republic's government concentrated its publicistic and historic efforts on the ideological basis to counteract unjustified accusations. Thus, the cultural life of the First Republic was pushed to the background. And there should have been created an opportunity to thoroughly investigate this issue”,-noted M. Mkrtchyan.
The welcoming speech was followed by the first session of the conference, which was chaired by the deputy director of YSU IAS Mher Hovhannisyan and Member of Central Executive Board of Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society Vigen Tyufenkjian.
The wide range of reports presented in the conference will be published in one collection.
In addition, the conference will continue tomorrow, on May 16 after which various publications of Hamazkayin's Vahe Setian publishing house will be presented at the entrance to Scientific Council session hall. Presentation of the book 100 Pages of the Armenian Statehood Revival and photo exhibition will be held at the Scientific Council session hall at 2:30 pm.