Սեպտեմբերի 24-ին Լիբանանում տեղի ունեցավ «Արամ Մանուկյան. նամականի» գրքի շնորհանդեսը, որին գրախոսությամբ հանդես գալու համար հրավիրված էր ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը:
«Արամ Մանուկյան. նամականի» գրքի շնորհանդեսը Լիբանանում կազմակերպել էր Համազգային հայ կրթական, մշակութային միության Լիբանանի շրջանային վարչությունը: Գրքի լիբանանյան շնորհանդեսը թվով չորրորդն էր: Առաջինը տեղի է ունեցել Երևանի պետական համալսարանում, երկրորդը՝ Շուշիում, երրորդը՝ Սիրիայում, վերջինը՝ Լիբանանում:
«Լիբանանում դեռևս երեք տարի առաջ պատմաբան Երվանդ Փամբուկյանի (գրքի կազմողն է) հետ խոսել ենք գրքի տպագրման աշխատանքների մասին: Ժողովածուն ընդգրկում է շուրջ 400 նամակ, որոնց մեծ մասը երբևէ լույս չի տեսել: Ի դեպ, փաստաթղթերը հիմնականում հավաքված են Դաշնակցության՝ Բոստոնում գտնվող արխիվից»,− ysu.am-ին տված հարցազրույցում ասաց պարոն Հովհաննիսյանը:
Համատեղ ջանքերով իրականացվեց գրքի հրատարակությունը: ՀՀԻ Բաբկեն Հարությունյանի անվան Հայաստանի պատմական աշխարհագրության և քարտեզագրության լաբորատորիայի վարիչ Վ. Մխիթարյանը ձևավորեց Արամ Մանուկյանի՝ 1904-1915 թվականների ընթացքում ծավալած գործունեության քարտեզը:
Առաջին հանրապետության 100-ամյակին ընդառաջ ԵՊՀ ռեկտոր Սիմոնյանի և պատմաբան Երվանդ Փամբուկյանի հանդիպման արդյունքում որոշվեց, որ գրքի լույսընծայմամբ կզբաղվի հենց ԵՊՀ-ն:
«Այս ժողովածուի հրատարակությունը համալսարանի համար աննախադեպ էր, քանի որ գիրքը տպագրվեց 1000 օրինակով»,− ասաց Մհեր Հովհաննիսյանը:
Հովհաննիսյանը գրախոսության ընթացքում մատնանշեց, որ Արամ Մանուկյանը միշտ էլ հավատացել է, որ իր կատարած գործում մենակ չէ և դեմ է եղել, երբ իրեն համարել են միակ փրկիչը: Նա դեմ էր անհատապաշտությանը: Նամակների միջոցով հնարավոր է ճանաչել քննադատ Արամ Մանուկյանին, ծանոթանալ Արամ Մանուկյան ուսուցչի կերպարին:

24 сентября в Ливане состоялась презентация книги «Арам Манукян: собрание писем», на которую в качестве рецензента был приглашен замдиректора Института арменоведческих исследований ЕГУ Мгер Оганнисян.
Презентация книги «Арам Манукян: собрание писем» в Ливане была организована региональным управлением Национального армянского образовательного, культурного союза в Ливане. Ливанская презентация книги была четвертой. Первая презентация книги произошла в Ереванском государственном университете, вторая - в Шуши, третья - в Сирии, последняя- в Ливане.
«Еще три года назад в Ливане мы с историком Ервандом Памбукяном (составитель книги) обсудили работы по публикации книги. Собрание включает в себя 400 писем, большая часть которых никогда не публиковалась. Кстати, в основном все документы были найдены в архиве партии Дашнакцутюн в Бостоне», –отметил г-н Оганнисян в интервью с журналистом сайта «ysu.am».
Издание книги осуществилось совместными усилиями. Заведующий лабораторией исторической географии и картографии Армении им. Бабкена Арутюняна Института арменоведческих исследований В. Мхитарян разработал карту деятельности Арама Манукяна в 1904-1915 гг.
По случаю празднования 100-летия Первой рескублики Армения во время встречи ректора ЕГУ Арама Симоняна с историком Ервандом Памбукяном было принято решение, что изданием книги будет заниматься ЕГУ.
“Издание этого сборника было невероятным для университета, так как книга была издана в 1000 экземплярах”,- сказал Мгер Оганнисян.
Оганнисян в своей рецензии подчеркнул, что Арам Манукян вседа верил, что он не одинок в предпринятом им деле , и был против, когда его называли единственным спасителем. Он был против идолопоклонства. Благодаря письмам можно лучше узнать Арама Манукяна-критика, ознакомиться с образом Арама Манукяна-учителя.