Երևանի պետական համալսարանի «Երևանի համալսարան» թերթը այս տարի նշում է իր հոբելյանական 95 ամյակը: ԵՊՀ գիտխորհրդի նիստերի դահլիճում ս.թ. դեկտեմբերի 25-ին տեղի ունեցավ հոբելյանական միջոցառում՝ նվիրված թերթի գործունեությանը և անցած ուղու ներկայացմանը: Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ ռեկտոր, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, պրոֆեսոր Արամ Սիմոնյանը: «Սրտանց շնորհավորում եմ բոլորիս «Երևանի համալսարան» թերթի 95 ամյակի կապակցությամբ: Ուզում եմ նշել, որ 1920 թվականի հունվարի 31-ին թերթի առաջին համարը լույս տեսավ հենց համալսարանի բացման օրը, և այդ օրվանից այն արտացոլում է բուհի գիտակրթական կյանքը: Այն դարձավ ուսանողական կյանքի մի մասնիկը՝ իր հին և յուրահատուկ ոճով: «Երևանի համալսարան» թերթը եղել է և կմնա գիտխորհրդի պաշտոնական օրգանը, համալսարանի կառավարման համակարգի մի մասնիկը: Այսօրվա թերթը համալսարանականինն է: Շնորհավորում եմ բոլոր նախկին և ներկա աշխատակիցներին, թղթակիցներին և այս տարիների թերթի բոլոր խմբագիրներին: Ձեր ջանքերի և մեծ եռանդի շնորհիվ պահեցինք և ունենք այսօրվա թերթը, որը իր մեջ ամփոփում է մի ողջ համակարգի մտավորականության գիտական կյանքի արտացոլանքը»,-նշեց Ա. Սիմոնյանը:
Իր խմբագրական գործունեության մասին խոսեց «Երևանի համալսարան» թերթի նախկին խմբագիր Վլադիրմիր Մաղալյանը, ով իր գնահատանքի և շնորհավորանքի խոսքը հղեց բոլոր նրանց, ովքեր ինչ-որ ժամանակ, ինչ-որ կերպ ու մինչև այժմ օգնում են թերթի լույս տեսնելուն ուղղված աշխատանքներին: «Շնորհավորելով 95 ամյակի կապակցությամբ՝ ուզում եմ փաստել այն, որ այսօր թերթը տեղեկություն տալուց բացի ունի մշակութային արժեք: Տարիներ անց է միայն գնահատվում և արժևորվում թերթը: Այս թերթը մեր համալսարանի պատմության տարեգրությունն է: Մի ողջ կյանք նվիրել եմ ԵՊՀ թերթին: 90-ականներին, երբ երկիրը գտնվում էր քաոսային իրավիճակում, բոլորիս համար ծանր էր պահել թերթը: Սակայն ողջ աշխատակազմով ջանք ու եռանդ չխնայեցինք՝ պահելու այն: Ուրախ եմ, որ թերթը շարունակեց իր գործունեությունը, և հույս ունեմ, որ դեռևս բազում տարիներ այն իր ուրույն տեղը կունենա համալսարանականների կյանքում»,-նշեց Վ. Մաղալյանը: Նա նաև վերհիշեց և ներկայացրեց անցած դժվարին՝ ուղին առաջին քայլերից սկսած:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության վարչության պետ Արթուր Բաղդասարյանը նախարար Արմեն Աշոտյանի անունից շնորհավորեց թերթի և ողջ համալսարանի աշխատակիցներին հոբելյանական օրվա կապակցությամբ և թերթի գլխավոր խմբագիր Գեղամ Մելիքբեկյանին պարգևատրեց ԿԳՆ ոսկե հուշամեդալով: Արամ Սիմոնյանն էլ իր հերթին շնորհակալագրեր հանձնեց գլխավոր խմբագիր Գեղամ Մելիքբեկյանին, ԵՊՀ հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչության լրատվական բաժնի վարիչ, «Երևանի համալսարան» թերթի պատասխանատու քարտուղար Լիլիթ Ազատյանին, թերթի լրագրողներ Վարդուհի Զաքարյանին, Ծովինար Կարապետյանին, Հովհաննես Վարդանյանին, լուսանկարիչ Տալիթա Բաղդասարյանին, թերթի համակարգչային ձևավորող Կարինե Չալաբյանին: ԵՊՀ ուսանողների, շրջնավարտների և հասարակայնության հետ կապերի գծով պրոռեկտոր Ռուբեն Մելքոնյանը ներկայացրեց պարբերականի լույս տեսնելու գործառույթին վերոբերող մի շարք նրբություններ, այնուհետև շնորհավորեց առաջին օրվանից մինչ այժմ թերթի ներկա և նախկին բոլոր աշխատողներին: «Ինձ համար մեր թերթը կարևոր գործառույթ է իրականացնում, որտեղ ներկայացվում են ներհամալսրանական մի շարք խնդիրներ, ներկայացվում տարբեր միջոցառումներ: Սա յուրօրինակ հարթակ է, որը նպաստում է մեր ուսանողների ինքնաարտահայտմանը»,- նշեց Ռ. Մարկոսյանը:
