Երևանի պետական համալսարանի «Երևանի համալսարան» թերթը այս տարի նշում է իր հոբելյանական 95 ամյակը: ԵՊՀ գիտխորհրդի նիստերի դահլիճում ս.թ. դեկտեմբերի 25-ին տեղի ունեցավ հոբելյանական միջոցառում՝ նվիրված թերթի գործունեությանը և անցած ուղու ներկայացմանը: Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ ռեկտոր, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, պրոֆեսոր Արամ Սիմոնյանը: «Սրտանց շնորհավորում եմ բոլորիս «Երևանի համալսարան» թերթի 95 ամյակի կապակցությամբ: Ուզում եմ նշել, որ 1920 թվականի հունվարի 31-ին թերթի առաջին համարը լույս տեսավ հենց համալսարանի բացման օրը, և այդ օրվանից այն արտացոլում է բուհի գիտակրթական կյանքը: Այն դարձավ ուսանողական կյանքի մի մասնիկը՝ իր հին և յուրահատուկ ոճով: «Երևանի համալսարան» թերթը եղել է և կմնա գիտխորհրդի պաշտոնական օրգանը, համալսարանի կառավարման համակարգի մի մասնիկը: Այսօրվա թերթը համալսարանականինն է: Շնորհավորում եմ բոլոր նախկին և ներկա աշխատակիցներին, թղթակիցներին և այս տարիների թերթի բոլոր խմբագիրներին: Ձեր ջանքերի և մեծ եռանդի շնորհիվ պահեցինք և ունենք այսօրվա թերթը, որը իր մեջ ամփոփում է մի ողջ համակարգի մտավորականության գիտական կյանքի արտացոլանքը»,-նշեց Ա. Սիմոնյանը:
Իր խմբագրական գործունեության մասին խոսեց «Երևանի համալսարան» թերթի նախկին խմբագիր Վլադիրմիր Մաղալյանը, ով իր գնահատանքի և շնորհավորանքի խոսքը հղեց բոլոր նրանց, ովքեր ինչ-որ ժամանակ, ինչ-որ կերպ ու մինչև այժմ օգնում են թերթի լույս տեսնելուն ուղղված աշխատանքներին: «Շնորհավորելով 95 ամյակի կապակցությամբ՝ ուզում եմ փաստել այն, որ այսօր թերթը տեղեկություն տալուց բացի ունի մշակութային արժեք: Տարիներ անց է միայն գնահատվում և արժևորվում թերթը: Այս թերթը մեր համալսարանի պատմության տարեգրությունն է: Մի ողջ կյանք նվիրել եմ ԵՊՀ թերթին: 90-ականներին, երբ երկիրը գտնվում էր քաոսային իրավիճակում, բոլորիս համար ծանր էր պահել թերթը: Սակայն ողջ աշխատակազմով ջանք ու եռանդ չխնայեցինք՝ պահելու այն: Ուրախ եմ, որ թերթը շարունակեց իր գործունեությունը, և հույս ունեմ, որ դեռևս բազում տարիներ այն իր ուրույն տեղը կունենա համալսարանականների կյանքում»,-նշեց Վ. Մաղալյանը: Նա նաև վերհիշեց և ներկայացրեց անցած դժվարին՝ ուղին առաջին քայլերից սկսած:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության վարչության պետ Արթուր Բաղդասարյանը նախարար Արմեն Աշոտյանի անունից շնորհավորեց թերթի և ողջ համալսարանի աշխատակիցներին հոբելյանական օրվա կապակցությամբ և թերթի գլխավոր խմբագիր Գեղամ Մելիքբեկյանին պարգևատրեց ԿԳՆ ոսկե հուշամեդալով: Արամ Սիմոնյանն էլ իր հերթին շնորհակալագրեր հանձնեց գլխավոր խմբագիր Գեղամ Մելիքբեկյանին, ԵՊՀ հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչության լրատվական բաժնի վարիչ, «Երևանի համալսարան» թերթի պատասխանատու քարտուղար Լիլիթ Ազատյանին, թերթի լրագրողներ Վարդուհի Զաքարյանին, Ծովինար Կարապետյանին, Հովհաննես Վարդանյանին, լուսանկարիչ Տալիթա Բաղդասարյանին, թերթի համակարգչային ձևավորող Կարինե Չալաբյանին: ԵՊՀ ուսանողների, շրջնավարտների և հասարակայնության հետ կապերի գծով պրոռեկտոր Ռուբեն Մելքոնյանը ներկայացրեց պարբերականի լույս տեսնելու գործառույթին վերոբերող մի շարք նրբություններ, այնուհետև շնորհավորեց առաջին օրվանից մինչ այժմ թերթի ներկա և նախկին բոլոր աշխատողներին: «Ինձ համար մեր թերթը կարևոր գործառույթ է իրականացնում, որտեղ ներկայացվում են ներհամալսրանական մի շարք խնդիրներ, ներկայացվում տարբեր միջոցառումներ: Սա յուրօրինակ հարթակ է, որը նպաստում է մեր ուսանողների ինքնաարտահայտմանը»,- նշեց Ռ. Մարկոսյանը:
Ելույթներ ունեցան ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դեկան Նաղաշ Մարտիրոսյանը, Պատմության ֆակուլտետի դեկան Էդիկ Մինասյանը, Հայ գրականության պատմության ամբիոնի դոցենտ Խաչատուր Վարդանյանը, ովքեր երկարատև գործունեության համար իրենց շնորհավորական և երախտիքի խոսքը հղեցին ԵՊՀ ղեկավար կազմին և թերթի խմբագրակազմին:

