ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտը Սփյուռքում իրականացվող ծրագրերի շրջանակում ձեռք է բերել վստահելի գործընկերներ, որոնց թվին է պատկանում Լիբանանի Մեծի Տանն Կիլիկիո Զարեհ Ա կաթողիկոսի անվան Դպրեվանքը: Վերջինս, իրականացնելով հոգևոր, ազգային կրթություն, ցավոք, իր կողմից տրված վկայականի ճանաչման հարցում խնդիրներ է ունեցել Լիբանանում: Դրանք արձանագրվել են նաև Հայաստանում: Գլխավորապես հենց նշված հարցի հնարավոր լուծմանն էին նպատակաուղղված 2013 թվականից ՀՀԻ-ի և Դպրեվանքի միջև ընթացող բանակցությունները:
Դրանց արդյունքում 2015 թ. հունվարի 25-ին Դպրեվանքի և Երևանի պետական համալսարանի միջև կնքված պայմանագրի շնորհիվ դպրոցի շրջանավարտներին հնարավորություն է ընձեռվում ուսումը շարունակելու ԵՊՀ-ում: Այս հարցում առաջընթացը արձանագրվեց 2018 թվականին Բեյրութում ՀՀԻ և Դպրեվանքի ներկայացուցիչների հանդիպման ժամանակ: ԵՊՀ-ում ուսումնառության նպատակով Հայաստան տեղափոխված առաջին ուսանողն է Հակոբ Անդրյանը (Սիրիա):
Հակոբը ԵՊՀ-ում փորձելու է ուսումնասիրել կյանքի փիլիսոփայությունը։ Հայաստանում ապրելն արդեն իսկ հնարավորություն է տալիս իրագործելու նրա նպատակը: «Ես միշտ ցանկացել եմ ապրել Հայաստանում, ուսանել եմ Դպրեվանքում, վերջին տարիներին շատ եմ ուզել հաստատվել այստեղ։ Համալսարանի հետ պայմանագրի կնքումից հետո որոշեցի գալ այստեղ»,- նշում է Հակոբը։ Իր պարտքն է համարում ապրել և աշխատել հայրենիքում: «Մարդիկ շատ են ասում՝ ինչ է տվել հայրենիքը ինձ, որ ես ինչ տամ։ Ես հակառակն եմ ասում՝ ինչ եմ տվել ես հայրենիքիս, որ նա ինձ տա։ Վճռել եմ՝ պետք է ուսանեմ ու դառնամ բանակային»,- ավելացրեց Հակոբը:

Институт арменоведческих исследований ЕГУ в рамках программ, осуществляемых в Диаспоре, приобрел таких надежных сотрудников, как Дпреванк имени католикоса великого дома Киликии Ливана Заре А. Последний, осуществляя национальное духовное образование, к сожалению, в Ливане встретил преграды  в связи с принятием присуждаемого им свидетельства. Эти преграды констатируются и в Армении. Именно решению этого вопроса были целенаправлены переговоры между ИАИ и Дпреванком, начиная с 2013 года.
В результате этих переговоров 25-ого января 2015г. был подписан договор между Дпреванком и Ереванским государственным университетом, благодаря чему выпускникам школы предоставляется  возможность продолжать учебу в ЕГУ. В связи с этим вопросом прогресс был зарегистрирован во время встречи ИАИ с представителями Дпреванка в Бейруте в 2018г. Первым студентом, приехавшим В Армению  с целью обучения в ЕГУ стал Акоб Андрян (Сирия).
Акоб попытается изучить в ЕГУ философию жизни. Проживание в Армении предоставляет ему возможность осуществить свою цель. “Я всегда хотел жить в Армении. Я учился в Дпреванке и в последние годы хотел утвердиться здесь. После подписания договора с университетом, я решил приехать сюда”,- отмечает Акоб. Он считает своим долгом жить и работать на родине. “Люди часто задают мне вопрос “зачем я должен что-то отдавать родине, если она мне ничего не дала”. А я говорю наоборот “что же я дал своей родине, чтобы она мне  чего-то отдала? Я решил, я должен учиться здесь и стать военным”,- добавил Акоб.