Ելույթներ ունեցան ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դեկան Նաղաշ Մարտիրոսյանը, Պատմության ֆակուլտետի դեկան Էդիկ Մինասյանը, Հայ գրականության պատմության ամբիոնի դոցենտ Խաչատուր Վարդանյանը, ովքեր երկարատև գործունեության համար իրենց շնորհավորական և երախտիքի խոսքը հղեցին ԵՊՀ ղեկավար կազմին և թերթի խմբագրակազմին:

The newspaper "Yerevan University" of YSU celebrates its 95th anniversary this year. Jubilee event devoted to the activities of newspaper took place in the hall of the Academic Council of Yerevan State University on December 25. The welcoming speech was delivered by YSU Rector, corresponding member of NAS RA, Professor Aram Simonyan. "I heartily congratulate all of us on the occasion of the 95th anniversary of the newspaper, "Yerevan University". I would like to note that the newspaper was first published on January 31, 1920, i. e. on the opening day of the University, and since then it reflects the scientific and educational life of the university. It became a part of students’ life with its old and distinctive style. The newspaper "Yerevan University" has always been the official body of the Academic Council, part of the university management system. Today the newspaper belongs to the students. Congratulations to all former and current staff, correspondents and newspaper editors. By your efforts and great diligence we have preserved the newspaper, which reflects the scientific life of the intellectuals,"-said A. Simonyan.
Head of the department of Public Relations and Information of RA Ministry of Education and Science, Arthur Baghdasaryan congratulated the staff of the newspaper and the university on behalf of the Minister Armen Ashotyan and on the occasion of the anniversary awarded gold medal of the Ministry of Education and Science to the chief editor of the newspaper, Gegham Melikbekyan. Aram Simonyan, in his turn, handed thank-you-notes to the chief editor Gegham Melikbekyan, head of YSU information department and public relations, executive secretary of the newspaper Lilit Azatyan, a journalist Varduhi Zakaryan, Tsovinar Karapetyan, Hovhannes Vardanyan, the photographer Talita Baghdasaryan, a computer designer Karine Chalabyan.
Vice-Rector of Yerevan State University, Ruben Melkonyan presented a number of subtleties associated with the publication of the newspaper, then congratulated the whole staff on this occasion. "This newspaper has a very important function: it presents many inter-university issues, as well as a variety of events. This is a unique platform that contributes to the self- expression of our students, "- said Markosyan.
Dean of the Faculty of Journalism Nagash Martirosyan, Dean of the Faculty of History Edik Minasyan, Associate Professor of the chair of History of the Armenian literature, Khachatur Vardanyan delivered their speeches and congratulated YSU staff and editorial of the newspaper.