Սեպտեմբերի 24-ին Լիբանանում տեղի ունեցավ «Արամ Մանուկյան. նամականի» գրքի շնորհանդեսը, որին գրախոսությամբ հանդես գալու համար հրավիրված էր ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը:
«Արամ Մանուկյան. նամականի» գրքի շնորհանդեսը Լիբանանում կազմակերպել էր Համազգային հայ կրթական, մշակութային միության Լիբանանի շրջանային վարչությունը: Գրքի լիբանանյան շնորհանդեսը թվով չորրորդն էր: Առաջինը տեղի է ունեցել Երևանի պետական համալսարանում, երկրորդը՝ Շուշիում, երրորդը՝ Սիրիայում, վերջինը՝ Լիբանանում:
«Լիբանանում դեռևս երեք տարի առաջ պատմաբան Երվանդ Փամբուկյանի (գրքի կազմողն է) հետ խոսել ենք գրքի տպագրման աշխատանքների մասին: Ժողովածուն ընդգրկում է շուրջ 400 նամակ, որոնց մեծ մասը երբևէ լույս չի տեսել: Ի դեպ, փաստաթղթերը հիմնականում հավաքված են Դաշնակցության՝ Բոստոնում գտնվող արխիվից»,− ysu.am-ին տված հարցազրույցում ասաց պարոն Հովհաննիսյանը:
Համատեղ ջանքերով իրականացվեց գրքի հրատարակությունը: ՀՀԻ Բաբկեն Հարությունյանի անվան Հայաստանի պատմական աշխարհագրության և քարտեզագրության լաբորատորիայի վարիչ Վ. Մխիթարյանը ձևավորեց Արամ Մանուկյանի՝ 1904-1915 թվականների ընթացքում ծավալած գործունեության քարտեզը:
Առաջին հանրապետության 100-ամյակին ընդառաջ ԵՊՀ ռեկտոր Սիմոնյանի և պատմաբան Երվանդ Փամբուկյանի հանդիպման արդյունքում որոշվեց, որ գրքի լույսընծայմամբ կզբաղվի հենց ԵՊՀ-ն:
«Այս ժողովածուի հրատարակությունը համալսարանի համար աննախադեպ էր, քանի որ գիրքը տպագրվեց 1000 օրինակով»,− ասաց Մհեր Հովհաննիսյանը:
Հովհաննիսյանը գրախոսության ընթացքում մատնանշեց, որ Արամ Մանուկյանը միշտ էլ հավատացել է, որ իր կատարած գործում մենակ չէ և դեմ է եղել, երբ իրեն համարել են միակ փրկիչը: Նա դեմ էր անհատապաշտությանը: Նամակների միջոցով հնարավոր է ճանաչել քննադատ Արամ Մանուկյանին, ծանոթանալ Արամ Մանուկյան ուսուցչի կերպարին:

On September 24, 2018 the presentation of the book “Letters of Aram Manukyan” took place in Lebanon, and the Deputy Director of YSU Institute for Armenian Studies Mher Hovhannisyan was invited to make a review.
The presentation was organized in Lebanon by the Lebanon regional Committee of Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society. It was the fourth presentation of the book. The first one was held at Yerevan State University, the second— in Shushi, the third—in Syria and the last one—in Lebanon.
“Three years ago, in Lebanon we spoke about the publication of the book with the historian, complier of the book, Yervant Pamboukian. The collection includes about 400 letters the majority of which have never been published. By the way, the documents were mainly collected from the archive of the Armenian Revolutionary Federation Party located in Boston”, said Mr. Hovhannisyan in his interview to ysu.am.
The book was published by joint efforts. The head of the IAS Laboratory of Armenian Historical Geography and Cartography after Babken Harutyunyan, V. Mkhitaryan designed the map of the activities carried out by Aram Manukyan in 1904-1915.
As a result of the meeting of YSU Rector Aram Simonyan with the historian Yervant Pamboukian, it was decided that YSU was to undertake the publication of the book.
“Publication of this book was unprecedented for the University as it was printed in 1000 copies”, said Mher Hovhannisyan.
In his review, Mher Hovhannisyan also mentioned that Aram Manukyan had always believed that he was not alone in his work and was against being considered as a savior. He was against the cult of personality. Thanks to these letters it becomes possible to get to know critic Aram Manukyan and his image as a teacher.