Газета «Ереванский университет» Ереванского государственного университета в этом году празднует свое 95-летие. В зале ученого совета ЕГУ 25 декабря состоялось юбилейного мероприятие, посвященное деятельности газеты и пройденному ею пути. На мероприятии с приветственным словом выступил ректор ЕГУ, член-корреспондент НАН РА, профессор Арам Симонян. «Сердечно поздравляю всех нас по случаю 95-летия газеты «Ереванский университет». Хочу отметить, что 31 января 1920 года первый номер газеты вышел в свет в день открытия университета и с этого дня отражает научно-образовательную жизнь вуза. Своим старым и особым стилем он стал частью студенческой жизни. Газета «Ереванский университет» стал и останется официальным органом ученого совета, частью системы управления университета. Сегодняшняя газета принадлежит студентам. Поздравляю всех бывших и нынешних сотрудников, корреспондентов и редакторов газеты за все эти годы. Благодаря вашим усилиям и большого усердия мы сохранили газету, в которой отражается научная жизнь интеллигенции всей системы», -отметил А.Симонян.
О своей редакторской деятельности рассказал бывший редактор газеты «Ереванский университет» Владимир Магалян, который выразил слова признательности и поздравления всем тем, кто когда-либо и как-либо и до сих пор помогают в работах по выпуску газеты. «Поздравляя по случаю 95-летия, хочу отметить тот факт, что помимо информационной газета сегодня имеет также культурную ценность. Только спустя годы газета оценивается по заслугам. Эта газета является хронологией истории нашего университета. Я целую жизнь подарил газете ЕГУ. В 90-е годы, когда страна находилась в хаосе, для нас было очень тяжело содержать газету. Однако мы не жалели усилий для того, чтобы сохранить ее. Я рад, что газета продолжила свою деятельность и надеюсь, что еще много лет она будет играть большую роль в жизни студентов», - отметил В.Магалян.
Он также вспомнил и представил прошлый сложный путь начиная с первых шагов. Начальник отдела по связям с общественностью и информации Министерства образования и науки РА Артур Багдасарян поздравил  сотрудников газеты и университета от имени министра Армена Ашотяна и по случаю юбилея наградил главного редактора газеты Гегама Меликбекяна золотой медалью Министерства образования и науки. Арам Симонян в свою очередь передал благодарственные грамоты главному редактору Гегаму Меликбекяну, начальнику информационного отдела  и связям с общественностью, ответственному секретарю газеты Лилит Азатян, журналистам газеты Вардуи Закарян, Цовинар Карапетян, Ованес Варданян, фотографу Талита Багдасарян, компьютерному дизайнеру газеты Карине Чалабян.
Проректор ЕГУ по линии студентов, выпускников и связям с общественностью Рубен Мелконян представил ряд тонкостей, связанных  с публикаций газеты, затем поздравил всех сотрудников с первых дней и по сей день. «Для меня наша газета выполняет очень важную функцию, в ней представляются ряд внутриуниверситетских задач, а также различные мероприятия. Это уникальная платформа, которая способствует самовыражению наших студентов», - отметил Маркосян.
Выступили также декан факультета журналистики Нагаш Мартиросян, декан факультета истории Этик Минасян, доцент Кафедры истории армянской литературы Хачатур Варданян, которые направили свое поздравление руководству ЕГУ и редакционному составу газеты.